Op het moment dat deze Presidentieel op het papier verschijnt is net de wedstrijd Engeland-Nederland voor de EK in West-Duitsland afgelopen. Een geweldige wedstrijd voor het publiek. Een wedstrijd ook waaruit mag blijken dat één van de beste spitsen van Europa niet op de bank moet plaatsnemen maar in het veld het best tot z'n recht komt. En met alle respect voor de andere spitsen is Marco altijd nog een spelèr die een wedstrijd individueel kan beslissen. Het is mij een raadsel waarom Marco tegen Rusland niet vanaf het begin heeft meegedaan. Daarnaast is het mij volkomen onduidelijk waarom geen echte linksbuiten aan de selektie is toegevoegd. Een echte linksbuiten van mindere klasse lijkt mij nog altijd beter als spelen met een linksbuiten die op een andere plek beter presteert. Ik zou graag aan het einde van dit voetbalseizoen nog even willen terug blikken op alle verwikkelingen rond Ajax. De toestand zag er aan het begin al niet rooskleurig uit, omdat wij al snel op grote achterstand kwamen op koploper PSV. De kompetitie was in feite al half december 1987 gespeeld. Dat was niet goed voor Ajax, niet goed voor het Nederlandse voetbal en niet goed voor alle andere clubs in de Eredivisie. Het heeft niet alleen Ajax maar ook alle andere clubs veel geld gekost, want spelen tegen Ajax dat geen kans meer heeft op de titel gaat ten koste van de publieke belangstelling. Wat er overbleef was het bekervoetbal waar we faalden tegen RKC in de kwartfinales, een wedstrijd die niet verloren had mogen worden. Als dat dan toch gebeurt zijn de oorzaken alleen maar bij ons zelf te zoeken. Dat Ajax, ondanks toch niet geringe tegenstanders als Hamburg SV en Olympique Marseille, zo ver gekomen is in het Europa Cup avontuur heeft, denk ik toch veel te maken met het feit dat onze jonge spelers voor belangrijke ontmoetingen zich een bepaalde vorm weten aan te meten, waardoor het geluk kan worden afgedwongen. Het geluk is vaak met de sterke en voor Ajax ging dat in de Europa Cup zeker op. Een uitzondering waren misschien de wedstrijden tegen Young Boys, een tegenstander die wat onderschat werd waardoor wij niet tot een grote vorm konden uitgroeien. De finale tegen KV Mechelen heeft U allemaal kunnen zien. Een finale waarbij wij al na 17 minuten met 10 man verder moesten, een finale ook die door Ajax is 'gemaakt'. Nu zal ik nooit iets over scheidsrechters zeggen, maar het was bepaald niet in Ajax' voordeel dat de scheidsrechter Pauly was aangewezen. De man was eerder al door de UEFA op het matje geroepen naar aanleiding van de wedstrijd Bordeaux-PSV en trok nu wel heel snel de rode kaart. Ik heb daar overigens geen moeite mee als hij ook de bal snel op de stip legt, wanneer Aron Winter is doorgebroken en bijna geen shirt meer aan z'n lijf heeft van het trekken en plukken. Maar het zij zo. Het hoort er allemaal bij en het kan nog wel bij alle ellende welke wij over ons heen hebben gehad. Een ellende, welke eigenlijk helemaal niet bij Ajax past. We hebben als bestuur zakelijke beslissingen genomen. Cruyff heeft de beslissing genomen bij ons weg te gaan. Wij hebben hem niet weggestuurd. Wij hebben altijd gezegd dat hij ieder uur van de dag bij ons kan blijven, maar wel op onze voorwaarden. Voorwaarden van zijn kant zijn voor geen enkele vereniging acceptabel. Je kunt niet voor een trainer-coach het bestuur wegsturen en alleen de voorzitter, de penningmeester en de sponsor handhaven. En een viermanschap vormen met de trainer-coach. Dat werkt niet. Hiermee zou je een hele 22 vereniging op z'n kop zetten. Ik denk dat het daar veel te vroeg voor is. Ik denk ook dat er veel te veel aandacht is besteed aan deze zaak. Journalisten