1 KRONIEK Op het moment dat U dit Magazine onder ogen krijgt, zullen de meeste beslissingen in het nationale en internationale voetbal wel zijn gevallen. Het begin van de Europese kampi oenschappen voor landenteams kan niet lang meer op zich laten wachten. Dit evenement zal zonder meer met bijzon der grote belangstelling worden aanschouwd, omdat er veel spanning te verwachten is. De onderlinge krachten van de verschillende teams zullen niet veel voor elkaar onderdoen, en met een beetje optimisme kan ook Nederland zeker tot de kanshebbers gerekend worden. Hoe kan het ook anders wanneer dit land in staat is twee finalisten voor Europa Cup finales te leveren. Dan moet er toch een potentieel aan goe de voetballers aanwezig zijn met daarbij nog de allerbesten welke in het buitenland uitstekend van zich doen spreken, zodat Nederland per saldo in staat moet worden geacht een uitstekend team op de been te brengen, dat zich met iedere tegenstander moet kunnen meten. Het kan best wel eens leuk worden Minder leuk evenwel was de beslissing van de strafcommis- sie van de KNVB, om Ajax te veroordelen tot het spelen van een wedstrijd zonder publiek, naar aanleiding van de ellen de rond de wedstrijd Ajax-PSV eerder dit seizoen. De club had nog een voorwaardelijke straf staan, als gevolg van de problemen rond FC Den Haag-Ajax van het vorig seizoen. Op zich een uiterst dubieuze beslissing om de bezoekende club te straffen voor de gedragingen van een aantal suppor ters, wanneer men beseft dat het soms in eigen huis al niet eenvoudig is de orde te handhaven. Het is toch op z'n minst wat vreemd om bezoekende clubs verantwoordelijk te stellen voor de gedragingen van een ge ring aantal supporters in vreemde omgeving. Een club kan daar toch weinig invloed op uitoefenen. De KNVB denkt daar kennelijk anders over en verwacht met dit soort maat regelen als het spelen zonder publiek, het probleem op te lossen; hetgeen natuurlijk een utopie is. De laatste thuis wedstrijd van het seizoen tegen Haarlem werd derhalve voor lege tribunes gespeeld. Triest maar waar. We eindigden de vorige Kroniek aan de vooravond van de halve finales in de Europa Cup. Ajax moest het daarin opne men tegen Olympique Marseille, terwijl PSV de niet geringe taak had het Spaanse Real Madrid in eigen stadion te be dwingen. De stemming over Ajax was zeker niet opti mistisch. Het elftal kampte met nogal wat blessures, en de prestaties in de vaderlandse competitie waren nu niet van dien aard om enigszins gerustgesteld te zijn op een goede afloop. Vooraf aan die eerste wedstrijd in Marseille, kwam WV naar de Meer. Nu is een slechte generale meestal goed voor een uitstekende première, maar dat werd slechts als een heel klein lichtpuntje beschouwd. De mensen uit Venlo handhaafden een uiterst defensief spelsysteem, met de be doeling een bloedeloze 0-0 stand te bereiken. Jammer dat de club uit Limburg niet het lef had te spelen zoals men dat ook op eigen terrein doet: aanvallend, opportunistisch voet bal en erg leuk om naar te kijken. Nu gebeurde er vrijwel niets en trok Ajax toch aan het langste eind door een goal van Frank Verlaat. John van 't Schip speelde in deze wedstrijd z'n 200ste ontmoeting voor Ajax. De wedstrijd kon gauw worden vergeten, want het echte werk stond voor de deur. Ajax ging op weg naar Marseille. Bij velen waren de verwachtingen niet al te hoog gespan nen. "Deskundigen" zagen Ajax reeds vooraf als de gedoodverfde verliezer. Olympique zou een maatje of twee te groot zijn voor Ajax. Kortom: er zou weinig eer voor Ajax te behalen zijn. Maar hoe anders is dit alles verlopen. Hoe verschrikkelijk mis zaten al die "deskundigen" met hun prognoses en hoe duidelijk werd weer eens dat een wedstrijd altijd nog gespeeld moet worden voordat er iets beslist is, en dat voetbal zich niet laat voorspellen. Ajax le verde in Marseille een ongekende prestatie. De entourage was imponerend en bij een aantal spelers liepen de koude rillingen over de rug bij het betreden van de grasmat. Maar in die omgeving zag Ajax kans ongekend te presteren. Er moet spanning zijn om de motivatie optimaal te maken, plus de gedachte dat alleen in het Europa Cup voetbal nog eer valt te behalen, al stond ook nog een kwartfinale wedstrijd tegen RKC voor de KNVB beker op het programma. Maar Europa Cup is toch heel iets anders en dus was het in Mar seille er op of er onder. Ajax controleerde de wedstrijd volle dig en had in Rob Witschge een goudhaantje van de eerste orde. Eerst kopte hij een voorzet van John van 't Schip uit stekend in, om vervolgens een even prachtige voorzet van Danny Blind overtuigend in te tikken. Een ongekende weel de van een 0-2 voorsprong. Na de rust schitterde invaller Dennis Bergkamp door een lange rush uitstekend te beslui ten met een schuiver langs de ver uitgelopen keeper van Olympique. Derhalve een 0-3 winst in een halve finale van een Europa Cup!! Frank Verlaat komt boven alles uit. Een prettige zaak was wel dat inmiddels een tweede plaats op de ranglijst was verzekerd en dus ook het volgend sei zoen in ieder geval weer Europoes voetbal kon worden gespeeld. Het zoveelste seizoen Europa Cup voetbal in suc cessie was weer behaald. Tussen alle bedrijven door was Ajax natuurlijk intensief be zig met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Als eerste werd Ron Willems van FC Twente aangetrokken en spoedig daarna werd de komst gemeld van Hans Werdek- ker van Willem II. Verdere ontwikkelingen op transfergebied zullen we moeten afwachten. Ajax ging zich vervolgens opmaken voor de tweede wedstrijd tegen Olympique Marseille met die schitterende 0-3 winst in het achterhoofd. Er zou in feite niets kunnen misgaan. Toch werd dat mooie resultaat in Marseille wat ondergewaardeerd. Alle aandacht ging meer naar alle ver wikkelingen rond PSV en Real Madrid plus de wat opgebla zen zaak rond Ronald Koeman, die dan uiteindelijk toch een wedstrijd langs de kant moest blijven. Voor Ajax was 20 april een belangrijke dag. Een finale plaats voor de tweede

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2