Hennïe Henrichs: "De Jeugd is de hoekst* ii van onze vereniging" In de reeks gesprekken welke in de afgelopen maanden zijn gepubliceerd van het nieuwe Bestuur is Hennie Henrichs nog niet aan het woord geweest. Misschien wel ten onrechte omdat hij het jeugd-amateurvoetbal in zijn portefeuille heeft. Een ieder zal begrijpen dat deze tak van de vereniging uit zonderlijk belangrijk is voor de continuïteit van de club in de ruimste zin van het woord. Al eerder is door anderen naar voren gebracht dat in feite de Ajaxjeugd de basis is voor de club, omdat uit die hoek het talent naar voren moet komen. Nog steeds gieren de prijzen voor het aankopen van spelers volledig uit de hand, zo erg dat ook Ajax zich beperkingen moet opleggen en veelal moet afhaken als het gaat om het aantrekken van de echte top. Vergeleken met andere landen ten zuiden van ons, is het allemaal niet meer te betalen. Je zult het talent toch echt in eigen huis moeten zoeken. Ajax (maar ook andere inmiddels) beseffen dat terdege en heb ben ambitieuze plannen opgesteld om met name het jeugd voetbal nóg meer te activeren. Dat alles niet zonder proble men verloopt is logisch, maar de plannen worden uitgevoerd en maken deel uit van het drie- tot vijf jaren plan om Ajax weer terug te brengen naar de Europese top. Reden dus te over om met Hennie Henrichs te gaan praten hoe de stand van zaken is. Hoe ver is men met alles, wat zijn de grootste problemen en welke prioriteiten worden er gelegd om alles zo efficiënt mo gelijk te laten verlopen? De Commissaris Amateur- en Jeugdzaken in een lange monoloog: "Ik werd lid van Ajax in augustus 1964 op 10 jarige leeftijd. Als juniortje trainde ik toen onder de bezielende leiding van Carel Kamlag. De hele jeugd doorlopen maar nooit echt de top gehaald. Ook nooit betaald voetbal gespeeld. Daarvoor miste ik echt de capaciteiten. Je moet toch echt kans zien minimaal de A1 junioren te halen wil je kans maken op een contract. Dat lukte dus niet. Pim van Dord bijvoorbeeld wel. Die werd gelijk met mij lid. Nee, betaald voetbal was voor mij niet weggelegd. Boven dien was er toen ook nog geen Studie- en Begeleidingscom missie. Je moest het zelf allemaal maar uitzoeken. Ik koos toen duidelijk voor de studie maar bleef wel spelen. Ook in de senioren, Ajax 4 en 3 en nu speel ik in Zaterdag 3, nog niet zo veel maar dit jaar hoop ik meer aanwezig te zijn. Ik ben als functionaris begonnen als jeugdleider bij de D3, D2 en D1. Ontzettend leuk werk waar ik nog wel eens met weemoed aan terug denk. Het is erg leuk met kinderen in zo'n elftal om te gaan en ik denk er dan ook met dankbaar heid aan terug. Daarom heb ik nog meer functies gehad bij Ajax, als secretaris jong-junioren en lid Technische commis sie. Maar ik heb het wel met heel veel plezier gedaan. In 1981 of '82, dat weet ik niet meer, werd ik lid van de Leden raad om vervolgens eind 1988 te worden geplaatst in een commissie van Goede Diensten die de opdracht kreeg van de Ledenraad een nieuw Bestuur te formeren. Zoals je weet was daar veel over te doen. Het resultaat van onze commis sie onder leiding van Nico Gianotten, is toch uitstekend geweest. Voor mij was het een bijzonder grote verrassing toen mij werd gevraagd zitting te nemen in het nieuwe Bestuur. Ik had daar totaal niet op gerekend, temeer daar ik de formatie uiteraard van dichtbij meemaakte. En ik kan je verzekeren dat een dergelijke opdracht niet gering is. Het heeft ook lan ger geduurd dan wij aanvankelijk dachten, omdat je toch moet oppassen dat er geen mensen naar voren worden ge- schoven welke niet voor 100% het