van een Technisch Direkteur en een goede opbouw van de organisatie. Dat is de basis van alles. Daar be doel ik mee: taakomschrijvingen. Het gezicht naar buiten. En laat vooral uit het interview blijken dat het een zaak is van het hele Bestuur, een echt goed Bestuur met mensen bij wie Ajax alleen maar voorop staat en die ook allemaal erg goede ideeën hebben. Je moet er niet echt een Michael van Praag ver haal van maken. Zo werkt dat niet bij ons. We nemen de beslissingen met elkaar, niet van de-voorzitter-regelt- dat-wel-eventjes. Wij hebben een Bestuur dat zoiets niet zal accepte ren. En ik weet zeker, als je het zo doet, alles in goed overleg, open en eerlijk, dan krijg je ook geen gedon der. Dat is in een bedrijf ook zo. En ik vind juist heel kleine dingetjes zo belangrijk. Daar bereik je goodwill mee. Die kleine dingen maken dat je een goede club wordt. En die maken ook dat een speler wel eens denkt dat hij het eigenlijk toch wel erg naar z'n zin heeft bij Ajax. Zodat een speler niet alleen het geld laat prevaleren. Het is ook een belangrijke taakstel ling van ons om te proberen de bete re spelers langer bij Ajax te houden. Kijk, als het grote geld uit Spanje of Italië komt zijn we nergens. We moe ten ons ook niet met die landen ver gelijken. Niemand kan daar tegenop. Ook PSV niet. Kijk maar naar Koe man. Maar je kunt wel de situatie binnen je vereniging zo maken, juist door die kleine dingetjes, dat een speler zich bij ons erg thuis gaat voe len. Mijn moeder zei altijd:"little things mean a lot" (kleine dingen be tekenen heel veel. TM) maar zo is het wel. Je kunt altijd proberen te zorgen dat ze het lekker bij ons heb ben en dat ze dat ook laten meewe gen bij hun beslissing Ajax wel of niet te verlaten. We moeten finan cieel vooral onszelf blijven. We mo gen best een beetje over de grens kijken om te zien hoe het daar toe gaat. Maar verder jezelf blijven. Dan komen we al een heel eind. Ik zie eerlijk gezegd een Europese competitie wel komen, vooral omdat anderen mij dat zeggen. Maar dan wel een Europese competitie naast een nationale competitie. Europees hebben we natuurlijk als de Europa Cup, maar de wedstrijden worden dan intenser. Ik denk dat het voor Ajax en iedereen een goede zaak is. Zo rond 1992 zou dat best van start kunnen gaan. Maar kijk, daar heb je het weer: dan moet er wel een stadi on zijn met meer capaciteit. De leden moeten niet denken: nu komt er een nieuw Bestuur en die zal ons even uit De Meer wegjagen. Nee, integen deel. We hebben een groter stadion nodig om straks te kunnen mee blij ven doen. Natuurlijk, m'n hart zegt: dat moet in De Meer staan. Maar er kunnen ook een heleboel faktoren zijn die het voor Ajax aantrekkelijk maken uit De Meer weg te gaan. Zo dra al die zaken op een rijtje gezet zijn, zal het Bestuur een voorstel doen en gaan we daarmee naar de Ledenraad. En iedereen krijgt de kans er iets over te zeggen. We moeten straks doen wat voor Ajax het beste is!! Eigenlijk weet ik nog niet goed hoe de Ledenraad functioneert. Ik wil dat eerst maar eens meemaken. Wij vin den openheid naar de Ledenraad een eerste vereiste. Maar aan de an dere kant vinden wij ook dat wij er van op aan moeten kunnen dat alle informatie binnenskamers blijft. En ik heb begrepen uit die tien minuten dat ik bij de laatste Leden raadverga dering was, dat zoiets niet altijd het geval was. Dat kan dus niet. Als on ze informatie wel naar buiten door lekt kan men van ons niet meer ver wachten dat wij vertrouwelijke zaken bespreken. Dat is een heel normale en logische zaak. En ik vind dat ie der lid van de Ledenraad dat goed met zichzelf moet overleggen. En als hij zich daarin niet kan vinden moet hij geen plaats nemen in die Leden raad. Hoe het verder gaat, ik weet het niet. Ik stel me voor om bij de eerstvol gende Ledenraadvergadering die we hebben maar eens eerst in discussie te gaan om te horen wat er bij hen leeft. Vorming van commissies die opdrachten krijgen iets uit te zoeken lijkt mij het overdenken waard. Een studie voor een nieuw stadion bij voorbeeld. Maar vooral moet het ver trouwen aanwezig zijn. Zonder dat moeten wij als Bestuur gaan filteren. Je kan niet alles meer zeggen, de in formatie komt weer meer uit de krant, de zaak groeit weer uit elkaar en dat is juist niet wat we willen. Na tuurlijk kunnen we niet voor elk wis sewasje de Ledenraad bij elkaar roe pen. Het moet allemaal wel bestuur baar blijven. Maar, bijvoorbeeld, wan neer wij hebben besloten iemand aan te stellen als Technisch Direkteur, vind ik dat de Ledenraad zoiets als eerste dient te vernemen en niet uit de krant moet halen. Maar een nor male transfer uitvoeren moet kunnen worden uitgevoerd zonder dat de he le ploeg weer bij elkaar moet komen. En natuurlijk komen er wel eens za ken in de krant welke je niet vóór kan zijn. Dat is nu eenmaal zo, maar daar ga ik wel over praten met de Ledenraad. Ook weer open en eer lijk. Ik geloof helemaal in dit Bestuur. Anders was ik er ook nooit aan be gonnen. Uri Coronel en Arie van Os kende ik uit de wandelgangen. André Kraan kende ik uiteraard al heel goed. Alleen Hennie Henrichs was nieuw voor mij. Maar het klikte bij ons gelijk erg goed. Weinig woorden zijn nodig om elkaar goed te begrij pen. Er hangt een goed sfeertje en dat sfeertje willen we overbrengen in de hele vereniging. En verder, tja, ik voel me als een vis in het water, ik geloof helemaal in de organisatie welke wij voor ogen heb ben. Dan is het voorzitterschap ook geen dagtaak meer, omdat veel kan worden gedelegeerd. Nu hebben we het nog wel druk omdat wij zeer ak- tief bezig zijn en niet wachten tot an deren naar ons toe komen. Nee, wij gaan verder. Over anderhalve maand verwachten wij de aanstelling van de Technisch Direkteur. Het moet in ieder geval iemand zijn die Ajax kent, maar ook het sfeertje aanvoelt. Maar ook die Technisch Di rekteur krijgt een taakomschrijving, want hij zal moeten functioneren vol gens de leidraad van het Bestuur. Zodat als meneer A weggaat, wij aan meneer B precies kunnen laten zien wat van hem verwacht wordt. De poppetjes kunnen veranderen, maar de taken blijven hetzelfde. Ik heb inmiddels wel begrepen, ook via de pers, dat van de voorzitter van Ajax een oordeel wordt verwacht om trent het gebeuren rond Cruijff. Ik hoor vanuit de club veel verhalen, maar ik wil ook wel eens van Johan zelf het verhaal horen. En dan pas denk ik er iets genuanceerder over te kunnen oordelen. En ja, of er verder nog iets valt te vertellen. Ik dacht het niet, we heb ben al veel zaken, zij het wat kort, aangehaald. Maar kortom, Ajax is een moordclub Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 8