technische kant van de zaak verbeteren. Op die trainingen ben je bezig om te werken naar die wedstrijden toe en de tekortkomingen bij de spelers bij te schaven. De spelers te overtuigen dat het op een andere manier beter kan en als je bepaalde zaken doet, dat het dan ook beter gaat functio neren. Natuurlijk laat een trainer een elftal spelen zoals hij denkt dat goed is. Iedere trainer heeft natuurlijk een bepaalde vi sie over het voetbalspel. En ik kan je heus wel uitleggen hoe ik vind dat een elftal moet spelen, maar anderen kun nen daar best verschillend over denken. Zonder overigens al te ver in detail te treden wil ik wel globaal zeggen dat mijn voorkeur uitgaat naar een 4-3-3 formatie dat zo aan vallend mogelijk moet spelen. Dat vertel ik allemaal uit de ervaring welke ik zelf heb opgedaan in mijn tijd. Met uiter aard eventueel wat bijstellingen welke tegenwoordig nodig zijn, alhoewel dat nog wel meevalt. En dat is dan toch een visie die je hebt gekregen door bij Ajax aktief te zijn ge weest als speler. Het verschil tussen vroeger en nu ligt toch wel in de bena dering van de spelers. De sfeer is anders, andere omstan digheden, de financiële belangen zijn natuurlijk veel en veel groter geworden, de sponsorbelangen zijn groter ge worden. Qua spel is het streven nauwelijks veranderd: aan trekkelijk aanvallend voetbal met een zo snel mogelijke handelingssnelheid. Dus waarbij je een overwicht op je te genstander hebt die je dan ook kan uitbuiten door die han delingssnelheid. Natuurlijk heb je te maken met het spelersmateriaal. Bij Ajax is die kwaliteit zo groot, dat je eigenlijk elk type spel kan spelen. We hebben bij Ajax een jeugdopleiding die al tijd met drie spitsen heeft gespeeld, en ik vind het alleen maar een heel goede zaak dat het Ajaxspel altijd kenbaar is door dat 4-3-3 systeem met twee echte buitenspelers. Ik ben daar een groot voorstander van en waar ik ook terecht zal komen, ik zal dit spelconcept altijd volhouden. Dat hoort bij Ajax, attractief voetbal. Mijn taak momenteel bij Ajax is assistent-trainer bij het eerste elftal en ik heb het tweede elftal onder m'n hoede. Dat zijn zo'n elf spelers die ik dan train. Veranderingen in het voetbal zijn er wel. Je ziet meestal een evolutie naar meer verdedigend voetbal. In Nederland zie je gelukkig weer wat meer aanvallend voetbal. Ook in West Duitsland zijn de eerste symptomen zichtbaar naar wat meer aanvallend spel, maar de systemen zijn toch wel veranderd naar 4-4-2. Er zijn er zelfs die spelen 4-5-1 Verdedigend met een steeds groter middenveldbezetting qua systeem is dus wel steeds veranderd. Het defensieve heeft in z'n algemeenheid toch wel toegeslagen. Het van achteruit spelen met een sterk bezet middenveld. Ja, kijk, als je begint over de mentaliteit van de spelers vergeleken met vroeger, dan vind ik dat ze het op dit mo ment makkelijker hebben dan wij. Maar dat zegt misschien iedere generatie van de volgende. Een soort open deur intrappen. Vooral het financiële aspect speelt nu een grote rol. Uit financieel oogpunt hebben zij al veel meer dan wij vooraf al. Wij moesten er echt keihard voor werken en kre gen dan pas de beloning. Eerst presteren en dan verdie nen. Nu is het anders. Makkelijker. Ik denk dat het basis- kontrakt in verhouding tegenwoordig hoger ligt. Plus de fa ciliteiten er om heen, zoals een auto en dergelijke, dat had den wij toch allemaal niet. Maar bij ons was de concum tie ook veel groter. Ik geloof wel dat door die betere kon trakten men gemakkelijker tegenover een prestatie staat. Ik ken die salarissen van die spelers niet zo goed, het interes seert me eigenlijk ook weinig, ik weet alleen dat ze redelijk hoog liggen en dat gun ik