een echte prof. Doet z'n werk uitstekend. Deze instelling zouden anderen ook moeten hebben. Natuurlijk is het elftal op veel plaatsen nog erg jong. Men heeft nog veel te leren. Er moet ook een bepaald evenwicht zijn tussen jong en oud in het elftal. We hopen daar in het volgend seizoen meer balans in gebracht te hebben. Ik hoop niet dat de situatie bij Feyenoord een toekomst beeld is voor andere clubs. Het zijn de gevolgen als van je club een stichting maakt. Je mag de club verwijten dat men ooit de vereniging heeft veranderd in een stichting en dat de leden daarmee akkoord zijn gegaan. De betrokken heid van de leden bij een stichting is minimaal. Het stich tingsbestuur heeft het voor het zeggen. Ik vind het jammer, want het komt het voetbal zeker niet ten goede. Wat mij betreft zal Ajax nooit een stichting worden. Het is een be wijs van onvermogen als een vereniging een stichting moet worden. Er blijft van je club niets over. Kijk naar AZ, naar Feyenoord en nog wel een paar. Bepaald geen succes. Het kader in je eigen vereniging maakt de club sterk. Ik kan niet zeggen dat het voetbal failliet is. Ik geloof wel dat het aantal topclubs te weinig is om het voetbal een fi nanciële push te geven. Het zou goed zijn wanneer de meeste clubs ook meer aandacht gaan geven aan de jeug dopleiding en dat er een regeling komt waarbij clubs min der snel spelers bij elkaar wegkopen en meer respect voor elkaar hebben. Zoals dat ook in de amateurtijd zo was. Mo gelijk dat er dan meer gelijkwaardige clubs ontstaan die een interessante competitie kunnen spelen met meer leuke wedstrijden dan nu het geval is. Of het allemaal haalbaar is weet ik niet, want de spelers hebben natuurlijk ook hun fi nanciële belangen. Maar de competitie moet spannender worden. Daarvoor zijn zo'n zeven of acht clubs nodig die weinig voor elkaar onderdoen. Dan krijg je weer leuke wedstrijden. Wanneer er niets te bieden is komt men niet. Ajax kan niet bestaan van het huidige aantal toeschou wers. We zijn voor een betrekkelijk groot deel, maar zeker niet helemaal, afhankelijk van sponsors, reclame, televisie rechten etc. Maar het zou anders moeten zijn. We moeten weer echt gaan voetballen zonder al te veel geweld op het veld, maar echt het spelletje weer spelen. De belangen zijn inmiddels erg groot geworden en daar lijdt het voetbal on der. Ten koste van alles een wedstrijd winnen. Scheids rechters moeten echt strenger optreden. Hard voetbal heeft het nog nooit gewonnen van mooi technisch voetbal. En voor dat laatste komen de mensen. Ajax heeft zeer kri tisch publiek. Daar moeten we rekening mee houden. Natuurlijk gaat er veel geld naar de profselektie. Daar ont kom je niet aan, maar het is niet zo dat dan de amateurs afdeling op een houtje zit te bijten. Ik heb al eerder gezegd dat ik best bereid ben meer geld in de jeugdopleiding te stoppen om die lange termijn planning te realiseren. Door betere begeleiding, meerdere trainers, betere accomodatie enz. Gewoonweg alles op een nog hoger niveau brengen, waardoor de doorbraak van jeugdspelers nog intensiever kan worden. Dat kost natuurlijk nogal wat geld, maar dat is dan goed besteed. Het is interessant om bestuurslid van Ajax te zijn. Ik ben penningmeester geworden in een nogal turbulente periode. Je moet dan van nature wat nuchter zijn om goed te kun nen functioneren. We zitten nu in een fase dat we met de technische staf en Kurt Linder moeten zorgen dat we het volgend seizoen een goed team hebben. Dat we weer aan trekkelijk voetbal gaan spelen en dat de mensen weer te rug op de tribune komen. Ik praat niet meer over wat ge 26 weest is. Dat is voor ons een afgesloten geheel. Ik begrijp ook wel de wat anti-stemming bij het publiek. Dat komt he laas omdat men niet voldoende is geïnformeerd over de werkelijke gang van zaken. Van onze kant wilden we ech ter niet mee doen aan het nietes/welles spelletje in de krant. De pers weet precies hoe het werkelijk in elkaar zit en als men de moeite had genomen de werkelijkheid te pu bliceren, was er ook geen anti-stemming gekomen. De financiële commissie heeft een controlerende taak. Men ziet toe dat wij niet te grote bedragen uitgeven en boven een bepaalde grens hebben wij toestemming nodig van die commissie. Indien zij negatief adviseert, gebeurt de uitgave niet. Het is een zekerheid voor de vereniging. En indien wij uitgaven willen doen zoals het overkappen van de staantri- bunes, de bouw van het restaurant of de skyboxen, dan hebben wij ook toestemming van de ledenraad nodig. Dat hoeft niet bij de aankoop van spelers. Daarvoor is toestemming van de financiële commissie voldoende. Kijk, een speler trek je aan, maar houdt altijd weer een zekere waarde bij verkoop. De uitgave is dus per saldo minder en dus is het risico minder. Dat ligt anders bij het overdekken van een staantribune. Dat zijn bestedingen op langere ter mijn, dus met meer risico. Nee, ik vind niet dat een bestuurslid per se verstand van voetballen hoeft te hebben. Het bestuur bemoeit zich in principe niet met het techni sche gedeelte. Maar dat hij iets van het voetbal afweet is alleen maar prettig. Het is een prettige bijkomstigheid. Dat geldt ook voor de ledenraad. Het vinden van mensen voor de ledenraad wordt ieder jaar moeilijker. Het is niet een voudig geschikte kandidaten te vinden zoals dat voor veel bestuursfuncties geldt. Het zou er best eens van kunnen komen dat het aantal mensen in de ledenraad minder wordt vanwege gebrek aan goede kandidaten. Ik hoop het niet maar het is zeker niet ondenkbaar. Alleen Ajax 3 en twee zaterdagmiddagteams vormen onze amateurafdeling. Daar zal toch het kader vandaan moeten komen. Ik heb het grootste vertrouwen in de toekomst. Ajax zal ab soluut weer terugkomen op het niveau wat men gewend is. Leuk voetballen, aantrekkelijk voetballen, technische hoogstandjes, daar wil het Ajaxpubliek voor komen en daar hebben wij voor te zorgen. Nu zit alles even tegen, alles komt tegelijk, veel blessures en nogal wat spelers zijn weg gegaan. De plaatsen worden nu gedeeltelijk aangevuld, nog voor het merendeel van buiten, maar op langere ter mijn zullen wij moeten putten uit onze eigen jeugd. Daar zijn nog steeds de beste spelers vandaan gekomen. Het kopen van spelers heeft zeker een risico van 75% dat de man niet slaagt. Als iemand goed functioneert bij de ene club wil dat nog niet zeggen dat hij bij Ajax ook de sterren van de hemel speelt. Dat is nooit zeker te stellen met alle risico's van dien. Maar of we dan nooit meer een speler gaan kopen lijkt me dan ook te idealistisch. Helemaal uit je eigen jeugd putten zal wel nooit lukken, maar zoveel mo gelijk is wel de toekomst Tijn Middendorp

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 8