den. En al stopt een sponsor honder den miljoenen guldens in de club, hij zal nooit bij ons de dienst uitmaken. Trouwens, dat zeggen we de sponsor ook. Hij weet dat vóór hij er aan begint. En toch denken we meer geld bij el kaar te krijgen. En weet je waarom? Heel eenvoudig, omdat Ajax veel geld waard is. De naam Ajax is ont zettend veel geld waard. En die naam wordt steeds meer waard door goede prestaties. Want wat wil een sponsor uiteindelijk? Dat zijn naam zoveel mogelijk in beeld komt. En de sponsors varen wel met de naam die Ajax heeft. De publiciteit die rondom Ajax hangt. Dat neemt hun naam ge lijk ook mee. Maar invloed, iemand in het Bestuur bijvoorbeeld, absoluut niet. Uitgesloten! De organisatie zo als Ajax die thans heeft blijft zo. Ik zie de Ledenraad niet verdwijnen. Ajax moet altijd een vereniging blij ven. Daar twijfelt toch niemand aan. De Ledenraad is toch een prima col lege. Je kan onmogelijk met al je le den tegelijk gaan praten. Dan is de Ledenraad een uitstekend instru ment. En of dat college nu groter moet worden of niet, dat weet ik niet. Daar is dit Bestuur nog te jong voor om daar iets over te zeggen. Wat zeer belangrijk is betreft het aanstellen van een Technisch Direk- teur. En daarnaast gaat heel snel ge beuren het omschrijven van taken aangaande mensen bij Ajax. En of dat nu om een trainer gaat of een meisje voor de administratie, er moe ten taakomschrijvingen komen. Voor iedereen. Deze ontbreken tot op he den. Bij taakomschrijvingen weet je precies waar de verantwoordelijkhe den liggen en wordt er ook niet langs elkaar heen gewerkt. Een volgende prioriteit is onze acco- modatie. Wij vinden dat er niet voor alle bezoekers van Ajax evenveel wordt gedaan. Als je vandaag de dag op de eretribune zit en je kijkt om je heen naar de zijvakken en andere tri bunes, dan is dat niet meer van deze tijd. Nu zijn er al heel wat publicaties geweest waaruit zou kunnen blijken dat Ajax gaat verhuizen. Welnu, wij begrijpen ook wel dat Ajax niet zo maar één, twee, drie gaat verhuizen. Want De Meer en Ajax, dat is één. Maar het is wel de taak van het Bestuur om te onderzoeken wat het beste is. Dus gaan wij natuurlijk met de Gemeente Amsterdam praten over hun plannen in Zuid-Oost. We laten ons simpelweg informeren. En tegelijkertijd gaan wij aan de Ge meente duidelijk maken dat wij ook wel plannen hebben of willen laten ontwikkelen voor ons eigen stadion in De Meer. We zouden ons heel goed kunnen voorstellen om bijvoorbeeld ons eigen stadion te verbouwen of af te breken en er een nieuw stadion neer te zetten. Alles is op dat punt mogelijk. We zijn ons dus alleen maar aan het oriënteren. Maar wil Ajax kunnen meedoen aan de top van het internationale voetbal, ook financieel gezien, dan zullen we toch met een aantal wedstrijden in het sei zoen een paar flinke klappers moe ten maken en dat kan niet in onze huidige accomodatie. Het Olympisch Stadion gaat zeker tegen de grond. Dus komen wij in grote problemen wanneer wij niets doen. Voorlopig evenwel moet de club zich geen zorgen maken over de vraag of Ajax De Meer gaat verla ten of niet. We zijn ons gewoon aan het oriënteren wat hier en daar de plannen zijn. En als we ons daar een beeld van hebben gevormd gaan we naar de Ledenraad toe. Dan zeggen we: kijk eens hier, dit is het rapport, dit zijn onze bevindingen, kijk zelf ook eens wat je er van vindt. We moeten met z'n allen altijd beslissen wat voor Ajax het beste is. Hoe ik tegen voetbal aankijk? Ik vind het heerlijk. Echt waar. Ik geniet enorm. Enige tijd heb ik het vaarwel gezegd omdat