lang dat het geval is kunnen er geen problemen ontstaan. Goed terreinen afbakenen is erg belangrijk. Ik had geen echte ervaring vanuit het voetbalwereldje. Dat was allemaal nieuw voor mij. Ik wist natuurlijk wel dat er nogal grote bedragen in omgingen, waar ik op zich geen moeite mee heb omdat vanuit mijn werk met nog veel meer geld werd gewerkt. Wel was ik al van mening dat de manier waarop Ajax met alle goede bedoelingen werd geleid niet meer van vandaag de dag was. Maar, denk er om, met alle respect voor wat er allemaal gedaan is. Toch leek mij het gemis aan zakelijkheid, aan management in de top, geen goede zaak. Dan praat je daar wel eens over met anderen om te horen wat zij er van vinden. Meer zakelijkheid in de top dus, maar dat wil niet zeggen dat wij van de amateurs of van het amateurisme af willen. Dat heeft er niets mee te maken. Ajax moet het juist heb ben van de jeugd, dus moeten we dat deel er absoluut bij houden. Maar een andere benadering, anders ingestelde mensen, een goede professionele begeleiding en organisa tie, dat zou de club in mijn ogen goed doen. Neem als voorbeeld de administratie. In die organisatie moet verbetering komen. Het moet allemaal wat professio neler worden aangepakt, want bij Europa Cup wedstrijden ontstaan er grote problemen. Alles moet sneller en makkelijker kunnen en die verant woordelijkheid ligt bij mij. Mijn taakomschrijving is eigenlijk vrij simpel: alles wat te maken heeft met financiën en transfers ligt bij mij. Dus zeg maar vanaf de telefoniste via de administratie naar onze Algemeen Directeur. Zolang het te maken heeft met geld komt het bij mij. Ook alle transfers, kontraktbesprekingen en andere zaken vallen onder mij. Bij transfers is het dus niet zo dat ik be paal of een speler technisch moet worden gehaald of niet. Dat ligt weer bij de Technisch Directeur en Technische staf. Maar ik bepaal wel of een speler of trainer betaalbaar is en zo niet, dan gaat het feest niet door. Dat financiële wereldje in het voetbal was wel nieuw voor mij, maar het bleek dat mijn achtergronden vanuit de effecten- en beurswereld mij uitstekend van dienst waren om te onderhandelen met spelers. Want mijn handelsachtergrond komt nu goed van pas en dat is toch belangrijk. De hoogte van de bedragen waar wij over praten is geen enkel probleem, omdat ik in de effec tenwereld heb geleerd met vele honderden miljoenen om te gaan. Dan zijn de bedragen waar je in het voetbal over praat aanzienlijk kleiner. En of ik nu praat met Rob Jan sen, Ger Lagendijk of Leo Beenhakker, mijn zakelijke in slag en onderhandelingservaringen helpen mij uitstekend om tot een goed resultaat te komen. Ik schrik dus niet van een ton meer of minder. Na 30 jaar handelsachtergrond heb je wel geleerd hoe je bepaalde zaken moet aanpakken. En ook dat het niet alleen om het geld gaat. In mijn gesprekken met Leo Beenhakker wilde hij natuurlijk ook weten in welke organisatie hij terecht kwam. Welke mensen maken deel uit van het bestuur en vooral hoe den ken deze mensen in de komende jaren te functioneren? Wat zijn hun plannen en ideeën en wat heeft men mij te bieden naast uiteraard het salaris. Financieel kan Ajax natuurlijk nooit op tegen clubs uit Italië en Spanje. Als je alleen daar over praat ben je verloren. Maar er zijn nog andere zaken belangrijk om iemand die je graag wil hebben, over de brug te trekken. De omgeving, de mensen, de ideeën, de toekomst, dus zeg maar de im materiële zaken, die zijn bij veel mensen minstens net zo belangrijk als de financiën. Zeker bij Beenhakker was dat het geval. Of zoals hij het