Penningmeester Klaas Bakker: "Investeren in onze eigen jeugd.... 23 5 5 Het beheer van de gelden welke tegenwoordig omgaan in een club als Ajax zijn op z'n zachtst gezegd niet gering. Al lang zijn bedragen van duizenden of tienduizenden gul dens achterhaald en is zelfs een miljoen niet indrukwek kend. Het is veel méér wat heden in omloop is met als uit schieters vaak hele hoge transferbedragen en aanzienlijke salarissen. Ajax vormt daarop geen uitzondering. Boven dien heeft Ajax dan nog de zorg van een eigen stadion, dat ook nog de nodige gelden opeist. Een dure huishouding, zou je het kunnen noemen, waar een goed en nauwkeurig beheer een noodzaak is. Verantwoordelijk voor dat beheer van als die inkomende en uitgaande gelden is de penning meester, maar hij niet alleen. De overige bestuursleden hebben uiteraard ook de zorg dat de club financieel ge zond blijft en dat er dus niet meer wordt uitgegeven dan dat er binnenkomt. Bovendien bezit de club een financiële commissie plus een ledenraad, waardoor er intern een zeer zorgvuldige controle is op het beheer van de financiën. Zeer belangrijk, omdat de praktijk bij andere clubs wel eens heeft uitgewezen wat er allemaal kan gebeuren wan neer de controle onvoldoende is en gelden derhalve ver keerd worden besteed. Want ook in het voetbal geldt dat een gulden maar één keer kan worden uitgegeven, en dat bij een slecht beheer clubs naar de afgrond dreigen te gaan. De interne controle bij Ajax is zeer goed geregeld. De penningmeester alleen heeft het niet voor het zeggen zoals niemand het alléén voor het zeggen heeft. Klaas Bakker beheert sedert enige maanden de kas van de club. Hij doet dat op een manier die niet te vergelijken is met de wijze waarop vroeger een penningmeester te werk ging; een afdeling administratie en de computer heeft ook in het Ajaxbedrijf z'n intrede gedaan ter ontlasting van de werkzaamheden van de penningmeester, die derhalve meer een beleidsfunctie heeft en het beheer over de finan ciën, dan dat hij uitvoerend bezig is. Verder zijn er natuur lijk talloze zaken waar een penningmeester mee te maken krijgt. Daarover en om hem wat beter te leren kennen gaat het gesprek, waarbij natuurlijk ook tal van andere zaken aan de orde komen. Niet meer terugkijken naar wat er geweest is, maar zorgen dat er het volgend seizoen weer een goed en aantrekkelijk spelend elftal in het veld staat dat goede prestaties levert en voor het publiek leuk voetbalt. De penningmeester: "M'n voetbaljeugd bracht ik door in de Volewijckers. Nee, niet in Ajax. Dat kwam pas later toen ik via m'n vrouw wat meer bij Ajax betrokken raakte. We gingen daar regelmatig kijken en op den duur raakte ik bij de Volewijckers uitgeke ken. Nou ja, het lag dan voor de hand dat je in Ajax ging spelen. De club sprak iedereen aan. Op m'n 25ste jaar in het seizoen 1951-'52 debuteerde ik bij Ajax. Zes jaar volge houden. Natuurlijk als amateur, alleen het laatste seizoen als semi-prof. Altijd in het eerste elftal gespeeld. Begonnen als rechtsbui ten. Daarna linksbuiten en midvoor, maar geëindigd als linkshalf. Gé van Dijk op rechts en ik op links. En allebei in 1957 afscheid genomen. Wat altijd bij is gebleven, zijn na tuurlijk die zes goals van mij tegen DOS toen we nog ama teurs waren, want het profvoetbal is eigenlijk pas begonnen in m'n laatste seizoen. In 1956 werden we kampioen en promoveerden we naar de profafdeling. In 1957 werden we landskampioen en ben ik gestopt. Daarna zijn pas de eerste Europa Cup wedstrijden begonnen. Die heb ik dus net niet meegemaakt. Wat uit die tijd natuurlijk het opvallendste was, was de overgang van het amateurvoetbal naar het professionele voetbal. Of eigenlijk semi-prof, want full-prof zijn was er in feite nog niet. Wat mij toen wel gefrappeerd heeft, is dat het professionalisme wel beter voetbal bracht. Ik vond ook dat het voetbal op zich leuker werd dan het amateurvoet bal. Omgang met amateurs was wel gezelliger, maar qua voetbal was het omgaan met profs veel beter. Ik heb dat maar 1 jaar mogen meemaken. Ik ben toen een beetje uit het beeld verdwenen. Wel altijd lid gebleven, maar geen functie in Ajax bekleed. Af en toe eens een wedstrijd be zocht, maar verder niks. Tot je vader mij een jaar of acht geleden vroeg of ik belangstelling had voor een plaats in de ledenraad. Toen is het eigenlijk allemaal weer begon nen. Ik raakte weer nauw bij Ajax betrokken. In die acht jaar ledenraad heb ik wel eens laten weten belangstelling te hebben voor een functie in het bestuur. In het najaar van 1987 werd ik gevraagd de functie van penningmeester over te nemen en daar heb ik ja tegen gezegd. De functie van penningmeester is de laatste tijd nogal wat veranderd. In feite komen er weinig opmerkelijke zaken bij kijken. Het bestuur doet in feite alle zaken en een deel van het penningmeesterschap wordt ook overgenomen door de Direkteur Algemene Zaken. Het is meer een beleidsfunctie. Gerard Holzheimer doet de administratie samen met Peter, Nico en Sylvia. Die nemen al ontzettend veel werk van je af. Het penningmeesterschap is eigenlijk meer op de cent jes letten, zorgen dat de begroting in orde is, het financiële beleid mede bepalen. Je drukt je stempel meer op de fi-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 5