"het is een zaak van het hele Bestuur" Michael van Praag: "Ajax is een moordclub...." Het ligt enigszins voor de hand dat nader kennis wordt gemaakt met de nieuwe voorzitter van Ajax, Michael van Praag. Als persoon voor velen niet even bekend, maar als zoon van de toenmalige voorzit ter Jaap van Praag geniet hij rui mere bekendheid. Alhoewel het één niets te maken heeft met het ander als het gaat om de motivatie de functie van voorzitter van Ajax te aanvaarden. In tegendeel zelfs. Daar waren andere redenen voor aanwezig zoals dat zal worden uit eengezet in onderstaande mono loog. En nog meer zaken zullen aan de orde komen, welke allemaal te maken hebben met de wijze waarop het nieuwe Bestuur van Ajax wil gaan functioneren. Als eenheid, maar ook in alle openheid om allerlei misverstanden te voor komen. Michael van Praag is een uitstekende prater die makkelijk maar toch zorgvuldig zijn woorden kiest om duidelijk te maken welke richting het volledige Bestuur wil gaan. De jongste voorzitter van Ajax (41) aan het woord na enige weken in functie: "Natuurlijk ben ik mij er van bewust dat het voorzitterschap van Ajax geen erebaantje is. Maar, om te be ginnen ben ik Ajacied. En dan komt er een moment in je leven dat de club vraagt of je iets voor de vereni ging wilt doen. Welnu, dat moment kwam een paar weken geleden. Na tuurlijk denk je even na, temeer om dat ik toch wel verrast was. Al vrij snel besloot ik die functie te accepte ren, omdat ik het bijzonder leuk vind dit werk te doen. Tja, wat is er leuk aan? Het ontmoe ten van mensen, het praten met mensen, het luisteren naar mensen, het maken van beleid voor de vereni ging, je doet alles met elkaar en het zijn allemaal leuke dingen. Ja, hoe moet ik dat verder uitleggen? Een vereniging zoals Ajax heeft aller lei commissies met mensen die ook allemaal het beste met Ajax voor hebben. Die soms ook wel té emotio neel reageren en die je dan moet proberen in een voor de vereniging zo goed mogelijk pad te sturen. Mijn voldoening is dan altijd dat, als je dat allemaal met takt kan doen, de mensen er ook het nut van gaan in zien en ze dan voor de volle 100% meewerken. Dat vind ik prachtig. Onlangs hebben we gesprekken ge had met sponsors, ook met de tech nische staf. Dat vind ik erg leuk. Horen wat de mensen te zeggen hebben. Vooral goed luisteren. Dat is heel belangrijk. Nou, alles nieuw voor mijWat is nieuw? Hier in mijn zaak doe ik in feite precies hetzelfde. Je bestuurt ook iets. Maar bij Ajax komt er nog een stuk prettige emotie bij. Kijk, waarom ben jij Ajacied? Waarom ben ik Ajacied? Dat ben je, zo simpel is dat! Dat is gewoon niet te vertalen. En ik moet er wel bijzeg gen dat ik mij in de eerste weken niet zo heb gerealiseerd dat Ajax in feite een gemeenschappelijk bezit is. En ik realiseer mij nu ook dat voorzit ter zijn van Ajax niet zomaar iets is. Het is méér dan wat ik aan het begin dacht. Ik weet ongeveer wat het zou kunnen inhouden. Aan leuke dingen maar ook aan niet-leuke dingen. Ik ga niet-leuke dingen nooit uit de weg. Die zogenaamde slecht-nieuws gesprekken gaan mij in het alge meen goed af in mijn bedrijf, dus zal het bij Ajax ook wel lukken. Als we maar niet langs elkaar heen werken. Natuurlijk is de toekomst voor ons belangrijk. Wat het Bestuur wil pro beren is voor iedereen in Ajax een voorbeeld te zijn. Door bijvoorbeeld eerlijk en open te zijn naar de Leden raad. En als we dat voorbeeld kun nen geven en we zien kans. de men sen goed te motiveren zodat alle ge zichten weer één kant uitkijken, zijn we op de goede weg. Niet open staan voor achterdeurtjes of circuits of vriendjespolitiek, beslist niet. Als dat allemaal lukt dan heb ik het idee dat alles weer de goede kant op gaat en dat we in de club binnen de kortste keren een sfeer en een stem ming kunnen hebben die er mede toe bijdraagt dat Ajax weer een echte club wordt zoals we die zo graag wil len hebben. Daar ben ik van over tuigd en daar moeten we dus snel mee beginnen. Wat we verder concreet voorstaan is de terugkeer naar de Europese top. Bovendien willen wij publieksvriende lijker worden. Dat is belangrijk en dat kan veel beter. Maar daar is geld voor nodig en dat geld moet je zien te halen. Daarvoor hebben we na tuurlijk de sponsors. De contracten met die bedrijven lopen nog twee jaar. Daar kan je dus heel weinig of niets aan doen. Maar toch is Uri Coronel al hier en daar door mensen benaderd die met ons willen praten over sponsoring. Je zult veel verder met sponsoring moeten gaan dan nu het geval is. Het prettige gevolg voor de club is dan dat kan worden ge werkt met een veel grotere exploita tie, zodat de mogelijkheid wordt ge opend vedettes te kopen. Want die heb je natuurlijk nodig. We hebben onze eigen brede basis met zeer goede voetballers, maar ik denk dat een club als Ajax ook één of twee vedettes behoort te hebben. Laat over één zaak geen misverstand bestaan: Een sponsor zal nooit in vloed krijgen in de club. Het Bestuur bepaalt het beleid in de club en is verantwoording schuldig aan de le- v.l.n.r.: Uri Coronel, André Kraan, Michael van Praag, Arie van Os, Hennie Henrichs.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 6