noemde: „weer eens lekker bij tante Sien een kopje koffie drinken." Dat beeld proberen wij ook naar voren te brengen bij spe lers als we praten over kontrakten verlengen. En zo blijkt dat dit jaar bij vrijwel alle spelers waarvan het kontrakt afliep en dus een nieuw moest worden aangeboden, er eigenlijk geen grote problemen waren. Die problemen voor kom je ook door gewoon erg eerlijk te zijn. Geen rare ver halen in de wereld brengen, maar gewoon zeggen hoe het is. En als je iets niet kunt zeggen, dan vertel je waarom. Tegen Beenhakker hebben Arie van Eijden en ik precies gezegd dat we eerst bij Michels zijn geweest, Michels uit eindelijk nee heeft gezegd, en wij vervolgens hem hebben benaderd. Daar moet je dan niet verder om heen draaien, want dat heeft geen enkele zin. Dit bestuur is zeer rechtlijnig en vertelt precies waar het op staat. We moeten heel eerlijk met elkaar omgaan, want we kunnen elkaar in het leven later nog een keer tegenkomen en dan kun je elkaar best nog eens nodig hebben. Betrouwbaar zijn is erg belangrijk en dat beeld willen we graag uitdragen naar buiten. Duidelijkheid, daar gaat het ons om. In alles. In de onder handelingen met Leo Beenhakker hebben we hem een taakomschrijving voorgelegd die hij accepteert of niet. Zo gaat het. Iedere trainer of Technisch Directeur kan bij ons komen werken op basis van ONZE voorwaarden, en wie die niet accepteert kan het vergeten. Zo werken we nu eenmaal. Een andere manier is ook niet mogelijk. We kun nen om ons heen zien wat er gebeurt als er geen duidelij ke taakomschrijvingen worden gemaakt. Je weet op het laatst niet meer wie wat moet doen en wie waar verant woordelijk voor is. Bij ons is dat onmogelijk. M'n eerste ervaringen in het voetbalwereldje zijn mij erg meegevallen. Ik had meer obstakels verwacht. M'n voorne men was de manier van werken gelijk te doen aan de wijze waarop ik in het dagelijks leven bezig ben. Dus altijd aanspreekbaar maar wel m'n eigen weg gaan. Je hoorde allerlei verhalen over de vijfde kolonne en zo, maar ik moet je zeggen dat ik nog niemand ben tegengekomen en ik verwacht dat ook niet. Dit bestuur heeft zich een taak gesteld en gezegd dat alle problemen welke wij tegenkomen zullen worden opgelost zonder aanziens des persoons. Alles wat zich eerder heeft afgespeeld telt voor ons even niet. We luisteren erg goed maar wij nemen wel de beslissingen en waken er voor on zeker over te komen. Dat voorkomt ook veel narigheid. Onzekerheid geeft anderen de gelegenheid invloed uit te oefenen en dat is zeker niet de bedoeling. Je moet daar voor goede kontakten onderhouden met je publiek. Laatst hadden we een ontmoeting met de VIP-houders en ik ben het met je eens dat wij ook het algemene publiek moeten benaderen. We hebben als bestuur een aantal prioriteiten gesteld. Eerst moet de organisatie goed op poten staan. Er moesten een aantal zaken gedaan worden die inmiddels afgerond zijn. Een belangrijke prioriteit is het aanzien van Ajax naar buiten toe. Het publiek mag van Ajax een goede behande ling eisen. Daar heeft Uri Coronel al veel over gezegd. Het bestuur heeft zich dus de vraag gesteld: hoe kunnen wij ons publiek meer bij de club betrekken? Ik denk dat er rond Ajax een heleboel geluiden zijn die wij als bestuur niet kennen. Mensen die tien of twintig jaar al bij Ajax komen en die bijvoorbeeld nog nooit de bestuurs kamer van binnen hebben gezien. Of nog nooit een bestuurder hebben gesproken. Dat leeft heel erg. Ik ben er dan ook een voorstander van om mensen die al zoveel ja-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 9