ren bij Ajax komen, de gelegenheid te geven zich meer bij Ajax betrokken te voelen. En dan mag je zelf invullen op welke manier dat moet gebeuren. Maar je moet iets doen voor je vaste supporters, voor de mensen die Ajax hebben helpen groot maken. Het plan is er om straks een open dag te houden, waar iedereen welkom is en intensief met de club kan kennismaken. Verder denk ik dat wij straks de mensen in de gelegenheid moeten stellen kennis te maken met het "nieuwe" Ajax, met spelers en bestuursleden, om die band nauwer te ma ken en die mensen eens te ontmoeten. De verbondenheid met Ajax wordt dan groter waardoor de mensen minder snel wegblijven wanneer er eens een wedstrijd wordt verloren. Ik vind dat je in goede en slechte tijden toch moet probe ren je klanten aan je te binden. En dat kun je allemaal doen als die klanten weten dat er ook aan hen gedacht wordt. Maar nochmaals, we moeten prioriteiten stellen. Er waren zaken die niet konden blijven liggen en die onmid dellijk ter hand moesten worden genomen. Alles tegelijk kan niet. Die binding met het publiek heeft absoluut onze aandacht en er zal ook zeker iets gebeuren. Coronel zei het al: we moeten ons financieel niet spiegelen aan die Zuideuropese clubs. Dat is ten enenmale onmoge lijk. Onze begroting zal wel omhoog moeten, want met een bedrag van tien tot twaalf miljoen kom je er niet. Dat zal moeten worden verdubbeld om althans enigszins mee te doen. Toch moet je zien je beste spelers te houden omdat de club aan de Europese top wil komen. Hoe doe je dat? Door niet alleen de financiën te laten gelden, maar het ook te hebben over begeleiding in de ruimste zin des woords, sfeer, studiehulp, noem maar op. En dan nóg moet je rekening houden met het feit dat Ajax z'n beste spelers op den duur zal verliezen. Dat is nu eenmaal zo. Wij kunnen de salarissen van Italië en Spanje absoluut niet betalen. Wat wij wel kunnen pro beren is bepaalde spelers een dermate goed kontrakt te geven dat, als die speler uiteindelijk naar het buitenland gaat, wij althans een behoorlijk bedrag kunnen vragen. Dus moet je die speler NU een goed kontrakt aanbieden om straks opbrengsten te hebben. Dus investeren in de toekomst. En konstant afwegen wat wel en niet verantwoord is. Want als je investeert in de toekomst moet je altijd maar afwachten of.de inkomsten inderdaad komen terwijl de kosten op de begroting van nü rusten. Dus enig risico loop je altijd. Maar je móet soms wel om bepaalde spelers te behouden en bepaalde zaken te realiseren. Een begroting van een voetbalclub is natuurlijk een gevaar lijke begroting omdat je nooit alles kan voorzien. Als we een ronde Europa Cup minder spelen kan onmiddellijk de begroting worden bijgesteld in het negatieve. Zoals omgekeerd alles weer ten gunste kan worden ge draaid wanneer plotseling Ajax—Feyenoord het Olympisch Stadion goed bezocht wordt. Daarom is het zo belangrijk dat je vaste inkomsten stijgen en je variabele inkomsten (publiek) procentueel minder worden in die zin dat je daar minder afhankelijk van wordt. Daardoor kan de begroting vastere vormen aannemen en heb je ook de zekerheid dat een groot deel van de inkomsten vastliggen. Natuurlijk kan men zich de vraag stellen waar Ajax nu al die gelden vandaan haalt om de FIOD te betalen, de lopen de kontrakten open te breken, de aflopende kontrakten te verlengen, de Technisch Direkteur te betalen, Silooy voor zeven jaar aan ons te binden, en ga zo maar door. We hadden het over investeren in de toekomst. Wij hopen met het aantrekken van nieuwe mensen op meer publiek, meer sponsorinkomsten, ook van bestaande sponsors. Wij hebben dat trouwens voor het volgend seizoen al bereikt. Verder moet je natuurlijk iets doen om die Europese top te halen. Als je de begroting voor het volgend seizoen rond wil maken, zou je in feite spelers moeten verkopen. Maar dan begeeft men zich op het hellende vlak. Dat is juist niet de richting welke wij uit willen. Je beste spelers verkopen betekent minder publiek, minder sponsor inkomsten en noem maar op. Dus gaan we de andere kant op, maar welbewust en zeer doordacht en niet maar lukraak spelers aanschaffen. Nu is Pettersson langdurig geblesseerd. Er zou dus een nieuwe spits moeten komen. Stel nu dat iemand met een spits aan komt zetten van vier miljoen, ik zeg maar wat. Nou geen haar op m'n hoofd die er maar over denkt een spits van vier miljoen aan te trekken. Dat kan Ajax niet be talen. Punt uit! Je kunt ook zeggen: we kopen hem en we zien wel waar we eindigen. Nou, daar doen we niet aan mee. ledereen mag iedereen voordragen. Financieel moet het te betalen zijn. Wat men ook niet moet vergeten is dat we in feite al een Technisch Directeur hadden. Kurt Under. Die valt dus nu weg en daar komt Leo Beenhakker voor in de plaats. Dat valt dus al binnen de begroting. We hebben inderdaad Silooy gehaald, maar we hebben nu Rob Witschge verkocht. En zo maak je steeds een afwe ging over zaken welke in de toekomst misschien gaan ge beuren. Kortom, het moet allemaal verantwoord zijn, maar aan de andere kant zijn wij best bereid tijdelijk in de min te staan om later te kunnen oogsten. De financiële basis van Ajax is nog smal, maar we hebben een goed potentieel aan voetballers rondlopen. Uit de jeugd komt regelmatig nieuwe aanwas. Daarom is dat zo belangrijk. Wij vinden ook dat de jeugd konstant prioriteit móet houden en we daarin flink moeten investeren. Het is de enige manier om te overleven. Ajax heeft altijd een uitstekende jeugd gehad. En dat willen we graag continueren. Een goede scouting is erg belang rijk want in wezen helpen die mensen Ajax mee geld te verdienen. En dan de vraag of het voetbal betaalbaar blijft. Inderdaad, de miljoenen vliegen over tafel. Maar zolang er bedrijven zijn in Spanje en Italië die zoveel publiciteit weten te halen uit het voetbal en zo lang er massa's men sen iedere week weer het voetbal bezoeken, tegen nog niet eens zulke lage bedragen, zal het voetbal dit soort krankzinnige bedragen blijven vragen. En zal er ook zoveel voor het voetbal betaald blijven worden. Ik geloof absoluut dat het voetbal nooit zal verdwijnen. Het is een schitterend spel, vooral wanneer het goed gespeeld wordt. En ik geloof dat het bedrijfsleven steeds meer waar de gaat hechten aan de publiciteit die het voetbal biedt, waardoor de bedragen alleen maar omhoog zullen gaan en er steeds meer zal worden geboden voor spelers. De commerciële televisie zal z'n invloed steeds meer uitbrei den. Met alle gevolgen van dien. We moeten dat niet on derschatten. Maar aan de andere kant moeten we ons niet blind staren op die enkeling die heel veel geld verdient. Zeg maar 95% van de voetballers in het betaalde voetbal verdienen weliswaar een redelijk inkomen, maar moeten na hun 30ste jaar toch een baantje gaan zoeken. Veel spelers stoppen vanaf de jeugd al hun vrije tijd in dat voetbal en hebben geen tijd om iets anders te doen. Men moet dus in korte tijd verdienen. 39

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 11