Barry Hulshoff: "Het onzekere in het voetbal is juist het interessante" Hij heeft weinig introduktie nodig. Barry Hulshoff mag als bekend worden verondersteld als één va die groten uit dat schitterende Ajax-elftal van de jaren 70 waarmee toen suc cessen werden geboekt welke immer tot de verbeelding zullen blijven spreken. Alles wat maar te winnen viel heeft dat elftal toen veroverd en de voetbalvreugd was onge kend. Het winnen van de Europa Cups, de Wereldbeker en de vele landstitels doet menigeen nog vaak terugdenken aan die glansrijke periode. Het is allemaal geschiedenis. Wat nu telt is het heden en de toekomst en ook daar is Barry nu nauw bij betrokken. Als trainer van het tweede elftal en assistent van Spitz Kohn en Louis van Gaal neemt hij een belangrijke positie in om het Ajax van vandaag weer op een hoog niveau te brengen. Reden om daar eens met hem over van gedach ten te wisselen, temeer daar het al weer 15 jaar geleden is dat Barry voor het laatst in ons clubblad aan het woord was. Toen als speler, nu als trainer: "Inderdaad, ik zoek de publiciteit zeker niet. Ajax heeft een hele moeilijke tijd achter de rug. Daar is al erg veel over gesproken en geschreven en het heeft absoluut geen en kele zin dat ik daar ook nog eens mijn mening over ga zeg gen. Daar ben ik ook niet voor in een positie. Over het technische aspect behoort de hoofdtrainer z'n zegje te doen en over andere onderwerpen wil ik helemaal niet spreken. Daar zijn weer anderen voor. Wat Ajax nodig heeft is rust rond de club en dat bereik je niet als iedereen maar meningen gaat verkondigen. Daar krijg je dan weer reacties op die weer om reacties vragen en zo blijf je aan de gang. Nee, dat is niks. Ik heb op zich niets tegen een interview, maar het moet wel over m'n vak gaan en niet over al die randverschijnselen. Ik kan in het kort wel even m'n loopbaan opnoemen: voor Ajax ben ik bij Zeeburgia geweest, 16 jaar geleden meldde ik mij bij Ajax, werd aangenomen na wat proefwedstrijden en in m'n derde Ajax-jaar werd ik voor de eerste keer op gesteld in het eerste elftal. Ik was toen 18 en ben zo lang zamerhand steeds meer wedstrijden gaan spelen. Een vaste plaats in het elftal veroverd, met Ajax alle Europa Cup-successen meegemaakt, alle WK-kwalificatie wedstrij den meegemaakt tot München 1974, veel trainers gehad tot ik in 1974 een blessure opliep waarna het allemaal wat minder werd. In 1976 ging ik naar MVV, heb daar twee sei zoenen gespeeld. Toen naar Fortuna als manager, daarna twee jaar werkloos en vervolgens een jaar gewerkt in Oostenrijk. Terug naar Nederland werd ik trainer in België. Dat was bij Wuustwezel, een club uit de Belgische 3e klas se. Daar bleef in 31/2 jaar, en toen naar Ajax. Ja, hoe ik terug kijkIk heb in de voetballerij zo'n beet je alles meegemaakt wat je maar kan meemaken en dat is natuurlijk een schat aan ervaringen vanuit de praktijk, wel ke ik nu natuurlijk goed kan gebruiken. Het is voor mij voor m'n verdere carrière een prima zaak. Natuurlijk heb ik in al die jaren een zekere bekendheid op gebouwd van waaruit ik nu kan werken. Kijk, de spelers uit mijn generatie moesten na hun voetballerij iets nieuws op bouwen. Je moest wel weer gaan werken want de ver diensten waren nog niet zo hoog als vandaag, ledereen moest dus weer aan de slag en ik heb altijd het plan gehad m'n verdere carrière in de voetballerij op te bouwen. Daar ligt mijn ervaring en kennis en die wil ik dan weer over brengen op anderen. En als het aan mij ligt wil ik dit vol houden zo lang het kan. Dus altijd in die voetballerij. Of het vak van voetbaltrainer moeilijk is? Ehja en nee. Nee omdat je in dit vak helemaal je zelf kan zijn als je dat wilt. Hangt ook een beetje van je zelf af. Je kan, zoals ik dat dan altijd zeg, je ei kwijt. Je kan al je ervaringen er op los laten en dat is zo interessant dat je dat erg prettig vindt. Je houdt je ook vast aan de successen. Ja, als je geen successen hebt, als je van links naar rechts wordt geslingerd en niet in staat bent je eigen weg uit te stippe len, is dat wel eens een probleem omdat je als trainer toch afhankelijk bent van prestaties. Maar dat heb ik zelf nog niet meegemaakt. Tot nu toe heb ik nog steeds zelf kun nen bepalen wat er met me ging gebeuren. Maar de prestaties maken het uit en ik vind ook dat alles in de voet ballerij moet afhangen van prestaties. Zodra dat er niet meer is zie je ook dat het hele gebeuren minder wordt. Dat heeft dan invloed op de mensen maar het heeft ook in vloed, zoals je dat bij Ajax ziet, op de vereniging zelf. Ja, ik geloof wel dat een trainer veel invloed heeft op de presta ties van het elftal. Niet tijdens de wedstrijd zelf, maar wel in de week voorafgaand waar hij konstant bezig is een goe de sfeer te creëren in de groep van spelers, waar hij de he le week mee bezig is. Hij moet zorgen dat die sfeer goed is om zondag goed te kunnen presteren. Zondag is de etala ge waar je weken en maanden mee bezig bent. Dus de groep in een goede sfeer brengen, maar natuurlijk ook de 25

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 5