AJAX BEGELEIDT VERDER. Het werk van de Studie- en Begeleidingscommissie van Ajax voltrekt zich in volledige anonimiteit. Althans voor de buitenwereld. Zelden of nooit zult U in het verleden publikaties hebben aangetroffen in de grote media. Dit overigens geheel volgens de wens van de commissie, die er niet op uit is erg aan de weg te timmeren wanneer het gaat om het naar buiten treden. Uiteraard anders is het intern gesteld. Daar verzet de commissie enorm veel werk en is vrijwel dagelijks bezig studie- en andere problemen voor spelers op te lossen. De historie is bekend. In de jaren zeventig kwam de behoefte bij Ajax bovendrijven meer aktief te zijn in, zeg maar, de opvang van veelal jeugdspelers wanneer het ging over niet-technisch voetbalzaken. Uiteraard deed men wel iets maar dan minimaal en eigenlijk zonder enige deskundigheid. Dus werd besloten een Begeleidingscommissie in het leven te roepen met als hoofdtaak altijd aanspreekbaar te zijn voor jeugdleden en ouders die met problemen zaten op het niet- voetbaltechnische vlak. Uiteraard stonden 'neutraliteit' en 'vertrouwelijkheid' hoog in het vaandel. Bovendien zou iedere uitspraak van de commissie bindend zijn. De commissie begon eigenlijk met een volkomen leeg dossier. Nergens bestond enige ervaring in deze materie, ledereen moest maar afwachten wat er zou gaan gebeuren. Dat bleek niet gering te zijn en de commissie kreeg handen vol werk op allerlei gebied, terwijl de aandachtsgebieden zich niet alleen beperkten tot de jeugd, maar ook doordrongen tot het eerste en tweede elftal. Regelmatig werd de organisatie van de commissie aangepast om zo doeltreffend mogelijk bezig te zijn. Er werden successen geboekt waardoor spelers topsport en studie uitstekend konden combineren. In grote lijnen ging de speler, die begeleid wenste te worden in de ochtend naar school, kwam in de vroege middag met links de schooltas en rechts de voetbaltas naar Ajax, maakte het huiswerk onder begeleiding van erkende docenten in de Perskamer en kon in de loop van de middag de training beginnen en vervolgens huiswaarts keren met de gedachte dat althans het huiswerk reeds gemaakt was. Hij kon dus op tijd naar bed en de andere ochtend weer fris naar school gaan. Na 5 jaar ervaring verscheen de commissie, waarvan de naam inmiddels was veranderd in Studie- en Begeleidingscommissie en vrijwel de gehele periode heeft bestaan uit Ikey Waas, Dick Karremans, Jan en Jaap Tielenburg en Henk de Weers, met een rapport onder het hoofdstuk 'AJAX BEGELEIDT', een verslag over vijf jaar spelersbegeleiding, een nogal lijvig rapport waarin goed tot uitdrukking kwam hoe de commissie te werk was gegaan, welke ervaringen daarbij werden opgedaan, welke veranderingen hadden plaatsgevonden en vooral waar het in de toekomst naar toe zou kunnen gaan. Begeleiding, schreef men tot slot, is een continuing story en wel een waarvan het einde niet in zicht is. Een volkomen terechte conclusie getuige de beleidsnota die thans is verschenen onder de naam 'creatief alternatief' waarin ontwikkelingen genoemd worden welke uitermate interessant zijn voor het verdere verloop van de begeleiding

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 17