nanciën dan je mede bestuursleden. Het is allemaal veel meer beleidsgericht dan vroeger. Maar je bent niet meer de penningmeester als voorheen. Toezien dat er niet meer wordt uitgegeven dan er binnenkomt. Verder je bezig hou den met alles wat financiën betreft, zoals het afsluiten van kontrakten met trainers en spelers. Zeker op dit moment zijn we daar druk mee bezig. Het kopen van spelers is niet eenvoudig. Ik huldig altijd het standpunt dat nooit spelers gekocht moeten worden die we al in huis hebben. De bank moet je niet gaan bevolken door spelers aan te trekken. Als je iets koopt moet het een publiekstrekker zijn. Zeker op dit moment blijft de publieke belangstelling erg achter. Daar kunnen we op dit moment niets aan doen. Maar er moet wel iets gebeuren. Liever één hele goede, dan twee wat mindere spelers. En zeker geen spelers aantrekken die je niet nodig hebt. Uiteindelijk beslist het bestuur of een speler wordt aangetrokken. De penningmeester kijkt alleen of het geld in kas is en beslist mede of een bepaalde uitga ve wordt gedaan. Het budget voor het volgende seizoen is opgemaakt. Het is nu de vraag of de spelers die wij willen hebben ook beschikbaar zijn. Meer geld dan we nu be schikbaar hebben gesteld, kunnen wij niet uitgeven. Het houdt een keer op en we zullen moeten roeien met de rie men die we dan hebben. De technische staf bepaalt welke spelers men graag zou willen hebben. Het bestuur gaat dan aan het werk om te zien of deze spelers financieel haalbaar zijn. Daar zijn meestal grote bedragen mee ge moeid. Ik heb daar geen moeite mee. Het voetbalwereldje is niet te vergelijken met de algemene samenleving. Het staat in geen verhouding tot het normale bedrijfsleven. Kijk alleen maar naar de salarissen van spelers en trainers. Maar in andere wereldjes als film, tennis, golf en ga maar door, kom je ook absurde bedragen tegen, die in geen vergelijking staan met wat we de normale samenleving noemen. Aan de andere kant moeten we wel beseffen dat voetbal lers hooguit tot hun 33ste of 34ste jaar kunnen voetballen. Daarna is het afgelopen en vallen ze meestal in een groot, gat. Daarom verdienen ze niet alleen voor nu, maar ook voor de jaren daarna. Spelers die goed bezig zijn, zorgen dat ze voldoende opleiding hebben om een baan te krijgen. Het spelerskontraktfonds zorgt ervoor dat ze niet zonder geld komen te zitten. Inderdaad worden de bedragen steeds hoger, maar ik denk ook wel dat we zo'n beetje de grens bereikt hebben. De publieke belangstelling wordt in het algemeen steeds minder, dus de financiële armslag ook. Ajax heeft dan nog de inkomsten van de sponsors, maar anderen hebben dat minder en kunnen nauwelijks de transfermarkt op. Jeugd Ook voor Ajax wordt het steeds minder eenvoudig. Daarom ben ik een groot voorstander van een verdere jeugdontwik- keling in de club. We gaan ook wel de goeie kant op. Wan neer wij onze jeugd goed begeleiden en daar meer nog dan nu aandacht aan geven, geloof ik dat wij op den duur nauwelijks meer een beroep hoeven te doen op de trans fermarkt. Ik praat dan wel over een lange termijn planning. Maar die kant moeten we op. Het financiële risico wordt dan kleiner. Wat mij betreft ben ik een voorstander meer geld in de jeugd te investeren om dit gestalte te geven. Met die jeugd zijn we al lang bezig, maar altijd nog een beetje op korte termijn planning. Ik wil het graag op een langere termijn zien. We moeten ons nu al realiseren dat bepaalde spelers over 4 of 5 jaar uitgespeeld zijn en dan nü niet kijken wat er in het tweede elftal of de A-junioren speelt maar verder kijken naar de B of C junioren, want daar zal het toch vandaan moeten komen. Van daaruit ge richt een speler opleiden naar een plaats in het eerste elf tal. Dat is dus een stapje verder dan wat we nu doen. Na tuurlijk zijn we op de goede weg, maar het kan nog