Die jeugdopleiding is dus een grote prioriteit. Dat mag ook blijken uit het verhaal in het laatste clubblad omtrent het "Creatief Alternatief" waarbij de trainingen zeer worden geïn tensiveerd en schoolroosters worden aangepast aan trai ningstijden. Of, zoals toen omschreven, zie het als een inter naat met overnachtingen thuis. Het project is inmiddels van start gegaan. Er zijn heus nog wel wat problemen te overwinnen maar het loopt. Een echt internaat zien we niet zitten. Geeft vooral teveel sociale pro blemen. We moeten wel zien of wij op onze manier het opti male uit de speler kunnen halen, ledereen is erg enthousiast en verder moeten we het maar aanzien hoe alles verloopt. We zullen nog veel beren op onze weg tegenkomen, maar die zijn te overwinnen. Een andere prioriteit ligt in de doorstroming van jeugd- naar amateurvoetbal. Je kan constateren dat onze jeugdopleiding in de afgelopen jaren steeds beter is geworden. Met als re sultaat goed opgeleide spelers waarbij toch altijd weer een aantal het betaalde voetbal niet haalt. In vroegere jaren ging men gewoon over naar de senioren maar die doorstroming is er bijna niet meer. Als ik wel eens om me heenkijk dan denk ik wel eens met anderen: zijn wij nu de laatste der Mohikanen? Je ziet steeds meer spelers vertrekken naar andere clubs om daar wel betaald voetbal te spelen. Kijk maar eens hoeveel spelers elders voetballen die bij Ajax hun opleiding hebben gehad. Daarom is het zo pret tig dat op dit ogenblik onze Zaterdagafdeling zo floreert. Op deze manier krijg je qua verenigingsleven weer iets terug. Daar is een lange tijd geen sprake van geweest. En waarom komen er geen jeugdleden door? Omdat wij jongens al op 8-jarige leeftijd vertellen dat er bij Ajax maar één doel is: betaald voetbal. En als er iemand 17 of 18 jaar is en er wordt gezegd dat hij in feite niet goed ge noeg is voor een contract, dan zegt hij meestal dat hij op zoek gaat naar een club waar hij wel betaald voetbal kan spelen en geloof mij: iedere BVO (Betaald Voetbal Organisa tie) trekt graag spelers aan welke zijn opgeleid in de Ajaxschool. Vandaar dat ik van ganser harte hoop dat ons Zaterdag 1 team op een dusdanig niveau gaat voetballen, dat het voor jeugdspelers aantrekkelijk is om bij Ajax te blijven. Inmiddels zijn alle zondag-amateurteams overgeheveld naar de zaterdagmiddag. Daar waren een aantal redenen voor. In 1983 is het toenmalige Ajax-5 op zaterdag gaan spelen aan gezien er een aantal spelers ook als jeugdcommissieleden bezig waren en zaterdagvoetbal hierin beter paste. Nadat in 1986 Ajax-4 is opgeheven en in Ajax Zaterdag-2 opging is de primaire intentie, zo hoog mogelijk te gaan spelen in het Zaterdag-voetbal. We hopen hiermee de doorstroming van jeugd naar senioren, indien mogelijk, een impuls te geven. Dit seizoen bestaat de zaterdag-afdeling uit 3 elftallen en is er een eind gekomen aan de Ajax-seniorendag historie. Door de komst van dat derde elftal moet het tweede ook gaan presteren en uiteraard het eerste. En dat is juist de be doeling. Twee teams waarvan prestaties worden verwacht en één recreatief elftal. Opmerkelijk is nu wel dat op 4 elftallen na al onze teams op zaterdag spelen. De A1A2 en deels de B1 spelen op zater dag plus de pupillen elftallen. Wij zijn dus ongemerkt steeds meer een zaterdagclub geworden. Er zijn nog vier elftallen die op zondag spelen. Alleen de C2, C1 en B2 spelen alles op zondag. Ja, en dan denk ik ook aan het aantrekken van kader wat toch echt nodig is. Het liefst halen wij ons kader vanuit de vereniging. Maar als die doorstroming van jeugd naar senio res stagneert, komt ook je kader in gevaar en ik moet nog maar zien hoe wij er over 10 jaar bijzitten. De gedachte is niet ondenkbaar dat de verenigingsvorm in gevaar komt. Ik hoop uiteraard van niet, maar ik zie toch een zekere vergrij zing in de club en zie dan maar eens nieuwe kandidaten te vinden voor de ledenraad. Die doorstroming moet er komen. Maar ik ben daar niet optimistisch over. Ik ben met je eens dat dit onderwerp niet nieuw is, maar er moet toch iets gebeuren. De zaterdag 1 moet zo hoog mogelijk spelen. Dan gaat de jeugd minder snel weg en kan het verenigingsleven weer tot bloei komen. De zaterdagafdeling kan ook een onderdeel worden van de jeugdopleiding. Laat de jeugd daar maar spelen. Met zoveel mogelijk weerstand. Zoals dat ook in de jeugd gebeurt waar C-junioren bij de B spelen, enz. Een ander groot probleem op dit moment is het gebrek aan velden. Door het feit dat Ajax nu zoveel teams heeft die op zaterdag spelen komen wij chronisch velden tekort. In feite heeft Ajax maar 1 veld. Op dit ogenblik gebruiken we een veld van Voorland. We hebben wat afspraken met WGA maar het blijft een groot probleem. We hebben 1 veld op geofferd voor een kunstgrasveld. Daar mogen we nog geen competitie op spelen. Wanneer dat wel mag gaat dat op tot de B2 juniores. Het is iedere keer weer een enorm probleem voor de wedstrijdsecretaris om alles goed in te delen. Daar om alleen al kijken we met spanning naar de ontwikkelingen rond de bouw van een nieuw stadion in de Bijlmer. Wat er ook gebeurt, Ajax heeft behoefte aan 3 of 4 trainingsvelden, 1 kunstgrasveld en 2 of 3 wedstrijdvelden. Zeker ook om die trainingsintensiteit op te voeren. Ondanks het feit dat Ajax maar 9 jeugdelftallen en 3 amateur seniores elftallen heeft, hebben we toch al die velden nodig. En die zijn er niet! Daarom is het van groot belang dat er iets gebeurt aangaan de het nieuwe stadion. Gebeurt er niets dan gaat dat ten koste van onze opleiding. En dat kan natuurlijk niet. Mijn prioriteiten zijn dus: 1intensivering jeugdopleiding. 2) ontwikkeling seniorenaf deling. 3) het veldenprobleem. 4) bestuurlijke organisatie. Er gaat enorm veel tijd in zitten terwijl het juist de bedoeling

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 13