van spelers. Een goede reden om nog eens te gaan praten met de coördinator van de Studie- en Begeleidingscommissie, Ikey Waas: Het is, geloof ik, verstandig vooraf alles even een beetje te dateren alvorens te komen tot onze nieuwe plannen. De commissie was vorig jaar al bezig met het opstellen van een beleidsnota. Reden was dat we met z'n allen het gevoel hadden dat alles niet liep zoals het zou moeten. Er waren geen echte problemen of aanwijsbare oorzaken maar het liep gewoon niet. Om een één of andere reden was voor een aantal jongens de studiebegeleid te vrijblijvend. Bovendien was er aan het begin van het seizoen een periode dat het trainingsveld op Voorland niet beschikbaar was. Er werd toen uitgeweken naar een veld bij het Olympisch Stadion. Nou, dan kan men zich wel voorstellen dat je de faciliteiten voor studiebegeleiding kwijt bent. Het hele dagritme werd verstoord. Je zat voortdurend met het komen en gaan van spelers en de studiebegeleiding zat daar zo'n beetje tussenin. Dat werkte niet, dus moest er iets gebeuren. Die begeleiding moest beter worden. We hebben toen een beleidsnota op papier gezet met de bedoeling deze met het bestuur te bespreken. Maar ja, toen kwam de bestuurscrisis. En zonder bestuur begin je weinig met een beleidsnota. Alles is toen blijven liggen. Op dat moment ontstonden er ook in de gedachten van de Technische staf ontwikkelingen om te komen tot een andere en intensievere wijze van opleiding die eigenlijk parallel liep aan onze ideeën. Want ook wij wilden eigenlijk een andere en betere manier van begeleiding en alles paste eigenlijk goed in elkaar. Natuurlijk staat het één niet los van het ander. Trainen en studie hebben alles met elkaar te maken dus toen de technische leiding z'n plannen had ontvouwd, hadden wij als Studie- en Begeleidingscommissie een aantal alternatieven op papier gezet. Al snel viel het woord internaat. Daar is in de commissie heel lang over gesproken. Uiteindelijk kwamen we tot de conclusie dat een internaat op teveel nadelen zou stuiten, zoals: - de financiële consequenties van de oprichting van een internaat zijn fors. - huisvesting, verzorging, toezicht en controle vragen om een zeer hecht georganiseerde organisatie, die, moeilijk beheersbaar, problemen zal opleveren. - het nuttig redenemt zal de eerste jaren een vraagteken blijven. - als één der bijverschijnselen zal zeker een maatschappelijk probleem ontstaan. Jonge mensen worden op zeer jeugdige leeftijd geplaatst buiten de 'normale' opvoedingssituatie. Geplaatst in een strikt op voetbal georiënteerde sfeer, naast de bij zo'n groep noodzakelijk opgelegde discipline, lijkt het bijna voor de hand liggend dat de spelers gedeformeerd gedrag zullen gaan vertonen. - de instelling van een internaat haalt de verantwoordelijkheid voor de opvoeding weg waar die thuishoort, n.l. bij de ouders. Het ontbreken van ouderlijk contact kan leiden tot gevoelsproblemen en daarmee gepaard gaande psychische stoornissen. - naast de instelling van het internaat zal ook besloten moeten worden voor welke leeftijdsgr p(en) dat geldt. Als de conclusie is dat het niet gescf. is voor te jonge jongens, zal het gelden voor de leeftijdsgroep 16/18 jaar. Aan de problemen van B en C-junioren is op dat moment nog niets opgelost. - voor alle spelers die niet in het internaat worden ondergebracht blijft de 'normale' studiebegeleiding van toepassing. De problemen daarbij zijn reeds boven opgesomd. - opname in het internaat veronderstelt van ouders de bereidheid hun zoon op een met Ajax samenwerkende school te plaatsen, waardoor optimale rooster/training verhoudingen gecreëerd worden. Wat te doen ingeval ouders weigeren hun zoon op één van die Ajax-scholen