KRONIEK Wie verwacht had dat Ajax tijdens het nieuwe seizoen in wat rustiger vaarwater zou komen dan de afgelopen kom petitie is wel behoorlijk bedrogen uitgekomen want de zor gen omtrent de club zijn zeker niet afgenomen. De presta ties van het eerste elftal zijn dermate teleurstellend dat men zich kan afvragen hoe het tij kan worden gekeerd. Het is niet verstandig op deze plaats opmerkingen te plaatsen om trent de verrichtingen van het elftal. Dat het niet goed gaat zal toch niemand ontgaan zijn. Het vertrek van een trainer die slechts een paar maanden eerder werd aangesteld be vestigd alleen maar het feit dat het allemaal niet zo gaat als men had verwacht. Achteraf is het natuurlijk makkelijk om allerlei kritiek te uiten op beslissingen welke eerder geno men zijn en vooral de buitenwereld en de media weten het allemaal zo fijntjes te vertellen. De oorzaken hebben natuur lijk een diepere achtergrond dan de oppervlakkige opmer kingen welke de club bereiken. Meestal ontstaat er bij som migen een flinke dosis leedvermaak waar men heel lang op heeft zitten wachten. Ajax weet als geen ander hoe de si tuatie is maar het heeft de tijd nodig om terug te keren naar een acceptabel niveau. Met het aanstellen van Spitz Kohn als verantwoordelijke man met assistent Louis van Gaal zijn natuurlijk de problemen niet onmiddellijk opgelost. Maar dat het beter zal (moeten) gaan is een feit en het zal ook ge beuren. Ajax zal even in een dal zitten maar komt er abso luut weer uit. In het verleden heeft de club ook wel eens heel veel tegenwind gehad maar altijd werd het weer beter. Mogelijk, als U dit leest, is de tegenwind wat gaan liggen. Maar laten we bij het begin beginnen. Nog maar nauwelijks bekomen van het voetbalspektakel in West-Duitsland met Nederland als glorieuze winnaar van het Europees Kampioenschap heeft zich inmiddels alweer het nieuwe voetbalseizoen aangekondigd en kan gerust ge steld worden dat het feest weer is losgebarsten. De rust na de EK was maar van korte duur want de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen nemen vele weken in beslag via een reeks van oefenwedstrijden en het afwerken van enige internationale tournooien. Bovendien kunnen we ieder jaar weer genieten van de talloze voorbeschouwingen waarbij een ieder de gelegenheid krijgt voorspellingen te doen wel ke meestal toch niet uitkomen en waar dan ook verder wei nig over wordt gehoord. Het zal nu eenmaal zo blijven dat voetbal een onvoorspelbare sport is waar vooraf weinig zin nigs over valt te zeggen. De EK is daar een goed voorbeeld van. Zoals het EK nog meer een voorbeeld was hoe het voetbal gespeeld en bekeken kan worden. Ongekende to nelen speelden zich af rond het Nederlands Elftal en woor den schoten te kort om alle emoties en blijdschap weer te geven. Het saamhorigheidsgevoel bereikte het absolute hoogtepunt, uitsluitend en alleen veroorzaakt door het spel letje voetbal wat dan zo mooi en prachtig kan zijn in een ambiance die z'n weerga niet kent. De wereld keek verbij sterd toe. Maar het is allemaal voorbij. Slechts hele mooie herinneringen zullen ons nog vele vele jaren bij blijven en de beelden zullen ons nog met enige regelmaat worden ge toond. Het is slechts geschiedenis. Bondscoach Thijs Li- bregts heeft de zeker niet dankbare taak het succes van de EK te continueren met de aanstaande voorrondes voor de WK. En verder kan het publiek zich weer gaan vermaken met competitie; bekervoetbal en Europa Cup. Alle clubs hebben het nodige gedaan om een zo'n goed mogelijk team in het veld te brengen al wordt dat ieder jaar moeilijker wanneer men bekijkt