Conduitestaat van Wim Schoevaart iedere vergadering al een aantal lijsten klaar met de opstellingen van alle elftallen. Wij konden als commissieleden daar best verandering in aanbrengen. Dat was dus in 1951. Dat ging door tot 1964 toen Wim Bruynestein overstapte naar het Bestuur en ik z'n opvolger werd. In de loop der tijden had ik hem wel eens vervangen bij vakanties e.d. dus het was niet helemaal onlogisch dat ik het werk van hem overnam. Ja, kijk, het werk valt niet mee. leder zondagmorgen omstreeks 8 uur hang je aan de telefoon om te horen of er iets is afgelast. En dan snel de leiders bellen en iedereen op de hoogte houden. Wedstrijdsecretaris dus en dat heb ik vanaf 1964 tot heden gedaan. En daarvoor dus 13 jaar in de elftallencommissie, betekent dus elftalleider, meestal van Ajax 2, 3 en 4 maar soms ook van Ajax 1Dat rouleerde meestal. Nu heeft ieder elftal een vaste begeleider. Bovendien is het zo dat vroeger de trainer een adviserende stem had bij het samenstellen van het elftal. De elftalleider maakte het uit. Nu heeft de trainer veel meer invloed en gebeurt erg veel in nauw overleg tussen trainer en elftalleider. In feite beslist nu de trainer, maar bij twijfelgevallen vindt er overleg plaats. De werkzaamheden van een wedstrijdsecretaris zijn natuurlijk omvangrijk. Ik maak bijvoorbeeld iedere week dat stencil voor het Seniorenvoetbal waar alle wedstrijden opstaan met namen van scheidsrechters en grensrechters en alle andere bijzonderheden. Hans Bijvank doet dat voor het Jeugdvoetbal. Het concept gaat maandagmorgen naar Ajax toe waar het wordt uitgetikt, nog even gecontroleerd en verstuurd. Verder houd ik kontakt met de KNVB met betrekking tot de opgave van spelers voor bepaalde elftallen. Met kontraktspelers ligt dat weer anders. Daar mogen alle kontraktspelers in competitieverband het hele seizoen doen onbeperkt in Ajax 1 of 2 spelen. Bij andere elftallen ligt dat weer anders. Het is momenteel zo dat de spelers in Ajax 2 zonder kontrakt ook uitkomen in Ajax 3, maar aan de andere kant hebben we nu ook een groep van een man of 18 wat Ajax 3 formeert, maar waar spelers ook kunnen doorgroeien naar Ajax 2 en met het tweede ook meetraint. Alles overlapt elkaar nogal en dat heeft alleen maar te maken met een zo goed mogelijke doorstroming. Dat geldt natuurlijk ook voor de A-1 junioren en Ajax 2. Ik ging ook iedere zondag mee met Ajax 3 en ontlastte de leider dat meestal met het invullen van het wedstrijdformulier. Ik heb allemaal lijsten gemaakt met alle gegevens van spelers zodat ik makkelijk en snel die namen kan noteren. Wat ik ook doe is het ontvangen van de scheidsrechter en grensrechter plus tegenpartij bij Ajax 2. Nol Boerkoel, de leider van Ajax 2, kan zich dan met de spelers bezig houden en aanwezig zijn bij de verdere voorbereiding van de wedstrijd. Ook Rob Been en Andre Kraan zijn aanwezig bij de ontvangst van onze gasten. Dat werk blijf ik wel doen maar het meegaan met Ajax 3 als begeleider is voorbij. Ik gan alleen mee louter om te kijken. Je kunt me eigenlijk nu meer zien als adviseur. Het valt mij niet zo erg zwaar dit werk op te geven, omdat ik alles zelf heb besloten. Nu ik 70 jaar ben en er iemand bereid is de functie over te nemen (Wim Heisterkamp) vind ik dat een mooi moment om er mee te stoppen. Natuurlijk blijf ik heus wel bij wat zaken betrokken en zal men heus nog wel eens een beroep op me doen. Zoals straks, als m'n opvolger met vakantie gaat in augustus vanwege de late schoolvakanties. Dan doe ik dus voor een