te plaatsen? We stonden dus niet achter de instelling van een internaat zoals Go Ahead Eagles en PSV dat hebben. Maar we willen wel de jongens de hele dag onder controle hebben. Dus moet je, om te beginnen, zorgen dat al die jongens, welke van her en der toch naar Amsterdam moeten komen om te trainen, al 's-morgens opvangt en zorgt dat zij op basis van een vastgesteld rooster in een dagritme komen waarbij studie en trainen perfect in elkaar gaan passen. Op het moment dat wij die jongens hebben verzameld, zijn ze bij Ajax onder controle. Vervolgens is er een weekrooster gemaakt waarbij we voorlopig praten over de A1 en A2 en het tweede elftal. Daar beginnen we voorlopig mee maar dan praat men toch al gauw over 48 jongens. Met al deze jongens hebben we individuele gesprekken gevoerd, we hebben hun dagritme individueel met ze besproken, we hebben de ouders ontvangen tijdens een voorlichtingsavond en uitgelegd wat wij van plan zijn. De jongens gaan s-morgens van huis en verzamelen zich bij voorkeur allemaal op het Centraal Station. Daar staat een extra bus klaar van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf. Deze bus brengt de jongens naar de scholen waar zij horen. Dat zijn hoofdzakelijk de Berlage Scholen Gemeenschap in de van Woustraat en de Kweekschool voor de Handel aan de Mr. Treublaan. Ik praat nu even niet over de uitzondering want die zijn er natuurlijk altijd. Daar worden de jongens dus afgezet en de bus rijdt door naar het Ajax stadion om de voetbaltassen af te geven. Je kan niet van die jongens verwachten dat zij een deel van de dag met twee tassen lopen te sjouwen. Wij proberen met een aantal scholen (waaronder de reeds genoemde) zodanige afspraken te maken dat zij 's-morgens hun schoolrooster kunnen volgen en verder in de gelegenheid worden gesteld de trainingen bij Ajax te volgen. Dat hele schema van schoolrooster en trainingsrooster wordt door ons in een weekrooster omgezet, zodat de jongens een bepaald dagritme krijgen waardoor iedereen precies weet waar hij aan toe is. 's-Middags worden de jongens door kleine busjes van school gehaald en naar Ajax gebracht. De tijd tussen einde school en begin training is dermate kort dat er geen gebruik kan worden gemaakt van het openbaar vervoer. Kost teveel tijd. Ze komen bij Ajax, gaan trainen, daarna wat eten, rusten en vervolgens studeren of huiswerk maken. Vervolgens weer trainen en dan naar huis. Ook weer weggebracht door de busjes naar het station. In de rheeste gevallen zal het dagritme er zo uitzien. Alles is met iedereen goed doorgesproken, spelers, trainers, ouders, scholen en iedereen is laaiend enthousiast en in feite zijn bijna alle problemen nu al opgelost. Alle jongens zijn al bijna ondergebracht op scholen. In mijn ogen zal alles vallen of staan bij het vervoer. Dat moet perfect geregeld zijn. Er zullen twee kleinere busjes moeten worden aangeschaft om de jongens van de scholen te halen en weer weg te brengen. En dat alles kost natuurlijk geld. Maar het vervoer is de sleutel van alles. Wil je de jongens van 's-morgens acht uur tot 's-avonds acht uur onder controle hebben dan zal je ze ergens bij elkaar moeten 'harken' en de voorwaarden scheppen ze de hele dag binnen handbereik te hebben. Dan kan de Technische staf de opleiding perfectioneren en kunnen wij onze Studiebegeleiding professioneel en kwalitatief zo hoog mogelijk maken. Want daar doen we het voor. Het is bepaald niet spelers in de watten leggen want we vragen nogal wat van ze. Het is in feite een internaat maar dan met slapen en vrije tijd in eigen omgeving. De problemen zijn er overigens niet minder op geworden, maar het grote voordeel

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 19