Zaterdag 1 begonnen, maar wel helemaal onderaf aan dus 4e klasse AVB. Steeds kampioen geworden en nu speelt men in de hoogste klasse van de AVB en kunnen door steeds maar kampioen te worden uiteindelijk in de hoogste klasse van de KNVB Zaterdag uitkomen. En dan krijg je natuurlijk behoorlijke tegenstanders. Dan kan de club bijvoorbeeld een jongen die nog niet helemaal geschikt is voor Ajax 1 of 2 tijdelijk in Ajax 1 zaterdag opstellen waar hij dan ook speelt tegen goede tegenstanders op hoog niveau. Kijk, Ajax 3 kan niet hoger spelen en spelen altijd tegen tweede elftallen waarbij dan nog meestal het halve eerste staat opgesteld. Maar in Ajax 3 staan soms ook weer jongens van Ajax 2 dus blijft het altijd een mixture van spelers. Het verschil met vroeger is natuurlijk erg groot. Bestuurlijk is er nog al wat veranderd. Minder mensen maar ook het hele amateurvoetbal is anders. En wat zijn tegenwoordig nog amateurs. Bij Ajax worden spelers, die niet voor een kontrakt in aanmerking komen, weggehaald door amateurclubs uit de omgeving en kan de speler een aardige som geld verwachten wanneer hij zijn handtekening zet onder het overschrijvingsformulier. Meestal is het dan zo dat de club dat niet betaald maar een goedgeefse sponsor. Ook andere vormen van vergoedingen komen voor. Vooral in de hoogste amateurregio's. Dus echt amateurvoetbal zoals vroeger bestaat zeker minder. Het probleem bij Ajax is dus dat jongens die het eerste of tweede elftal niet halen naar hoogspelende amateurclubs gaan. Dit jaar zijn er 2 jongens naar EDO gegaan, 1 naar Telstar, 1 naar AFC en 1 naar RKVIC, omdat ze daar toch hoger spelen. Kijk, m'n werk is natuurlijk erg intensief. Ik noem het altijd tropenjaren. Want ook als alles is afgelast ben je nog niet klaar. Want dan zijn er vooraf alweer vriendschappelijke wedstrrijden geregeld bij clubs aan de kust, dus moet je toch weer iedereen bellen en moet je toch vroeg je bed uit. En tegenwoordig met die twee zaterdagteams is het ook dan raak. Plus die kontakten met Ajax 3 en Zaterdagteams om eventueel spelers te regelen. Ik bedoel, je bent bijna nooit klaar en daarom is het zo belangrijk dat je iemand achter je hebt staan die je steunt anders lukt het niet. En het plezier moet je houden. Dat is heel belangrijk. Ja, ik heb zo m'n eigen gedachte over het betaalde voetbal en over profs in het algemeen. Natuurlijk zijn er uitzonderingen en zullen er heus wel spelers zijn die zich echt als een prof gedragen, maar ik vind het merendeel der profs in Nederland eigenlijk betaalde amateurs die zich alleen als prof opstellen aan de onderhandelingstafel. Maar op het moment dat die jonge speler uit de junioren de deur uitloopt met een kontrakt op zak is hij weer precies dezelfde amateur die hij een paar uur geleden ook was. Men wordt erg verwend, de salarissen vind ik veel te hoog, er zou meer naar prestatie moeten worden beloond en het voetbal zelf schittert niet door al dat getik op het middenveld. Ik waardeer meer het Engelse voetbal waar de spelers zich meer professioneel opstellen en voetballen om het publiek te vermaken. Ik zie graag de lange bal. De voorhoede moet maar zien daar iets mee te doen. Al dat getik en weer terug op de keeper is maar niks. Kijk naar die wereldgoal van Van Basten. Kwam uit een lange voorzet van Mühren. Dus een lange bal. Nou, dan zie je het toch...! Wat ik al zei, als ik het voor het zeggen zou hebben zou ik als eerste het beloningssysteem veranderen. Niet betalen per punt maar alleen bij winst of gelijkspel en bij verlies niks. Alles is toch buiten alle proporties gegroeid. Premies van een ton bij de EK is toch absurd. Waar verdien je in zo'n korte tijd zoveel geld? Maar vergeet niet dat in het verleden Ajax, PSV en Feyenoord zelf hebben meegedaan die salarissen op te schroeven om de betere spelers te behouden. Nu