Ajaxbelang dienen. Maar ja, uiteindelijk zijn we er dus toch uitgekomen en kon ik mij onverwacht vastbijten aan de portefeuille van Jeugd- en Amateurzaken. Niet als jongste bestuurslid ooit bij Ajax. Dat dacht ik niet. Volgens mij werd Arie v.d. Eijden op 33-jarige leeftijd bestuurslid. Ik was 34 jaar. Dit jaar ben ik 25 jaar lid en krijg het bekende bordje. Vind ik vreselijk leuk. Zo'n Bordjesclub is schitterend. Dan zie je het echte Ajax, de club Ajax met al die mensen die al zo lang bij de club zijn en ver halen kunnen vertellen over vroeger... Schitterend. Ik verheug me er echt op. Ik ben dus Commissaris Jeugd- en Amateurzaken. Dat houdt in dat ik in het Bestuur de belangen behartig van wat eigenlijk de vereniging is. Daarnaast heb ik te maken met statutaire wijzigingen in een soort begeleidingsvorm. Dat komt omdat ik nu eenmaal zitting heb gehad in die commis sie van Goede Diensten die een aanbevelingsrapport heeft opgesteld waarbij het de bedoeling is dat een aantal zaken worden herzien. Hoewel er altijd de kans bestaat dat een aantal aanbevelingen voorlopig niet worden uitgevoerd. Maar de meeste punten wel. Dat aanbevelingsrapport is niet voor niets gemaakt. Zo wordt er gesproken over een andere con structie in de vereniging aangaande het Jeugd- en Amateur voetbal. Nu nog worden bijna alle zaken omtrent jeugd en amateurs besproken in het Bestuur, wat zeer tijdrovend is en misschien wel een beetje ten koste gaat van andere belang rijke zaken aangaande het betaalde voetbal. Dat is dus in principe niet de bedoeling. In de aanbevelingen staat dan ook vermeld dat eigenlijk het jeugd- en amateurvoetbal in staat moet zijn hun zaken zelf te regelen met eigen middelen en budget, uiteraard onder het toeziend oog van het Bestuur. Maar alles wel op basis van een Verenigingsvorm. Ajax zal pogen altijd een vereniging te blijven. Het jeugd- en amateurvoetbal zal dus binnen onze vereni ging een zelfstandige eenheid vormen, die middelen krijgt om over allerlei zaken zelf te kunnen beslissen, zodat het niet meer nodig is dat de jeugdcommissie aan het, noem het, hoofdbestuur moet vragen of er een bus mag worden gehuurd. In feite is het de bedoeling dat het Bestuur de gang van zaken in de club beheerst als een soort holding en dat het uitgestippelde beleid wordt uitgevoerd en wordt ge delegeerd aan anderen. Om dat te bereiken heb je succes nodig, want als ons eerste elftal goed draait komt er meer geld binnen en kunnen we mensen aanstellen die zorgen dat beslissingen worden uitgevoerd door professionele men sen. Maar niet alleen professioneel. Ajax bezit gelukkig ook nog een potentieel van vrijwilligers waar we erg zuinig op moeten zijn. Want dat is wel het hart van je vereniging. De jeugdopleiding bij Ajax wordt gedragen door de vrijwilligers bij Ajax die zo veel vrije tijd in de club stoppen, wat eigenlijk niet in geld is uit te drukken. Verder moet men zich beden ken dat er toch wel een verschil is tussen jeugdvoetbal en amateurvoetbal, in die zin dat het jeugdvoetbal uiteindelijk is gericht op het betaalde voetbal en dat het seniorenvoetbal, hoewel prestatief gericht, niets met het betaalde voetbal te maken heeft. Het is echter wel het hart van de vereniging m.b.t. verenigingsleven, kadervorming voor de diverse func ties binnen de vereniging. Dus zullen wij als Ajax onze jeugdopleiding nog meer gaan perfectioneren en nog meer rendement gaan halen om de beste spelers te laten uitkomen in het betaalde voetbal. Wij moeten het uit onze jeugd halen. Er is geen andere keus.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 11