KRONIEK Wanneer U deze Kroniek onder ogen krijgt is het met de voetbalrust al weer gedaan en is de tweede helft van het seizoen weer begonnen. Omdat deze Kroniek uiteraard eni ge weken eerder wordt samengesteld, kunnen we in alle rust zowel omkijken naar de afgesloten periode tot de win terstop, als vooruit kijken naar wat ons de komende maan den te wachten staat. We zullen het niet meer hebben over de aanvang van deze competitie. Daarover is in die periode dermate veel geschreven en gezegd, dat er feitelijk niets meer aan toe te voegen is. Opmerkelijker is het herstel geweest dat Ajax toch heeft be werkstelligd ondanks de vele, vele kritiek welke de club over zich heen kreeg. Niets bleef de vereniging bespaard, maar weer eens is gebleken de kracht van de vereniging om altijd zichzelf te blijven en zich vooral niet te laten beïnvloeden door zaken van buitenaf, maar zelf te bepalen welke koers moet worden gevolgd. Met als uiteindelijk resultaat goede prestaties op het veld want, wat ook aan de orde is, het gaat altijd om de resultaten van wedstrijden en de goede prestaties van het elftal. Dat het publiek op de tribunes wordt vermaakt met goed en attraktief spel en liefst veel doelpunten. Alle andere zaken welke aktueel zijn geweest of nog zijn, dienen soms wel serieus genomen te worden maar hebben direct met het spelletje weinig te maken. Het voet bal speelt zich af op het veld en niet achter de bestuursta fel, hoe belangrijk bestuurlijke zaken soms ook kunnen zijn. De publiciteit denkt daar helaas wel eens anders over en zoekt juist de problemen op. Waarbij men niet schroomt iedere vorm van fatsoen te overschrijden door alles en iedereen bij naam en toenaam te noemen wanneer het over voetbalclubs en bestuurders gaat. Dan is kennelijk alles ge oorloofd en zijn de kranten te smal om alle vette koppen met de meest suggestieve teksten uit te laten schreeuwen. Om vervolgens dagelijks het publiek tot in detail in te lichten over de stand van zaken en waar plotseling mensen op het toneel verschijnen waar men nog nooit van gehoord heeft- maar die nu, omdat het voetbal en Ajax betreft, nationale bekendheden worden. Het zijn zaken welke Ajax als meest populaire club in Nederland altijd zullen blijven achtervolgen. De club heeft inmiddels geleerd hoe daarmee om te gaan en de tijd zal leren hoe het allemaal zal aflopen. Wij houden ons voorlopig bezig met de sportieve kant van het voetbal, waar we blij kunnen zijn met die prachtige tweede plaats op de ranglijst na de eerste helft van deze competitie. De laatste wedstrijden van het seizoen waren louter en alleen overwinningen maar belangrijker nog was de manier waarop de zeges tot stand kwamen. De overtui ging groeide met de week. Wedstrijden werden volledig naar de hand gezet en alle spelers groeiden in vorm. Na tuurlijk een compliment voor Spitz Kohn en Louis van Gaal en niet minder voor de spelers welke toch maar de kans hebben gezien deze prestaties te leveren en te zorgen dat de competitie nog volkomen open is, mede ook door wat foutjes van PSV waardoor de voorsprong van de Eindhove- naren drie punten is. Dat is wel eens anders geweest op de helft van de competitie!! We konden de vorige Kroniek vreugdevel afsluiten met de verdiende winst op Feyenoord in Rotterdam. Een schitteren de overwinning op een belangrijke tegenstander. Vervolgens moest het Nederlands Elftal een vriendschappelijk duel af werken in Italië tegen de nationale ploeg van dat land. He- 22 laas werd bondscoach Thijs Libregts geconfronteerd met vele afschrijvingen van bekende namen, wat de wedstrijd toch wat in waarde deed dalen. Maar aan de andere kant krijgen anderen de gelegenheid zich op het internationale vlak te manifesteren, wat ook weer z'n goede kanten heeft. De 1-0 nederlaag was dus nog niet eens zo slecht, maar men kan zich in alle rust afvragen of in het algemeen het or ganiseren van vriendschappelijke wedstrijden voor het natio nale elftal nog wel zinvol is. Kennelijk hechten vele spelers toch nauwelijks enige waarde aan dit soort duels en is er weinig voor nodig om zo'n wedstrijd voor gezien te houden. Het spelen van interlandwedstrijden waar in feite niets op het spel staat, lijkt een onderwerp om over na te denken. Althans als men wil aantreden met de sterkst mogelijke opstelling. Het spelen van wedstrijden om anderen ook een kans te geven op het hoogste niveau uit te komen, is altijd een goede zaak. Tussen alle bedrijven door is er ook nog de strijd om de KNVB-beker. Toch een niet onbelangrijk tournooi gezien een eventuele deelname aan Europa Cup 2. En omdat Ajax uiteraard de intentie heeft het volgend seizoen weer Euro pees voetbal te spelen, is het van belang in dat KNVB- tournooi goed te presteren. Op 20 november j.l. kwam PEC Zwolle naar Amsterdam voor de bekerontmoeting. En als al tijd moet zo'n wedstrijd gewonnen worden wil er een vol gende ronde zijn. Ajax deed dat overtuigend met een 4-1 zege door goals van Dennis Bergkamp (2x), Arnold Mühren en Rob Witschge. PEC leverde nauwelijks enige tegenstand van formaat al kreeg men bij een 1-1 stand een strafschop welke niet werd benut. Het is soms onbegrijpelijk hoe een tegenstander dit soort wedstrijden benadert als men vooraf weet dat verlies uitschakeling betekent. Ajax dus naar de derde ronde van het tournooi op 5 februari 1989 in De Meer tegen FC Utrecht. In ons vorige clubblad maakten wij melding van de huldi ging der jubilarissen voor hun vele jaren lidmaatschap. De in een verzorgingstehuis verblijvende Ben Vogel kon toen zijn Gouden Speld met diamantje vanwege z'n 60-jarig lid maatschap niet in ontvangst nemen. Derhalve ging een Ajax delegatie bestaande uit de ere-leden André Kraan, Jan Potharst en Wim Schoevaart bij Ben op bezoek om hem als nog te huldigen en hem een prachtige fruitmand te overhan digen. Ook bereikte ons het droeve bericht dat het werkend lid Henk Schuuring op 82-jarige leeftijd was overleden. Henk heeft zeker z'n verdienste voor Ajax gehad, was ook op la tere leeftijd een trouw bezoeker van trainingen en wedstrij den en had zeker belangstelling voor alles wat met Ajax te maken had. Onverwachts is hij van ons heen gegaan. Dat hij moge rusten in vrede Maar als altijd, het leven gaat verder. En zo stond op 27 no vember de topper Ajax-Volendam op het programma. En met recht een topper gezien de publieke belangstelling. Ruim 22.000 mensen omzoomden de grasmat van De Meer. Waarschijnlijk ook mede veroorzaakt door het verlies van PSV een dag eerder bij Fortuna Sittard, zodat de com petitie weer een open zaak kon worden als Ajax kans zou zien van de situatie te profiteren. Ook Volendam viel niet te onderschatten gezien hun positie op de ranglijst, dus al met al kon een leuke wedstrijd verwacht worden. Hetgeen het ook werd. In een schitterende ambiance behaalde Ajax een dik verdiende 2-0 zege door goals van Dennis Bergkamp en

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2