Ajax en korfbal OPROEP IN MEMORIAM TINUS MIDDENDORP Naar aanleiding van het artikel "In naam van Ajax" gepu bliceerde in het januari nummer van het Ajax Magazine stuurt de heer J.C. Mooy uit Vinkeveen ons het volgende historische verhaal: Er heeft in Amsterdam ook een korfbalclub Ajax bestaan. Een kleine vereniging, een buurtclubje, ook in Amsterdam- Oost. Het tenue was ook rood-wit, maar dan verticaal. Met zwarte broek. Het speelterrein en kleedhok, want een club huis kon je het niet noemen, waren aan de Polderweg. Het terrein lag tegen het dierenasyl aan. Rechts van die wat typische Amsterdamse straat die tot ver na de oorlog al leen aan de rechterkant bebouwd was. Op de hoek van de Polderweg/Linnaeusstraat stond de Synagoge Oost. Een prachtig gebouwtje van baksteen in de stijl van de Amster damse School, maar dan veel verfijnder. Er was het bu reau van de GGD; ik meen voor zuigelingenzorg. Dan het gebouw van de 3-jarige HBS. Dat stond wat naar achteren. Dan de Coöp. Bakkerij en dan het korfbalterrein van Ajax met aansluitend het asyl. Dat liep door tot om de hoek naar de Linnaeuskade. Er was een klein voetgangerstun neltje naar de Indische buurt. Dat is er, denk ik, nog wel allemaal. De linkerkant van de Polderweg was onbebouwd. De reden daarvan hing samen met de veranderingen in de jaren '35-'39 bij de Spoorwegen. De bouw van het Muider- poortstation en het Amstelstation. Toen kwam er ook een einde aan de beruchte spoorwego vergang in de Linnaeusstraat. Daar was - en is nog - de Tugelaweg. Buslijn 8 had er z'n begin- en eindpunt van en naar de nieuwe Ooster. We noemden die lijn de Kraaien- knip, want de bus zat altijd vol kraaien (aansprekers). Er te genover lag het volkstuinencomplex dat in één moeite met die hele beganegrondse spoorhandel werd opgeruimd. Een groot terrein kwam kaal en toen kwam de oorlog. Ik ben één keer mee geweest naar een korfbaldag op het IJsclubterrein. Ik meen dat het op een Hemelvaartsdag was: Met de tram, lijn 3, van de Molukkenstraat naar de Van Baerlestraat. Het ijsclubterrein lag tegenover de vroe gere ingang van het Concertgebouw. Nu loopt de weg naar het Rijksmuseum er overheen. Een diep liggend terrein dat altijd vol plassen lag. Ik heb toen nog even mogen invallen en toen ik werkelijk een niet te missen scoringskans kreeg, alleen tegenover de korf, gleed ik onderuitin een be hoorlijk diepe plas. Thuis gekomen, konden ze in elk geval zien dat ik mee gedaan had Betere clubs zoals DDD, hadden een mand. Volksclubjes hadden een korf. Of andersom. Ik weet het niet meer, maar ik weet wel dat het artikel over Ajax en z'n naam een brok nostalgie heeft losgemaakt. En dat was leuk Van de Stichting "ONS HEERENVEEN" kregen wij het verzoek een oproep te plaatsen in ons Clubblad aangaan de mensen welke als adspirant van Ajax in 1944-1945 in Heerenveen verbleven. Men wil met deze mensen graag in kontakt komen in ver band met de organisatie van een tentoonstelling over een voetbalepisode in Friesland. Een ieder die meent hiervoor in aanmerking te komen, kan zich in verbinding stellen met Rob Been, tel. 020-993008, die het geheel zal coördineren. De Redaktie Op donderdag 16 februari j.l overleed op 75 jarige leeftijd ons erelid Tinus Middendorp. Plotseling, onverwacht maar toch, voor diegenen die hem de laatste tijd nauwlettend volgden ook weer niet zö onverwachts. Onze troost en medeleven gaan allereerst naar zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen uit. Wij wensen hen de kracht dit voor hen grote verlies te kunnen accepteren. Tinus, een Ajax-ied in hart en nieren. Een echte Ajax- man. Lid geworden in 1927, dus dit jaar 62 jaar lid van onze vereniging. Hij begon zijn voetbal loopbaan als keeper en speelde van zijn jeugdperiode nog vele ja ren in Ajax 3,4 en 5. In die periode in de jeugd- en se niorenafdeling behaalde hij vele kampioenschap pen. Tinus speelde tevens cricket en honkbal, maar zijn grote voorkeur ging uit naar de atletiek waar hij in de Ajax-atletiek ploeg een uitstekende kracht was op de 400 en 800 meter en de estafettes. Tinus was 28 jaar lid van de clubblad-redactie, waar van 20 jaar als eindredacteur. Hij was 25 jaar onderbroken de enige echte Sin terklaas bij het Ajax jeugdfeest. Hij verzorgde jaren met Wim Schoevaart ons archief, en tevens werd door zijn initiatief en fotogalerij van oud-internationals, ere- en diverse bestuursleden in ons stadion geplaatst. Tinus was secretaris van de overbekende Ajax-bordjesclub en hij verzorgde voor de oudere leden, die voor door omstandigheden niet meer naar hun Ajax konden, ziektes en vooral met de Kerstdagen namens Ajax een attentie. Tevens fungeerde hij de laatste jaren als een "Direk- teur Generaal" over en poetsploeg die eens per half jaar al onze bekers in de diverse vitrines weer een fraai aanblik gaven. Tinus was 20 jaar lid van de ledenraad; lid van verdienste sinds 1976 en de echte bekroning op zijn vele verenigingswerk ontving hij in 1988 toen hij door het toenmalige bestuur c.q. lederaad tot erelid werd benoemd. Een terechte onderscheiding voor onze Tinus Mid dendorp. Voorwaar een enorme staat van dienst, waar Ajax Ti nus enorm dankbaar voor mag zijn. Wij zullen zijn aan wezigheid missen bij de thuiswedstrijden van het eer ste. Maar ook bij de bordjesclub en de donderdag avond op ons eigen Voorland. Tinus is niet meer. Dit is vooral voor ons, oudere leden, moeilijk te aanvaarden. Onze clubmakker van Voor land zullen wij echter nooit vergeten. Daar waren niet alleen zijn prestaties te omvangrijk voor, maar ook zijn vriendelijkheid en innemendheid. Altijd opbouwend voor zijn Ajax. Wij zullen hem, zoals hij hierboven staat omschreven, altijd in gedachten houden. Tinus, namens Bestuur en vele Ajacieden bedankt voor wat je voor ons betekende. Bestuur A.F.C. Ajax

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1989 | | pagina 18