Afscheid langste adem heeft. En weer was er dat MOETEN winnen. Heel Nederland zat voor de buis plus enkele tienduizenden in Hamburg toen het spektakel een aanvang nam en bleek dat de ploegen redelijk tegen elkaar waren opgewassen. Het spel begon pas echt toen Nederland een strafschop tegen kreeg na een kwartier in de tweede helft en iedereen dacht dat het dit keer weer niet zou lukken. De scheidsrechter dacht er echter anders over en bracht de partijen in ieder opzicht weer in evenwicht door ook Nederland een strafschop te gunnen, waardoor het weer plotseling 1-1 stond. Ronald Koeman schoot vanaf elf meter perfect in. En op het moment dat iedereen zich al zat voor te bereiden om een verlenging kwam dan die alles verlossende goal van wie anders dan Marco van Basten na een schitterende pass van Jan Wouters. De winst was binnen want in de overige paar minuten werd het allemaal wel wat, nerveus maar niet echt gevaarlijk. Nederland dus niet alleen in de FINALE van het Europees Kampioenschap maar via de winst op West-Duitsland was de feestvreugde dubbel zo groot. Heel Nederland stond op z'n kop, alle remmen gingen los en alles en iedereen verkeerde in een feestroes. En dan moest de finale nog gespeeld worden. Het waren ongekende tijden voor Nederland en het voetbal, terwijl de belangstelling voor de finale wedstrijd in München bijzonder hoog werd. Een stadion van 200.000 mensen zou nog te klein geweest zijn om iedereen te herbergen. Inmiddels was de tegenstander van Nederland in de finale ook bekend. In een schitterende wedstrijd behaalde Rusland volkomen verdiend de winst op Italië, terwijl velen juist de Italianen als gedoodverfde finalisten zagen. En wat zou niet mooier zijn dan Nederland en Italië in de finale? Maar het liep totaal anders. Italië kansloos tegen de Russen en dus de finale Nederland-Rusland op 25 juni in het Olympia Stadion in München. Voor Nederland kon het tournooi al eigenlijk niet meer stuk. De feestvreugde en het succes was al tot het maximum gestegen maar toch moest het allemaal z'n beslag krijgen op die zaterdagmiddag van de 25ste juni 1988. Het zou een uiterst gedenkwaardige middag worden. Heel Nederland ging al uit de bol voor er een bal gespeeld was, winkels gingen vroeger dicht, alles werd afgelast en de straten waren volledig verlaten. Alles en iedereen zat, stond of hing voor de buis, terwijl vele tienduizenden deels op goed geluk richting München waren gereisd zonder kaartje en dus met alle risico van dien. Het maakte allemaal niks uit. De sfeer was geweldig, alles was Oranje en Nederland was er klaar voor. We schrijven 25 juni, enige uren na de wedstrijd en inmiddels zijn in Nederland alle stoppen doorgeslagen want voor het eerst in de voetbalgeschiedenis is NEDERLAND EUROPEES KAMPIOEN 1988 geworden via een 2-0 winst op Rusland in een uitstekende finale met een prachtige goal van Ruud Gullit op aangeven van Marco van Basten, terwijl Marco met een volley uit een onmogelijke hoek de tweede goal produceerde en zich ook nog topscorer van het tournooi mocht noemen. Onvoorstelbaar wat een feestvreugde in München, maar ook in eigen land waar het Leidseplein afgeladen vol werd met dansende en juichende mensen, terwijl in het hele land toeterende auto's en dansende mensen straten en pleinen veroverden. Het kon allemaal niet op en via de media heeft U alles tot in details kunnen volgen. Inclusief de thuiskomst van 'onze jongens' op luchthaven Eindhoven en de verdere festiviteiten in het land. Het was een schitterend slot van een bewogen voetbalseizoen met vooral voor de PSV- spelers een unieke prestatie