ze ook wel, want dat hoort in deze tijd, anders zou je de spelers niet hebben die je nu hebt. Maar het maakt natuurlijk minder uit of je, ik zeg maar wat, 130.000 of 150.000 verdient, of dat je 50.000 of 100.000 verdient. Dat verschil is natuurlijk veel en veel groter. Wij speelden erg veel voor premies. Nu wil je spelers behou den. Dan zal je die spelers ook flink moeten betalen. Maar het zou voor de instelling van het presteren beter zijn wan neer er lagere basiskontrakten waren en er meer werd gespeeld voor premies. Maar dat is in deze tijd moeilijk. Al die hoge bedragen hebben te maken met vraag en aan bod. En dat houd je niet tegen. Het is een keuze die je doet. Als je kiest voor niet meedoen, wel nu, dan haak je af en je betaalt wat je redelijk vindt. Kies je voor wel meedoen dan zul je ook incidenteel een speler moeten gaan halen voor weet ik hoeveel miljoen gulden. Maar het blijft altijd een keuze. Wil je internationaal mee blijven doen, dan moet je niet schrikken van die grote bedragen. En natuurlijk blijft het buitenland trekken en zal het steeds moeilijker worden je beste spelers hier te hou den. Maar als Ajax nu maar zorgt dat elk jaar weer 1 of 2 spelers doorbreken (en dat is erg veel) dan zijn we toch goed bezig. En vergeet niet dat ook in het buitenland uit eindelijk maar 11 spelers kunnen voetballen en lang niet alle buitenlandse clubs bedragen als AC Milan kunnen be talen. Maar de trek naar het buitenland blijft sterk en het echte probleem is dan dat je steeds een jonger elftal krijgt. Een elftal van 20 jaar terwijl de meeste voetballers hun top hebben zo tussen hun 26e en 28è jaar. Voor internationaal niveau is 20 jaar een groot probleem. Internationaal heb je een stabiel elftal nodig, dat ook eens uit ervaring een wedstrijd naar hun hand kan zetten. Je kan dan alleen wedstrijden winnen op het talent, maar bij de voetballerij komt ook een portie ervaring kijken. Die oudere spelers ga je ontberen en dat is het grote gevaar! Ervaring is onont beerlijk, maar je kan ook niet zeggen dat Ajax opleidt voor anderen. Zo sterk is het nu ook weer niet. Bij AC Milan zit Van Basten en nog twee, maar dan houdt het ook wel op want, nogmaals, er kunnen er maar 11 spelen. Het is ook vaak voor de speler een keuze tussen financieel of sportief. Het grootste probleem op het technische vlak in Nederland vind ik de concurrentiepositie onderling van de clubs. Die is niet groot genoeg. De resultaten zijn veel te voorspel baar. PSV, Ajax, Feyenoord en de rest. En zo is het vele, vele jaren. Nu staat FC Twente er goed voor, maar de vraag is waar die club staat aan het einde van de competi tie. In ons land houd je altijd het verschil tussen full-profs en semi-profs. Dat verschil is duidelijk merkbaar op de ranglijst. De full-profs maken de dienst uit. Wat je er aan moet doen? Je zou bijna zeggen: maak alles weer semi- prof, maar dat kan natuurlijk niet. Je mist dan volledig de aansluiting met het buitenland. Dus zou alles full- professioneel moeten worden. Dat is weer geen haalbare kaart bij gebrek aan financiën. Natuurlijk maakt het geld veel uit. De betere spelers bij andere clubs zullen altijd naar de top-clubs blijven gaan. Mede ook omdat een goe de semi-prof nog beter gaat voetballen als full-prof. Simpel weg omdat een semi-prof 4x per week traint en een full- prof 9x per week. Dat scheelt nogal wat. De full-prof is na tuurlijk op alle facetten veel beter geschoold dan die semi- prof. En incidenteel zal zo'n semi-profclub wel eens succes hebben, maar op lange termijn zal de full-prof het altijd winnen. Bij een semi-profclub staan spelers ook langer stil in hun 27

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 7