van bepaalde kranten hebben hun lezers zo enorm geïndoctrineerd en ingelicht vanuit één gezichtspunt, misschien om reden van waardering of andere belangen. Maar je kan dat niet maanden lang volhouden. Het publiek koopt in feite alleen een krant om de waarheid te lezen en niet alle mogelijke onzin verhalen. Ik hoop dat de betreffende journalisten en bladen beseffen dat men hiermee het Nederlands voetbal niet heeft gediend. Het is toch zo dat twee Nederlandse clubs in de finale van een Europa Cup hebben gestaan. Een landje met 14 miljoen inwoners en 1 miljoen leden bij de KNVB. En kijk naar die geweldige aantallen in de ons omringende landen. Dan is het van PSV een geweldige prestatie om niet alleen landskampioen te worden en de KNVB-beker te winnen maar ook nog de Europa Cup I te bemachtigen. Iets dat voor de laatste keer in 1972 door Ajax is gepresteerd. Ik hoop van ganser harte dat PSV straks in Tokyo de Wereldbeker wint en ook de Super Cup tegen KV Mechelen in de wacht sleept. Dan hebben ze inderdaad geëvenaard wat Ajax in 1972 heeft achter gelaten. Best het vermelden waard is het feit dat Ajax voor de tweede keer in successie de finale van een Europa Cup heeft bereikt, terwijl in de laatste 20 jaar 6 keer een finale is bereikt. Dat mag best eens goed worden gerealiseerd, want ik hoor niet anders dan dat onze kompetitie slecht is en er niets van deugt. In West-Duitsland verrichtte het elftal als klein landje toch geweldige prestaties. Er moet dan ook niet steeds negatief gepraat worden. Nederland heeft enorm veel spelers verloren aan het buitenland, omdat ons belastingstelsel erg irrëel is voor sportlieden die toch in tien tot vijftien jaar hun geld moeten verdienen. Als we alles bij elkaar optellen heeft Ajax wel twee elftallen in het buitenland. Wanneer ik kijk naar het huidige Nederlands Elftal en ik zie hoeveel oud- Ajax spelers daar in uitkomen, is dat op een paar spelers na bijna de hele ploeg. Uiteindelijk is bijna alles uit de school van De Meer gekomen en U kunt er verzekerd van zijn dat die school blijft. Ook op dit moment zitten er weer spelers in de aanvoerlijnen. Het probleem steekt evenwel steeds meer de kop op dat men steeds eerder vertrekt. Voorheen was dat rond 25 jaar. Nu is dat al 21 jaar geworden. Ik zal U niet vertellen wat voor aanbiedingen wij hebben gehad voor spelers van 18 en 19 jaar die gelukkig nog zo verstandig waren om drie of vier jaar bij Ajax te blijven. Maar die leeftijd zal steeds jonger worden en ik vind het dan ook ongelooflijk dat een land als Italië, en in mindere mate Spanje, niet in staat is spelers van het kaliber Van Basten en Gullit te brengen. Dat het allemaal uit het natte Nederlandse polderlandje moet komen! Dat is voor mij onvoorstelbaar en het betekent gewoon dat er aan de opleiding van spelers in die landen heel veel mankeert. Wanneer men ziet wat er bij Ajax in het afgelopen seizoen allemaal is vertrokken (Rijkaard, Van Basten, Silooy enz.) en nu ook Bosman naar België is gegaan en wij toch kans zien steeds maar weer die gaten te dichten om te zorgen dat er weer een goed elftal staat, dan denk ik dat het bij Ajax nog niet zo slecht gaat als sommigen durven te beweren. Ik heb in het Nederlandse voetbal het volste vertrouwen, ik heb ook in Ajax het volste vertrouwen. Er zal nooit meer een kompetitie komen zoals het afgelopen seizoen waarbij wij al zo snel op grote achterstand kwamen. De kompetitie zal aantrekkelijker worden. De hoop is dat ook Feyenoord weer de weg terug zal vinden. Het is altijd een beetje griezelig wanneer het maar om twee clubs in de kompetitie gaat. Het is veel beter

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 5