door echt alles te winnen wat maar te winnen viel en straks dan nog de Super Cup en Wereldbeker. Natuurlijk een speciaal kompliment voor de Ajacieden Jan Wouters en Arnold Mühren voor hun bijdrage aan dit enorme succes. John van 't Schip, John Bosman en Aron Winter hebben het allemaal van nabij kunnen meemaken. Arnold Mühren zette overigens een punt achter z'n interlandloopbaan. Een mooier moment had hij niet kunnen uitkiezen. Alles kon toen op vakantie want, over een paar weken gaan de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen van start. Een nieuw seizoen dat hopelijk alle positieve invloeden mag hebben zoals die hebben uitgestraald van deze Europese Kampioenschappen, waar is gebleken dat voetbal en heel veel uitzinnig publiek uitstekend met elkaar kunnen samengaan. Het waren schitterende weken voor het Nederlandse voetbal, maar straks begint alles en iedereen weer gewoon van voren af aan. Zo betrekkelijk zit de sport nu eenmaal in el kaar- We ontvingen een schrijven van Ajax Fanclub uit Kortenhoef waarin men ons opmerkzaam maakte op een Ajax Fanclubdag op 2 juli j.l. te houden bij de vereniging SV 's- Gravenland. Helaas kwam het schrijven te laat om nog te worden opgenomen in ons vorige clubblad en omdat dit blad nu eenmaal niet iedere week verschijnt hebben wij helaas niet eerder aan dit initiatief aandacht kunnen besteden. Toch leek het ons wel de moeite waard dit gebeuren te memoreren om een ieder toch op de hoogte te brengen van dit soort initiatieven van de Ajax Fanclub. Belangstellenden kunnen zich natuurlijk altijd bij deze Fanclub aansluiten. Voor slechts f 12,50 per jaar blijft U helemaal op de hoogte van Uw club. Het adres: Ajax Fanclub, Eslaan 24, 1241 XC Kortenhoef. Wij hopen natuurlijk dat 2 juli een geslaagde dag is geweest met vooral veel nieuwe leden!! Inmiddels is de rust in het voetbal even teruggekeerd, maar zal de aanvang van het nieuwe seizoen niet ver af zijn wanneer U dit clubblad ontvangt. Nog maar nauwelijks bekomen van alle emoties van het afgelopen seizoen met als absoluut hoogtepunt die schitterende Europese titel van het Nederlands Elftal, begint bij de nieuwe kompetitie alles en iedereen weer gewoon op nul en kan Ajax laten zien waar het toe in staat is onder leiding van Kurt Under en de nieuwe aankopen, plus natuurlijk de talenten uit de eigen school. Het kan een uitermate interessante kompetitie worden met natuurlijk weer de deelname aan het Europa Cup-tournooi waarin ongetwijfeld de Nederlandse ploegen het weer ver zullen schoppen. We kijken er eigenlijk nu alweer naar uit.... Tijn Middendorp Hierbij bericht ik U, dat ik, mede door het bereiken van m'n 70ste levensjaar, besloten heb mijn functie als wedstrijdsecretaris senioren (zaterdag en zondag) met ingang van het nieuwe seizoen te beëindigen. Vanaf 1951 tot 1964 was ik lid van de elftallen-commissie om vervolgens tot 1988 de functie van wedstrijd-secretaris senioren uit te oefenen als opvolger van Wim Bruynestein. Ik wens m'n opvolger, Wim Heisterkamp, erg veel succes toe met de hoop dat hij z'n taak met plezier zal vervullen. Verder dank ik allen, die op één of andere wijze met mij hebben samengewerkt zoals onze bestuursleden, Nol Boerkoel (Ajax-2), de senioren-commissie, jeugdcommissie, spelers, trainers, administratie, concierge-echtpaar, terrein personeel, alsmede consuls, de KNVB te Zeist, KNVB afd. Amsterdam en de Dienst voor de Sport voor de prettige kontakten. U allen hoop ik nog vele jaren op het Ajax-terrein te mogen ontmoeten. 21 W. F. Schoevaart

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 4