KRONIEK Bij de laatste aflevering van het Ajax-Magazine in dit seizoen zullen we ons niet alleen bezig houden met het terugblikken op zaken die zich hebben afgespeeld maar is het veel belangrijker ons te richten op de toekomst, respectievelijk het nieuwe seizoen 1988-'89, wat eigenlijk alweer voor de deur staat wanneer U dit blad ontvangt. De competitie is dan langere tijd uit het vizier, de Europese Kampioenschappen in West Duitsland verdienen onze hoogste aandacht. Uiteraard omdat Nederland van de partij is, maar ook omdat de verwachtingen van het Nederlands Elftal hoog gespannen zijn. Waarschijnlijk dat in de loop van deze Kroniek enige resultaten bekend zullen zijn met hopelijk gunstig gevolg voor de nationale ploeg. Op 12 juni is het Rusland dat als eerste tegenstander voor Nederland in de arena verschijnt. Het resultaat van zo'n eerste wedstrijd kan vaak bepalend zijn voor de verdere prestaties in het tournooi. Onze terugblik op het afgelopen seizoen kan, voorwat Ajax betreft kort zijn. De gebeurtenissen zijn in de media tot in alle details ruimschoots beschreven en het lijkt ons zinloos dat allemaaal nog eens te herhalen. Belangrijker is hoe Ajax denkt het volgende seizoen wat attraktiever te maken. De technische staf is daarvoor op orde gebracht onder de verantwoordelijke leiding van Kurt Under met uiteraard de nodige assistentie van Spitz Kohn, Barry Hulshoff en Bobby Haarms. Ook de overige elftallen zijn van de nodige technische leiding voorzien. Op transfergebied heeft Ajax zich versterkt met de aankopen van Ron Willems (ex Fc Twente), Mark Verkuyl (ex Groningen), Hans Werdekker (ex Willem II) en Stefan Petterson (ex I.F.K. Gotenborg) terwijl John Bosman z'n voetballoopbaan verder bij KV Mechelen gaat voortzetten waarbij wij hem natuurlijk al het goede toewensen voor de toekomst. Elk jaar staat het voetbal nu eenmaal bol van transfers over en weer. Ajax heeft de laatste jaren zeker te maken met het verschijnsel dat de betere spelers op steeds jongere leeftijd menen hun geluk in het buitenland te moeten beproeven, mede ook gezien het financiële klimaat aldaar, waar vrijwel alle clubs in Nederland niet aan kunnen komen. Ajax zal zich moeten blijven concentreren op de ontwikkeling van de jeugd gezien het feit dat het aankopen van spelers meer en meer onbetaalbaar wordt, maar ook omdat het voetbal behoefte heeft aan nieuw jong talent wat toch ontwikkeld zal moeten worden. Ajax trekt die kar al vele jaren en zal dat ongetwijfeld blijven doen. U kunt zelf constateren wat er vanuit de Ajaxschool allemaal is doorgestoten naar het Nederlands Elftal wat in West-Duitsland probeert de Oranje kleuren zo goed mogelijk te verdedigen. Dat grote aantal spelers is geen toeval maar een resultaat van voetbalopleiding op het hoogste niveau. Spelers en technische leiding staan dehalve klaar voor het nieuwe seizoen. Inclusief Peter Larsson die besloten heeft in ieder geval het komend seizoen voor Ajax uit te komen ondanks ongetwijfeld verleidelijke aanbiedingen uit zuidelijke landen. Verder moeten we de ontwikkelingen maar afwachten, maar de hoop is wel gevestigd dat het competitieverloop van het nieuwe seizoen veel aantrekkelijker moet worden. De onderlinge afstanden behoren minder groot te zijn dan het geval geweest is. Waardoor er weer sprake kan zijn van enige spanning met alle prettige gevolgen voor het publiek. De tribunes moeten weer vol lopen en de aandacht moet weer gaan naar wat er op het veld gebeurt. En minder naar wat er zich op de tribunes of daarbuiten afspeelt. Aan het slot van het seizoen werden alle Ajax-medewerkers op 16 mei jl. geïnviteerd