Zaterdag 1 In het teken van de Gier en zeer alert moeten blijven. Een internaat op zich trekt mij niet zo aan. Het is wat, om jongens van 14, 15 jaar uit hun omgeving weg te halen. Bij ons heeft vroeger erg goed het systeem met pleegouders gewerkt. Hier komen ze niet van zo heel ver, het reizen is makkelijker geworden, dus het is nu wat minder met de pleegouders. We halen ze niet zo snel uit Groningen of Limburg. Daar zijn we toch wat voor zichtiger mee. Nog steeds is de jeugdopleiding bij Ajax zeer hoog. Dat heeft een constant niveau, omdat de men sen die dat doen het al jaren doen. Dat het allemaal mis schien wat minder is geweest komt naar mijn mening mo gelijk door de situatie in de club welke toch niet eenvoudig is geweest. En dat heeft toch ook zijn weerslag op de sfeer die er dan heerst. En die sfeer zal ook weer een beetje in vloed hebben op dat technische gebeuren. Maar dat heeft in principe niets te maken met de opleiding als zodanig. Dat zal vanzelf weer aantrekken als de sfeer, en dat merk je nu toch, weer aantrekt en beter aan het worden is. Dat iedereen weer beter gaat functioneren, nou dan gaat alles weer beter. Ik denk zelfs dat we sterker uit het dal komen. Vernieuwing brengt toch meestal nieuw elan met zich mee. Natuurlijk heb ik wel gedachten over hoe een club als Ajax technisch zou moeten zijn georganiseerd. Maar het lijkt me beter dat nog even voor me te houden, omdat ik niet weet wat er straks allemaal gaat gebeuren. Wat Ajax zo bijzonder maakt zijn toch de prestaties die er geweest zijn. Maar dat vind je bij andere clubs ook terug. Kijk maar naar Real Madrid, Bayern München, Celtic, Benfica en noem ze maar op. Allemaal clubs die een zeke re uitstraling hebben verdiend door bijzondere prestaties. Milan, Juventus, je kent ze wel. En als je eenmaal die uit straling hebt, hou je dat lang vast. De wedstrijden van voor de winterstop brachten Ajax Zater dag 1 niet alleen veel punten, maar ook het nodige zelfver trouwen eneen eerste plaats. Een eerste plaats die gedeeld wordt met AFC, maar toch. De laatste Zaterdag 1-kroniek eindigde bij de 0-0 wedstrijd, uit tegen DWG. Die puntendeling bleek de laatste aderla ting van de mannen van Bobby Haarms voordat er van een relatief korte winterpauze genoten kon worden. De Germaan-Ajax stond terecht te boek als een topper in de afdeling. Veel aandacht vooraf zorgde voor een grote schare nieuwsgierigen naar dit duel der giganten. Ajax toonde zich van de beste kant. Koel en beheerst werd het fysiek sterke De Germaan weggetikt en nog voor de rust brachten twee voltreffers van Henk de Gier ("de Buitre" van Ajax) Ajax in veilige haven. Een week later gingen de pioniers op bezoek bij DVVA, op papier één van de zwakkere broeders in de afdeling. Bijna verslikte Ajax zich. In een waar kansenfestival kwam het maar één keer tot scoren. Weer was het nieuweling Henk de Gier die voor het zo belangrijke doelpunt zorgde. Ajax-DRC toonde aan dat de Ajax-ploeg over het nodige karakter beschikt. Zoals iedere tegenstander verzette ook het Durgerdamse gezelschap zich met hand en tand. Toen DRC bovendien wat gelukkig op voorsprong kwam, werden alle zeilen bijgezet om Ajax te stoppen. Pas diep in de tweede helft knokte Ajax zich naast de tegenstander en na die treffer (jazeker, van Henk de Gier), daverde Ajax door. Een geraffineerde kopbal van verdediger Marco van Zoest, op aangeven van Sjaak Swart en een wonderschoon kombinatie-doelpunt van Martin van Leuven, zorgden an dermaal voor Ajax-feest: 3-1 