over welke bedragen wordt gesproken bij de aanschaf van niet eens de allerbeste spelers, leder jaar ziet het Nederlandse voetbal met lede ogen de besten vertrekken naar het buitenland en moet het thuisfront maar zorgen dat er weer nieuw talent voorradig is om de lege plaatsen op te vullen. Ajax heeft daar al sinds jaar en dag mee te maken en kan slechts trots zijn dat vele spelers uit de Ajaxschool het heel ver schoppen in het internationale voetbal. Maar het is aan de andere kant toch jammer om te zien dat juist die allerbesten in het buitenland voetballen en niet in eigen land. Een afdoende oplossing is daar momen teel moeilijk voor te vinden. Het onderwerp zal nog wel eni ge tijd aan de orde blijven. Ajax heeft zich op de transfermarkt versterkt met een vijftal nieuwe spelers t.w.: Wim Jonk (ex-Volendam), Stefan Pet- tersson (ex-IFK Göteborg), Mark Verkuijl (ex-FC Groningen), Ron Willems (ex-FC Twente) en Hans Werdekker (ex-Willem II), maar heeft ook aan een vijftal jonge spelers uit de eigen school een kontrakt aangeboden t.w.: Bryan Roy, Marcel Keizer, Marciano Vink, Frank en Ronald de Boer. Natuurlijk hebben anderen deze aspiraties eveneens waarbij natuurlijk in eerste instantie aan PSV en Feyenoord wordt gedacht. Vooral de Rotterdammers hebben nogal wat nieuwe spelers aangekocht. Het is de vraag hoe zich dat allemaal ontwikkeldt. En dan niet kijken naar de eerste vijf wedstrijden maar pas een ba lans op maken halverwege het seizoen. Het zal niet de eer ste keer zijn dat een outsider enige weken de leiding heeft vin de competitie om vervolgens heel ver weg te zakken wanneer het seizoen zich voortzet. Natuurlijk is PSV in deze competitie de te kloppen ploeg. De Eindhovenaren zullen het dit seizoen aanzienlijk moeilijker krijgen om de succes sen van de afgelopen competitie te continueren. Zoals nog steeds geldt: aan de top komen is niet zo moeilijk, veel moeilijker is er te blijven. De voorbereidingen van Ajax tegen vele amateurclubs lie pen gezien de uitslagen naar wens. Helaas verliep het eer ste optreden voor eigen publiek in het Amsterdam 713- Tournooi niet naar wens. Twee verloren wedstrijden en geen goal scoren is te mager om enigszins tevreden te zijn. Het publiek verwacht iets en vooral aan zo'n begin van een sei zoen is het belangrijk dat de ploeg op z'n minst een goede indruk achterlaat. Al werd er niet slecht gevoetbald, de re sultaten waren er niet voor de toeschouwers en dat mag jammer genoemd worden. Veel beter ging het bij het twee de serieuze tournooi in Athene bij Olympiakos Piraeus. Met twee klinkende 4-1 overwinningen werd Ajax ruimschoots winnaar van dit tournooi wat toch enig vertrouwen moet hebben gegeven voor de eerste wedstrijden in de vader landse competitie welke inmiddels voor de deur stonden. Eerst werden de heren scheidsrechters nog even bij elkaar geroepen om van Leo v.d. Kr oft te vernemen dat er scher per en strenger moest worden gefloten om nog meer over tredingen gelijk de kop in te drukken. Als altijd is iedere in- struktie voor allerlei uitleg vatbaar en zal toch iedere fluitist min of meer z'n eigen normen blijven hanteren wanneer het gaat om het beoordelen van overtredingen. De eerste com petitiedag heeft het ook geweten. Maar liefst 56 gele en twee rode kaarten. Dat kan dus nog wat worden dit seizoen. Op 20/21 augustus werd dus de eerste competitiewedstrijd verwerkt. Naast de topper Feyenoord—PSV moest Ajax naar Sittard om Fortuna aldaar te bestrijden. Nu is dat al jaren lang geen makkelijke opgave zoals Ajax het meestal heel

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2