KRONIEK Als gebruikelijk zijn de maanden april en mei altijd de perio des waarin de meeste beslissingen vallen omtrent de verde ling van het eremetaal in het voetbal. Zowel in de nationale competitie als op internationaal niveau is het een periode van alles of niets met veelal zeer interessante wedstrijden waarbij de allersterksten elkaar ontmoeten. De belangen stij gen tot zeer grote hoogte, wat overigens meestal het niveau aan voetbal niet ten goede komt, omdat het resultaat primair staat en de manier waarop er wordt gespeeld niet de hoogste prioriteit kent. Dat is wel eens jammer voor het publiek dat andere verwachtingen heeft. In beslissende fases liggen de belangen soms erg ver uit eikaar. Het is een verschijnsel dat elk jaar weer zal terug keren en waar in feite geen oplossing voor is. Voor zover het Ajax betreft verlieten we U bij de vorige Kroniek met de hoop dat we thans betere resultaten zouden kunnen melden dan eerder het geval was. Welnu, U heeft allemaal de wedstrijden kunnen meebeleven waarbij de wis selvalligheid in prestaties uiteraard een opvallende zaak was. Natuurlijk volgden wij ook de verrichtingen van de Hollandse deelname aan het Europa Cup geweld waar op 1 maart j.l. nog twee teams pogingen deden Nederland goed te vertegenwoordigen in het internationale voetbal. Roda JC moest richting Sofia om de club aldaar te bestrij den. Het resultaat (2-1) was zeker om naar huis te schrij ven, maar de manier waarop moest maar snel worden ver geten want een wedstrijd spelen met uiteindelijk 7 gele en 1 rode kaart getuigt nu niet bepaald van een sportieve ontmoeting. PSV kreeg in eigen huis een oude bekende op bezoek. Real Madrid en Leo Beenhakker kregen een her kansing om te laten zien dat de uitschakeling van vorig jaar een vergissing was. Dat de Koninklijke daar niet helemaal in slaagde blijkt uit het gelijke spel (1-1) waarmee de strijd tus sen beide ploegen nog alle kanten uit kon. Alles zou worden beslist op 15 maart. Voor wat betreft de Ajax Fanclub bereikte ons het bericht dat deze organisatie is overgenomen door "De Ajacied". Tijdgebrek en studie noopte Arthur Westgeest de Ajax Fan club in Korten hoef te laten samengaan met "De Ajacied" in Ede waardoor laatst genoemde fanclub aanzienlijk is uitge breid en naar verwachting efficiënter kan werken nu er sprake is van één fanclub: "De Ajacied", Postbus 8164, 6710 AD Ede. Alle informatie kunt U halen bij Tjeerd de Groot. Uiteraard alle succes toegewenst. In de competitie leek de zaak volledig beslist door jammerlij ke verliespunten van Ajax terwijl PSV minder fouten maakte. Bovendien stonden op het programma van Ajax nogal wat lastige wedstrijden terwijl de vorm van het team te wensen overliet. De uitwedstrijd tegen Roda JC is altijd een ontmoe ting waar Ajax het per definitie lastig heeft. Nu had Roda wel net die wedstrijd in Sofia achter de rug, maar dat gaf zeker geen garantie voor een gunstig resultaat. Het werd al les bij elkaar geen beste vertoning met als dieptepunt de rode kaart voor Stefan Pettersson vanwege natrappen. Op zich een terechte beslissing van de scheidsrechter al had hij in overweging kunnen nemen dat spelers als Pettersson wekelijks ongelooflijke aanslagen op benen en enkels moet accepteren, waarbij de leiding wel zeer lankmoedig op treedt. Gaat "het slachtoffer" dan één keer in de fout (en zeker op de manier waarop Pettersson "natrapte") dan zou enige coulance op z'n plaats zijn geweest. Hoe dan ook, het leed was geleden en de Zweed werd voor twee wedstrijden geschorst. Het bleef overigens in Kerkrade 0-0 en Ajax kreeg zelfs met 10 man nog de beste kansen. Een wedstrijd verder om maar snel te vergeten. Zo werd het steeds duidelijker dat PSV direct zou afsteve nen op een hernieuwde landstitel, terwijl Ajax zich helemaal kon concentreren op de tweede plaats in de competitie en natuurlijk de KNVB-beker waar het op 8 maart moest wor den opgenomen tegen FC Groningen. Opmerkelijk was de aanvangstijd van 15.30 uur op woens dagmiddag vanwege het z.g. verhoogde risico. Maar de weergoden hadden een dermate hoeveelheid water gepro duceerd dat het toch al niet al te beste veld van de Gronin gers blank stond. Derhalve werd de wedstrijd afgelast en verschoven naar woensdagmiddag 15 maart. Andere wedstrijden gingen wel door en er werd zelfs de loting verricht voor de halve finales. PSV werd gekoppeld aan FC Den Haag terwijl de winnaar van FC Groningen Ajax een thuiswedstrijd kreeg tegen Willem II. Met enige realiteit voor ogen (voor zover dat althans moge lijk is in het voetbal) zou een overwinning van Ajax bij Groningen grote perspectieven bieden voor een finaleplaats. En omdat PSV z'n landstitel al bijna kon noteren en tegen FC Den Haag niet al te veel problemen kon verwachten, zou een finaleplaats voor Ajax tenminste deelname aan Europa Cup 2 kunnen garanderen. De belangen lagen dus duidelijk en in theorie zag het er allemaal aardig uit. Dat de praktijk vaak anders is bleek een week later wel. Maar eerst de competitie, met de thuiswedstrijd tegen RKC. Een ploeg met nogal wat opportunisme in het elftal en dus moeilijk te bestrijden, ook voor Ajax. Ondanks de snelle goal van Aron Winter bleef RKC erg lastig en gevaarlijk met spelers als Schapendonk en Van der Wiel. Zeker eerstge noemde heeft een zekere reputatie in het maken van doel punten tegen Ajax. Hij maakte dan ook 1-1, maar Winter en Jonk zorgden voor enige afstand. Uiteindelijk was het toch weer Schapendonk die de eindstand op 3-2 bepaalde. Woensdag 15 maart, een niet onbelangrijke dag voor een aantal clubs in Nederland. Europa Cup voetbal voor Roda JC en PSV plus in de middag de strijd tussen FC Groningen en Ajax voor de KNVB-beker met in het achterhoofd de gro te perspectieven zoals eerder beschreven. Een wedstrijd dus die gewonnen MOEST worden. Het werd helaas voor Ajax een droevige dag. Niet Ajax maar FC Groningen be greep hoe een wedstrijd, die per se gewonnen moest wor den, gespeeld moest worden. Ajax kwam er niet aan te pas en werd met 3-0 naar huis gestuurd. Weer eens bleek dat bij dit soort wedstrijden altijd de nodige agressiviteit aanwezig moet zijn om een kans te maken om te winnen. Alleen spelen op techniek is niet voldoende. Soms moeten de mouwen echt worden op gestroopt voor een goed resultaat. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn. Ook Roda JC en PSV ervaarden een sombere dag. Beide clubs haalden net niet de halve finales. Roda JC verloor het bij strafschoppen nemen en PSV struikelde in de verlenging. Ajax dus helemaal terug naar af en dat nog wel met de wedstrijd PSV—Ajax op 19 maart in het vooruitzicht! Tussen alle bedrijven door was er nog een jarige. Op 18 maart werd Ajax 89 jaar. Een respectabele leeftijd

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 3