liezer komen en moet dus altijd iemand de pineut zijn bij het missen van een strafschop. Het blijft een loterij waar de ge lukkigste als winnaar uit de bus komt. Jammer voor PSV dat de beker toch bijna in z'n bezit had. Het zou overigens inte ressanter zijn geweest wanneer die strijd om de Wereldbe ker zou worden uitgevochten in een uit- en thuiswedstrijd zoals dat werd gedaan in de gloriedagen van Feyenoord en Ajax. De charme lag juist in die tijd in dat spelen in Zuid Amerika, in het hol van de leeuw, waar alle grenzen worden overschreden, en dat je dan toch maar moet zien overeind te blijven. Het zal het publiek ook zeker meer aanspreken dan een wedstrijd op neutraal terrein in een soort ver-van- m'n-bed-show. Na afloop is er in ons land nauwelijks meer over de wedstrijd gerept, behalve dan de gebruikelijke verslagen. Dat was wel even anders toen Feyenoord en Ajax voor de Wereldbeker speelden en Joop van Daele in de Kuip een historische goal maakte en Ajax met goals van o.a. Johnny Rep schitterde in het Olympisch Stadion. Twee wedstrijden zal natuurlijk ook z'n nadelen hebben. Maar de betrokken heid van het publiek zal alles overheersen. Alvorens het kerstreces voor de clubs kon beginnen, ging Ajax richting Tilburg om het in zorgen verkerende Willem II te bekampen. Zo op het eerste gezicht gelet op de ranglijst een makkie voor de Amsterdammers, maar je weet maar nooit. Vooral in uitwedstrijden kan Ajax het soms echt moei lijk hebben. Het werd evenwel een glorierijke afsluiting van het seizoen deel 1. Ondanks nogal wat afwezigen in de Ajaxploeg plus veel geblesseerden tijdens de wedstrijd, speelde Ajax een soepele wedstrijd met vijf schitterènde goals van Witschge, Bergkamp (uiteraard), Winter, Roy (de mooiste) en Pettersson. Een smetje waren de twee tegen- goals, maar dat deed niets af aan de meer dan verdiende volle winst en daarmee een stevige positie op de tweede plaats in deze competitie. En zo was het toch nog eind goed al goed voor Ajax met daarbij een goede uitgangspositie voor een interessante tweede helft van dit seizoen. Vooral de manier waarop de wedstrijden werden afgewerkt oogst bewondering. De kracht blijkt uit het feit dat in geval van blessures en/of schorsingen ogenschijnlijk moeiteloos een ander in het elftal wordt geplaatst zonder noemenswaardig verschil aan kracht. Als het elftal en de technische leiding dit beeld ook na de winterstop kan vasthouden, kunnen we nog een uiterst boeiende en spannende periode tegemoet zien. Het werd vervolgens bijzonder stil op de Nederlandse voet balvelden, behalve dan dat Ajax op andere wijze volop in het nieuws kwam, maar dat is al gememoreerd. Ajax dus met vakantie en dan weer de voorbereiding voor het tweede gedeelte van het seizoen. Nog net voor de jaarwisseling werd per traditie de Europese voetballer van het jaar gekozen. Niet helemaal verrassend werd dat Marco van Basten. Maar wat veel opvallender was, waren de nummers 2, 3 en 5 respectievelijk Ruud Gul- lit, Frank Rijkaard en Ronald Koeman. Nooit eerder heeft een land zo overheerst bij een verkiezing als deze, dan in dit geval Nederland en het is zonder meer een feit om trots op te zijn dat een klein landje als het onze toch maar kans ziet dergelijke spelers naar voren te brengen en alle andere grote voetbalnaties achter zich weet te houden. Bovendien mag Ajax zich een beetje trots voelen dat twee spelers zijn voort gekomen uit de Ajax-school en de derde zich in ieder geval voor een niet onbelangrijk deel heeft ontwikkeld in onze club. De zogenaamde grote voetbalnaties moeten bij zich zelf maar eens te rade gaan hoe het komt dat Nederland in deze zo erg overheerst