ik nogal wat gefloten heb. Dan word je zo'n onpartijdige, weet je wel. Dan gaan die club emoties helemaal weg. En als ik dan wel eens naar een wedstrijd keek, volgde ik alleen maar de scheids rechter om te kijken of hij het wel goed deed. Dat had ik bij m'n eerste wedstrijd als voorzitter bij Veendam ook. Ik betrapte me toch weer op die afstandelijkheid. Maar we zijn nu een paar weken verder en het is hele maal over. Ik ben weer totaal club man. Ik vind het heerlijk. Het zit ook helemaal in je bloed. Ook het wereld je er om heen is enig. Zoals de gesprekken met de pers. Vind ik prachtig. Inderdaad, ik praat graag met mensen, ik probeer mensen te motiveren en ik vind dat Ajax dat no dig heeft zoals het op die manier gaat. Het heeft geen enkele zin af standelijk te worden tegenover de pers. Want we hebben de pers ook nodig. De pers schrijft over je. De pers maakt dat Ajax zo'n naam heeft. Want Ajax kan nog zo goed voetballen, als er niemand over schrijft weet ook niemand wat er ge beurt, weet ook niemand wat Ajax is. Daar ben ik absoluut van overtuigd. Ik vind de pers een positieve zaak. Ook nu al in die heel korte tijd dat ik met de pers werk en waar ik helaas een heleboel dingen niet kan vertel len over de FIOD e.d., heb ik echt het gevoel dat er met de pers goed te werken is. Zolang de pers mij vooraf belt wanneer men iets gaat publiceren over Ajax ben ik een ge lukkig mens. De pers zal Ajax best kritisch volgen, dat moet ook, maar bij een goede verhouding zal men Ajax niet afmaken. En dat doen ze wel als je niets van ze wil weten. Als je ze weghoudt. Wat Ajax zo bijzonder maakt is het feit dat de club door de jaren heen vanuit onze eigen opleiding zulke goede elftallen heeft kunnen forme ren. Dat kweekt een band binnen de club. Dat maakt ook dat de mensen die de jongens hebben opgeleid en de supporters die naar de junioren wedstrijden kwamen kijken, zich één zijn gaan voelen met het eerste elf tal. Omdat zij die jonge spelers ook als junior hebben zien voetballen. Dat is hun speler. Dat maakt Ajax anders dan alle andere clubs. Je kunt je voorstellen dat er een totaal ander sfeertje in de club zou hangen wanneer wij een elftal zouden heb ben van louter aangekochte spelers. Het zijn vreemden die bij je komen en weer gaan. En je denkt toch niet dat je met louter aangekochte spe lers ieder jaar de Europa Cup wint. Zo werkt dat niet. Ik zou best ieder jaar de Europa Cup willen winnen, maar niet op die manier. Kijk naar PSV, een elftal met veel aankopen en veel geld, maar er leeft niets. Het is allemaal koel en zakelijk. Niemand zegt het wat. Niemand in het buiten land hoor je over PSV. Niemand in Nederland praat als eerste over PSV. Nee, ze praten allemaal als eerste over Ajax. Feyenoord was ook zo'n vereniging. Dat was een begrip. Maar Feyenoord had in die tijd dan ook veel spelers uit de eigen school in het eerste elftal. Die gingen voor hun club door het vuur. Organisatorisch is de ontwikkeling bij Feyenoord iets wat bij Ajax ondenkbaar is. De com mercie zal nooit in die mate een grip kunnen krijgen op het gebeuren. Als dat ooit bij Ajax gebeurt stop ik er onmiddellijk mee. Dat kan ook niet. Iemand uit de commercie heeft geen geduld. Geen tijd voor scouten of opleiding. Die mensen willen gelijk resultaat. Kijken hoeveel geld er in wordt gepompt en hoeveel rende ment het oplevert. Zo werken wij niet. F-side, Technisch Direkteur, nieuw stadion, met een aantal zaken zijn wij al druk bezig. Zoals gezegd, de hoogste prioriteit heeft het aanstellen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 7