Ik ben inderdaad een trainer zonder diploma. Ik zit nu wel op de cursus voor 3, 2, 1 en dan coach betaald voetbal. Het is een zware cursus zeggen ze. Nou ja, ik weet het niet. Ik ben pas één keer geweest en ik laat me maar ver rassen. Ik vind wel dat je trainer kan zijn zonder een offi cieel diploma. Theoretische kennis is wel nodig, maar die heb ik in de afgelopen vijftien jaar opgedaan middels veel te lezen. En dan natuurlijk mijn ervaring uit de praktijk die toch maar weinig mensen hebben. Hoog hebben gespeeld als trainer is een groot voordeel. Voor de rest ben je afhan kelijk van het karakter dat je meebrengt. Of je bepaalde za ken kan overdragen, of je overwicht hebt, en ga zo maar door. Mis je die talenten dan haal je het niet. Ik heb weinig kontakten met andere trainers. Wel met oud voetballers, waar dan wel wat trainers onder zijn, en verder natuurlijk veel kontakten met de trainers van Ajax. Ik vind ook dat je als trainer een eigen visie moet hebben. En als je allemaal dezelfde cursus volgt krijg je misschien alle maal dezelfde visie. Daar ben ik helemaal niet voor. Het wordt alleen maar minder interessant. Johan heeft een aparte visie op het voetbal. Of je het er mee eens bent of niet, dat moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken, maar het was een eigen visie en ik vind dat dat het interessante in het voetbal is. Ik zal altijd in het voetbal m'n eigen weg gaan. Ik heb nog na dit seizoen een 1 jarig kontrakt. Ik weet niet wat er dan gaat gebeuren. Het onzekere in het voetbat is juist het interessante. Natuurlijk blijf ik in principe bij Ajax. Kijk, ik ben er groot geworden en een zekere binding met de club is er wel. Maar toch, je weet maar nooit waar je uiteindelijk terecht komt." Tijn Middendorp Het laatste duel voordat er gedacht kon worden aan kerst bomen en oliebollen, was tegen Wartburgia. In de eerste wedstrijd, op het terrein van Wartburgia, had Ajax een heet middagje maar ternauwernood met een 1-0 zege kunnen beëindigen. Deze keer waren koncentratie en motivatie op timaal. Wartburgia kwam er tegen een ontketend Ajax niet aan te pas. Henk de Gier besloot deze gelegenheid op te luisteren met een hat-trick en via doelpunten van Jan de Ronde en Martin van Leuven swingde Ajax met 5-0 de feestdagen tegemoet. De winterstop is weer voorbij en Ajax richt zich natuurlijk op de titel. Dat het moeilijk en zwaar zal worden is zeker maar met vereende krachten en met de hulp van het steeds talrijker wordende publiek (waaronder veel promi nenten) moet het kampioenschap haalbaar zijn. Van rechtsback Lorenzo Roberts tot linkerspits Jan de Ronde en van doelman Niels Tammenga tot het jonge middenveld-talent Ronald de Vries, iedereen speelt alles uit de kast om ook in 1989 te triomferen. De eerste wedstrijd na de winterstop leverde Ajax dubbele winst op. Tegen het lastige DWG was de instelling optimaal en via doelpunten van Henk de Gier (drie keer maar liefst) en Ronald de Vries, kon er een uiteindelijke 4-2 overwin ning worden gevierd. Omdat konkurrent AFC twee punten liet tegen DWS pakte Ajax de koppositie stevig in handen. Een ander uiterst pret tig wapenfeit was de terugkeer in het elftal van Dennis Heijt. Na maandenlang door ziekte geveld te zijn geweest, speelde Dennis tegen DWG alsof hij niet was weggeweest. Ook zijn broer Henk draafde voor het eerst dit seizoen op, zodat Ajax-DWG ook de geschiedenis in zal gaan als "de terugkeer van de Heijtjes". Dave Endt

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 10