voor een gezellige avond in Restaurant "Le BocaI" ter afsluiting van een jaar belangeloos hard werken voor de club. Het werd een uiterst geanimeerd gebeuren met niet in de laatste plaats heerlijke culinaire gerechten van de hoogste kwaliteit, verzorgd door Cateringbedrijf Van den Boer uit Veghel. Naast het optreden van enige artiesten werd er natuurlijk lekker gekletst over het heden en verleden en had men ook eens tijd voor elkaar om over andere zaken dan het voetbal te praten. Een zeer geslaagde avond derhalve voor al die mensen die, op welke manier dan ook, dag in dag uit voor Ajax bezig zijn en zonder wie Ajax absoluut niet kan bestaan. Ruim 130 mensen keerden middernacht zeer voldaan huiswaarts. De afscheidswedstrijd van Rob de Wit op 28 mei j.l. in het Ajaxstadion tegen een Nederlands Elftal-in-voorbereiding voor de-E.K, werd een emotioneel gebeuren. Ruim 8000 mensen bevolkten de tribunes om Rob te steunen in moeilijke tijden. Ajax trad aan met een nogal fantasierijke opstelling maar speelde zeker in de eerste helft het aankijken waard met een goal van Dick. Uiteindelijk won de nationale ploeg met 3-1 maar veel balangrijker was dat Rob de Wit een waardig afscheid kreeg toebedeeld in aanwezigheid van z'n vele voetbalvrienden en supporters op de tribune. Natuurlijk wensen wij Rob hier nog eens al het goede toe in de toekomst. U zult in deze editie naar verwachting nogal wat eindstanden aantreffen alsmede elftalfoto's van kampioenen over het afgelopen seizoen. Verder verwijzen wij U voor een afsluitend geheel naar het Presidentieel van voorzitter Harmsen. Op 14 juni j.l. vierde onze vroegere Hoofdredakteur Tinus Middendorp z'n 75ste verjaardag. Hij deed dat ondermeer temidden van z'n Ajaxvrienden aan de stamtafel waar op toepasselijke wijze hulde werd betoond aan de jarige en enige prettige uurtjes werden doorgebracht. In West-Duitsland verrichtte het Nederlands Elftal opmerkelijke prestaties. Al was de ouverture tegen Rusland teleurstellend. De 0—1 nederlaag bracht nogal wat zorgen met zich mee voor een eventuele kwalificatie bij de laatste vier landen. Temeer daar bijvoorbeeld Ierland uitstekend presteerde en onverwachts onze grootste concurrent werd. Gelukkig bracht de strijd tegen Engeland weer wat hoop terug door drie schitterende goals van Marco van Basten, waarbij de eerste treffer van wereldklasse was. Maar Ierland, eerder gewonnen van Engeland, pakte ook een punt tegen Rusland dus moest Nederland weer 100% aan de bak om de leren te verslaan wilde men niet huiswaarts worden gestuurd. Het werd een wedstrijd met de hoogste spanningsgraad, want MOETEN winnen en dan die alles verlossende goal scoren in de 83ste minuut kan nooit goed zijn voor de bloeddruk. Maar wie denkt nog aan eventueel buitenspel of erge hoge bloeddruk als die bal in het net rolt en de scheidsrechter naar het midden wijst? Willem Kieft had die middag het gouden hoofd en Nederland kon zich opmaken voor de halve eindstrijd tegen de eeuwige rivaal West-Duitsland. Italië en Rusland waren de andere halve finalisten. Nederland-West-Duitsland werd een historische wedstrijd en dus een ontmoeting om nooit te vergeten. De emoties waren zeer groot en de spanning om te snijden toen op 21 juni in Hamburg de eeuwige rivalen elkaar tegemoet traden. Nederland met de gedachte dat er in 32 jaar niet meer van de Oosterburen was gewonnen en West-Duitsland dat zich nauwelijks kon permiteren niet de finale te bereiken. En toch moest er een team afvallen. Veel hangt dan af van de vorm van de dag, geluk of pech, en wie uiteindelijk de

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2