beter. Er komt genoeg door vanuit de jeugd. Dat is geweldig, maar ik zie het nog verder. We moeten nog dieper gaan in die jeugdopleiding en al in een vroeg stadium bepalen wel ke spelers geschikt gemaakt kunnen worden voor het eerste elftal om straks plaatsen van anderen in te nemen. We kunnen er nu eenmaal niets aan doen dat de betere spelers ons gaan verlaten. Onze financiële middelen reiken niet zo ver als die in zuidelijke landen. Overigens vind ik dat spelers niet eerder weg moeten gaan dan zo rond de 25 jaar. Wie eerder z'n geluk in het buiten land gaat beproeven, kan wel eens bedrogen uitkomen. Het voetbal in het buitenland is vaak veel harder, minder ruimte. Het is niet eenvoudig om daar te slagen. Maar ik weet dat het vaak anders gaat. Spelers maken elkaar gek. Men ziet elkaar bij het Nederlands Elftal, men hoort gigan tische bedragen die in het buitenland betaald worden. Maar dan wordt wel eens vergeten onder welke omstandig heden daar gepresteerd moet worden. En als je dan nog erg jong bent, is het heel moeilijk te slagen. Ruud Gullit is een goede uitzondering maar is ook al wat ouder dan Marco van Basten en bovendien speelt hij op een bredere basis. Marco heeft het wat dat betreft een stuk moeilijker. Maar als^je wat ouder bent kan je ook wat meer incasse ren. Daarom zeg ik altijd: ga niet te vroeg. De bedragen worden inderdaad steeds hoger. Bij een goe de club is een miljoen helemaal niks. Ik verwonder me niet over dat soort bedragen. Het is nu eenmaal zo. En hoe zuidelijker je komt, hoe meer er wordt betaald. Maar ver geet niet dat alleen de allerbesten hiervoor in aanmerking komen. En dan nog slaagt lang niet iedereen. Er zijn voor beelden dat men toch weer terugkeert. Het is in het alge meen voor een speler niet eenvoudig in het buitenland te slagen. Hele groten uit Engeland en West Duitsland gaan helemaal onderuit in Italië en Spanje. Maar ja, het geld, daar gaat het om. De bedragen zijn ongelooflijk. Op jonge leeftijd wordt veel verdiend. Dat is zo. Maar ja, al le topsporters verdienen goed geld. Zelfs tegenwoordig de atleten en de schaatsers. Geen enkele topsporter komt meer voor de eer of een medaille. Die tijd hebben we ge had. Het voetbal kent z'n eigen bedragen en wil je een beetje internationaal blijven meetellen, zal je de salarissen van de spelers dienovereenkomstig moeten aanpassen. Ik vind Ajax een bedrijf. Als je ziet wat er allemaal om gaat en hoeveel mensen er werken, dan mag je het echt wel een bedrijf noemen. Maar het is natuurlijk tegelijkertijd een vereniging, want anders waren er nooit zoveel kaderleden die voor de club werken. Als Ajax geen vereniging meer zou zijn, verwacht ik dat veel kaderleden zullen wegvallen. Als ik mezelf neem denk ik dat wanneer Ajax een stichting zou worden, ik niet meer voor Ajax zou willen werken. Ajax heeft een goed kader omdat het een vereniging is geble ven. Ik heb ja gezegd tegen het lidmaatschap van de le denraad en het penningmeesterschap, omdat ik veel leuke dingen heb meegemaakt bij Ajax en best bereid ben iets terug te doen. Ajax is financieel een zeer gezond bedrijf. Om dat zo te houden, moeten we zorgen dat er op het veld gepresteerd wordt. Het produkt voetbal moeten we verko pen. Je moet goed blijven spelen. Aantrekkelijk voetbal spelen, niet defensief maar leuk aanvallend voetbal. Slechte wedstrijden spelen scheelt ons veel toeschouwers. Daarom zal er iedere wedstrijd weer gepresteerd moeten worden. De publieke belangstelling moet weer omhoog. Dan alleen houd je de club financieel gezond. De omstan digheden zijn nu wat moeilijk. De wisseling van de wacht heeft toch wat gevolgen. Maar dan nog denk ik dat een aantal spelers niet weet waar ze mee bezig zijn. Een goed voorbeeld hoe het wel moet is Peter Larsson. Ik vind dat 25

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 7