NI Wanneer wij ons begin mei achter de schrijfmachine zetten om deze Kroniek samen te stellen, is de spanning in de competitie nog volop aanwezig. Nog steeds is dan de af stand tussen Ajax en PSV slechts 1 winstpunt en dat, met nog vier wedstrijden te gaan, zou nog best iets leuks in petto kunnen hebben. Maar er waren ook zaken aan de orde welke ons tot grote zorg en droefenis behoren te stemmen, en dan denken we natuurlijk in de eerste plaats aan die afschuwelijke ramp in Engeland, waar op een voetbaltribune 95 mensen om het leven kwamen. En natuurlijk wordt dan gedacht: kan dat in Nederland ook? Het is maar de vraag. In Engeland is de passie voor het voetbal enorm groot, maar als wij de ellen de zien bij een wedstrijd als Ajax—Feyenoord, waarbij de wedstrijd 20 minuten later moet beginnen, omdat de politie nog niet terug is uit de binnenstad vanwege rellen, dan zijn wij in Nederland al aardig op weg. Bij zo'n situatie gaat men zich ook weer realiseren hoeveel schade aan het voet bal in z'n totaliteit al is berokkend in de loop der vele jaren. En zal daar ooit eens een eind aan komen? Laten we ons op het echte voetbal concentreren en ons op maken voor de aanloop naar het einde van dit voetbalsei zoen. Voor jeugd en amateurs is het allemaal al voorbij en men kan zich richten op het spelen van tournooien in binnen- en buitenland. Het eerste elftal heeft nog wat zaken af te werken, terwijl ook het Nederlands Elftal de taak had goed te presteren tegen West Duitsland op 26 april in het Feyenoord Stadion. Verlies zou ietwat rampzalig zijn en iedereen weet hoe ge voelig een ontmoeting tegen West Duitsland altijd bij velen ligt. Gezien de grote belangen voor beide partijen werd het in eerste instantie een saaie vertoning met wat balgeschuif op het middenveld en zeer weinig aktie. Alleen een doel punt, door wie ook gescoord, zou wat leven in de brouwerij kunnen brengen. Gelukkig voor de wedstrijd viel de goal rond twintig minuten voor tijd, helaas gescoord door de West Duitsers met een schitterende kopbal. En op het moment dat echt niemand nog maar iets gaf voor onze ploeg en West Duitsland zelfs alle kans kreeg de voor sprong te vergroten, kreeg Nederland alle geluk van de we reld. Koeman schoot in het wilde weg, toevallig richting Marco van Basten (wie anders) die de bal toch bewust in het doel caramboleerde en de 1-1 was een feit. Ongelooflijk hoe het voetbal in elkaar kan zitten en hoe alles af kan han gen van momenten en details. En hoe dicht pech en geluk bij elkaar kunnen liggen. Op zich een ideale uitslag voor bei de partijen al zal Nederland aanzienlijk meer blij geweest zijn dan West Duitsland dat in feite de kans heeft gehad al les definitief voor zich te beslissen, maar het toch zag mislukken. De volgende wedstrijden o.a. tegen Finland blijven natuurlijk van groot belang. We zullen zien Dan weer terug naar de competitie, die dus een weekend stil lag, vanwege die belangrijke interland tegen West Duits land. Ajax en PSV werden natuurlijk op de voet gevolgd op Koninginnedag, want 1 punt verschil is echt niet veel. PSV ging op bezoek bij RKC en Ajax moest naar MVV in Maastricht. En omdat PSV maar geen kans zag tot scoren te komen en Ajax het in eerste instantie wel lukte via een mislukte penalty van Verkuyl en de goal van Johnny van 't Schip in de rebound, stond de ploeg even gelijk met PSV. Maar helaas, de Ajaxploeg had niet de vorm om de voor sprong uit te bouwen, ondanks de legio kansen; en dan is er maar weinig voor nodig om 1-1 te maken. Zo liet Ajax een zeer kostbaar punt in Limburg achter. Het had dus zo mooi kunnen zijn. Nu veranderde er niets. Uiterst triest was het uitvallen van Stefan Pettersson die ongelukkig ten val kwam en daarbij z'n knie blesseerde. Nader onderzoek wees uit dat de blessure veel ernstiger bleek te zijn dan eerst werd gedacht, zo ernstig dat Stefan vele maanden tot misschien wel een jaar is uitge schakeld. Zeer jammer en we kunnen hem alleen maar het allerbeste toewensen, als ook alle overige geblesseerden zoals Peter Larsson, Jan Wouters, e.a. Rond 1 mei werd dan officieel bekend dat Leo Beenhakker per 1 juli 1989 terugkeert naar het Ajaxnest als Technisch Direkteur van de club. In 1978 kwam Leo voor de eerste keer bij Ajax, maar toen als hoofd jeugdopleiding. Dat is inmiddels wel iets veranderd, want z'n tropenjaren bij Real Madrid dwingen toch het nodige respect af. Voor de geïnte resseerden onder u: in het clubbald no 5 van het seizoen 1978/1979 staat een interview met Leo en daarin praat hij over enorm veel zaken, zoals hij er over dacht op dat moment. We zullen hem t.z.t. nog wel eens aan het woord laten. We kregen een briefje van Max Oostenbroek uit Oosterhout die zich graag aanbiedt ter ondersteuning van de wat uitge dunde poetsploeg. Het is maar dat de dames weten dat er steun aanwezig is. Peter v.d. Laar uit Eindhoven verblijdde ons met een boekwerkje vol gedichten over Ajax en een aantal spelers. Elders in dit clubblad vindt u er één afgedrukt. Zondag 7 mei moest de ploeg het opnemen tegen Volendam. Met de wetenschap dat PSV een dag eerder had gewonnen stond Ajax slechts één taak voor ogen: winnen! Puntenverlies zou fataal zijn in de race om de landstitel. Helaas, het werd een jammerlijke 1-0 nederlaag door een uiterst ongelukkige aktie van Mark Verkuyl die de bal per ongeluk van Stanley Menzo hard op z'n hoofd kreeg, waar door het leder in eigen doel belandde. En omdat Ajax geen kans zag terug te slaan, werd de com petitie in Volendam vrijwel beslist. Natuurlijk teleurstellend aan de ene kant omdat Ajax zo dicht bij de titel geweest is en de mogelijkheden ook heeft gehad het succes te grijpen. Maar aan de andere kant mo gen we ook bewondering hebben voor het feit dat het elftal na dat rampzalige begin toch uiterst sterk is teruggekomen en de competitie toch heeft gered met uitstekende presta ties zoals bijvoorbeeld het twee keer winnen van zowel PSV als Feyenoord. In ieder geval mocht de competitie na 7 mei als beslist worden beschouwd en kon iedereen zich gaan richten op het volgend seizoen onder de technische leiding van Leo Beenhakker. En terwijl het Pinksterweekeinde per traditie altijd in het teken staat van een veelheid aan tournooien en vele Ajax-teams uitzwermen om daaraan deel te nemen, ging de competitie gewoon door met wedstrijden op zater dag en maandag. Ajax ontving zaterdag het praktisch gedegradeerde VVV uit Venlo. Een matige vertoning met een minimale winst van

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 3