en dat Ajax toch een belangrijk deel van deze talenten naar voren heeft gebracht. Natuurlijk on ze welgemeende felicitaties aan allen!! We ontvingen van Ellie Wiersma uit Sneek een lang epistel omtrent de gebeurtenissen Ajax aangaande, in de maand november 1988. Om allerlei redenen leek plaatsing van het geheel niet verstandig, maar de waardering voor het initia tief is er niet minder om!! Vlak voor de jaarwisseling bereikte ons het bericht dat het ere-lid Gerard de Jongh was overleden op de respectabele leeftijd van 95 jaar. Gerard had grote verdiensten voor onze club getuige de veelheid aan functies welke hij heeft be kleed. Elders in dit blad vindt U een In Memoriam namens AFC Ajax. Na het overstapje naar 1989 werden ook de heren voetbal lers weer wat aktief als voorbereiding voor deel 2 van het voetbalseizoen. Ajax deed dat o.a. door even te overwinte ren op de Canarische Eilanden met deelname aan een voet- baltournooi om vervolgens de voorbereiding verder af te ronden in ons eigen landje. Even los van het feit of Ajax de eerste thuiswedstrijd met of zonder publiek mag spelen, zal een ieder toch halsreikend uitkijken naar de verrichtingen van ons elftal na de uitstekende periode voor de winterstop. De grote vraag is natuurlijk of Ajax die opgaande lijn weet door te trekken, waardoor er een werkelijke strijd om de eerste plaats ontstaat tussen PSV en Ajax met hopelijk nog wat meer clubs, want niets is minder interessant dan zo veel mogelijk concurrentie voor de ere-plaatsen. Spanning in het voetbal doet alleen maar de publieke belangstelling stij gen en daar is het toch allemaal om te doen. Voetbal is er voor het publiek. En dat komt in Nederland alleen naar het stadion als er wat te beleven valt en er vooral spanning is. Laten we hopen dat 1989 in deze een gunstig jaar wordt. Het nieuwe jaar was nog maar een paar dagen oud, toen ons het bericht bereikte, dat onze voormalige voorzitter Ton Harmsen op de laatste dag van 1988 werd getroffen door een herseninfarct. Verslagenheid maakte zich van ons meester. We wensen Ton en zijn vrouw het allerbeste toe en hopen op een voorspoedig en geheel herstel. In het begin van het nieuwe jaar werd Nederland verblijd met de organisatie van het wereldkampioenschap zaalvoet bal. Het viel allemaal niet mee om publiek naar de velden te trekken, mede door de nogal forse kritiek op het vertoonde spel met te weinig spektakel en leuke technische akties zo als dat bij zaalvoetbal behoort te zijn. Het leek veel op veld- voetbal in de zaal, terwijl zaalvoetbal toch z'n eigen bijzon derheden kent, hoofdzakelijk gebaseerd op techniek. Deson danks slaagde het Nederlands team er in met enig fortuin de finale tegen Brazilië te bereiken. Deze wedstrijd haalde Nederland net niet en verloor met 2-1. Qua prestatie ver richtte Nederland een uitstekende zaak, doch de manier waarop liet te wensen over en dat is jammer. Zeker voor het, toch al zo weinig aanwezige, publiek. Het voetbal heeft zich inmiddels weer verplaatst naar de groene velden, als tenminste de weergoden ons gunstig ge zind blijven. We kunnen ons voorbereiden op boeiende wedstrijden en een flinke strijd om het eremetaal, waaraan Ajax zeker zijn steentje zal bijdragen. De overwintering op de Canarische Eilanden bracht succes tegen KV Mechelen maar verlies tegen Bayern Leverkussen. Dan wel met de ge dachte dat de technische leiding de wedstrijden benutte om de zaak weer in een spoor te krijgen en niet direkt het resul taat te laten prevaleren. Want als Ajax de lijn van vóór de winterstop weet door te trekken gaan we leuke maanden te gemoet Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 4