gaan de beteren toch weg omdat wij het niet meer kunnen betalen. Aan de andere kant begrijp ik wel dat de invloeden van het buitenland erg groot zijn en dat je goed moet betalen wil je nog iets op de grasmat brengen. Maar nuchter bekeken zijn de bedragen natuurlijk krankzinnig. Ajax betekent voor mij natuurlijk enorm veel. Het is een groot gedeelte van mijn leven geweest. Ook m'n vader en Oom Jan hebben in het bestuur gezeten. M'n vader was de voorganger van Marius Koolhaas. Ja, natuurlijk, Ajax blijft een bijzondere club. Altijd goede elftallen gehad, goede bestuursleden en ja, dat moet zo blijven. Ik hoop ook echt dat ons clubhuis Voorland een beetje opgeknapt wordt. Dat is ook, geloof ik, wel de bedoeling. Op donderdagavond bijvoorbeeld komen daar altijd wat mensen bij elkaar aan de stamtafel en dan wordt daar over van alles gesproken en zeker problemen aangepakt. Er wordt een beetje over gebrainstormd en ideëen ontwikkelt om bijvoorbeeld bepaalde mensen te vinden die zich kandidaat willen stellen voor de ledenraad. Of zoals ik bijvoorbeeld nu die functie van wedstrijdsecretaris beëindig en werd voorgesteld om Wim Heisterkampt daarvoor te vragen. Kijk, die ledenraad functioneert best wel goed en de mensen zijn heus wel aktief. Maar er is toch altijd een soort vaste kern die met iedeëen komt en bijeenkomsten belegt om over iets te praten en anderen doen dat minder. Die zijn misschien wat minder intens bij de club betrokken maar zijn bijvoorbeeld op een bepaald gebied erg gespecialiseerd en hebben als zodanig zeker hun waarde voor de club. Mensen die echt intens bij Ajax betrokken zijn komen zeker ook naar wedstrijden kijken van andere elftallen dan het eerste. Dan kunnen bepaalde problemen worden gesignaleerd die dan weer eventueel aan het bestuur kunnen worden doorgegeven om tot een oplossing te komen. Ik zou dus graag zien dat wat meer leden wat vaker 'achter' kwamen en niet alleen bij Ajax 1En geloof nou niet in die zogenaamde '5e colonne' die dan op Voorland zou zijn, want dat is natuurlijk onzin. Neem van mij aan dat er altijd positief over Ajax wordt gesproken met heus wel kritiek hier en daar, maar bij problemen proberen wij altijd met oplossingen te komen. En natuurlijk houden we iedere dinsdag vergadering en wordt er met de mede commissieleden over van alles beslist. Toernooien, vriendschappelijke wedstrijden enz. enz. Ik zie het amateurvoetbal bij Ajax positief tegemoet. Vooral nu we twee zaterdagteams hebben. Nee, een Ajax 4 op zondag lijkt me niet meer mogelijk, dan nog eerder een zaterdag 3 team omdat een derde elftal gewoon hoger is dan een vierde. Iedere jongen wil zo hoog mogelijk voetballen, men ziet vaak gouden bergen voor zich zelf en dus is een Ajax 5 of 6 totaal niet meer interessant. Dus gaan ze weg. Maar dan zeg ik altijd: als je in het tweede bij AFC komt speel je straks tegen Ajax 3, terwijl als je bij Ajax blijft er altijd de kans blijft bestaan in het tweede of eerste te komen. Maar ja, maak ze dat maar eens wijs... Ik heb nog 1 jaar te gaan in de ledenraad. Dan ben ik ook niet meer herkiesbaar. Met Jan Potharst en Nol Boerkoel zit ik vanaf de oprichting van de Ledenraad in 1963 in dat college. Ik heb ook bij Ajax op één trainer na alle oefenmeesters meegemaakt. Reynolds, Michels, Kovacs, Ivic, Spurgeon en noem maar op. Ik ken ze allemaal. De opvolger van mij is, dacht ik, goed voorbereid. Ik heb allerlei lijsten voor hem gemaakt, uitgelegd hoe alles gaat, ik zal hem ook zeker in het begin wat moeten helpen, maar dat geeft niet. Ja, ik heb het meeste wel zo'n beetje verteld. Ik hoop van ganser harte dat het Ajax in de toekomst verschrikkelijk goed gaat en wens uiteraard m'n opvolger Wim Heisterkamp alle sterkte toe in deze functie. Ik heb alle vertrouwen...! -p.. Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 19