deel de voorbereiding voor het nieuwe seizoen. Inderdaad, het is louter een reden om de leeftijd dat ik stop. Ik wil niet wachten tot het bestuur zegt: het wordt nu wel eens tijd dat die ouwe je-weet-wel maar eens moet opstappen. Nee hoor, dat wil ik niet. Maar ik doe verder nog genoeg. Met Tinus Middendorp hou ik het Ajax-archief bij, ik schrijf bij onze jubilarissen de conduitestaten van de mensen, ik maak deel uit van het comité Bordjesclub, ik zit nog in de enquête commissie die eigenlijk niet meer aktief is en waar ik overigens nu uit ga. De aanname van spelers gebeurt nu anders dan vroeger dus is die enquête-commissie 'slapend'. Aktief zijn we wel in het amateurvoetbal wanneer het gaat om het kweken van kader. Ons zaterdagmiddag-2 elftal bestaat bijvoorbeeld bijna geheel uit leiders van elftallen, onze jongens uit de ledenraad, en natuurlijk toekomstige leiders van elftallen of mensen die later een functie bij Ajax kunnen en willen bekleden. Het kweken van kader of het zoeken naar mensen die bereid zijn nu of later een functie te aanvaarden is de laatste jaren wat minder problematisch geworden. Als je naar de lijst kijkt waar alle commissieleden op vermeld staan dan zie je bijna uitsluitend mensen staan uit de eigen club. Behalve in de controle commissie. Die commissie is in feite om de veertien dagen aktief wanneer het eerste elftal thuis speelt. Leden van de jeugdcommssie e.d. zijn bijna dagelijks bij Ajax te vinden. Maar alles is even hard nodig, wat je voor Ajax ook doet. En allemaal vrijwillig, vergeet dat niet. Wij moeten er erg attent op zijn dat Ajax een club blijft en we zijn al blij als er ieder jaar twee of drie 25-jarigen bij de Bordjesclub komen. De komende jaren kunnen we gelukkig weer wat mensen verwachten. Kijk, van bijvoorbeeld spelers uit het eerste elftal kunnen we in dit opzicht weinig verwachten. Vooral tegenwoordig niet nu veel spelers al - Lid van Ajax sinds 19 september 1930. - Lid elftallencommissie 1951-1964. - Wedstrijdsecretaris seniorenvoetbal 1964-1988. - Lid van de Ledenraad vanaf 1963. - Lid van Verdienste vanaf 1975. - Aktief voetballer 1930-1950. - Ruim 35 jaar bij Ajax gecricket. - Lid van het Comité Bordjesclub sedert 1987. - Lid van de enquete-commissie. - Medewerker aan het clubblad. - Regelmatig lid van toernooi-commissies. - Clubhistoricus samen met Tinus Middendorp. - Incidenteel medewerker op de administratie. snel naar het buitenland vertrekken. Maar ook bij de amateurs zien we spelers verdwijnen die niet in aanmerking komen voor een kontrakt en dan liever in AFC spelen dan bij ons in Ajax 3. En als dan zelfs jongens uit het eerste elftal vertrekken die door Ajax zijn opgeleid dan doe je dat in feite niet voor Ajax zelf maar voor AC Milan of PSV. De club krijgt er natuurlijk wel een hoop geld voor maar dat is niet de bedoeling van het opleiden. Maar je houdt het niet tegen. Ik heb vroeger tijden meegemaakt dat Ajax negen seniorenelftallen had. Maar met de komst van het betaalde voetbal werd er al besloten die elftallen in te krimpen omdat toch op den duur niemand zou voelen om te gaan spelen in Ajax 6 of Ajax 7. Een paar jaar terug is er toen een splitsing gemaakt naar de zaterdag. Bovendien was er nog een reden, Ajax 3 speelt in de reseve eerste klasse en kan nooit promoveren omdat de amateurs in de eerste klasse niet willen dat er een Ajax-1 amateur bij komt. Waarom weet ik niet, ik denk een beetje uit eigen belang. Toen zijn we maar

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 18