KRONIEK De maanden april en mei zullen weer in het teken staan van de diverse beslissingen op nationaal en internationaal niveau. De vaderlandse competitie rept zich naar het einde om plaats te maken voor de Europese Kampioenschappen in West Duitsland, in de diverse Europa Cup tournooien is het voor de Nederlandse deelnemers nog lang niet gebeurd en ook de KNVB beker eist onze aandacht. Voor wat Ajax betreft is alles gericht op Europa Cup en KNVB beker terwijl de competitie van wat minder belang wordt geacht; al is het absoluut zaak op de tweede plaats en daarbij deelname aan Europa Cup voetbal veilig te stellen. Alles wijst in een richting dat dit wel wordt gerealiseerd. Om het seizoen met enig extra succes af te sluiten is het binnen halen van een beker noodzakelijk; waarbij uiteraard de voorkeur uitgaat naar Europa Cup 2 hetgeen dan de tweede keer in succes sie zou betekenen. Zover is het evenwel nog niet als aan deze Kroniek wordt begonnen. Een plaats bij de laatste vier waar Ajax het Franse Olympique Marseille tegenkomt, terwijl ook PSV van zich doet spreken door het Franse Bordeaux uit te schakelen waarna de Eindhovenaren het moeten opnemen tegen Real Madrid. Maar eerst even de zaken op een rijtje in chronologische volgorde. In de kwartfinales van de Europa Cup kreeg Ajax te maken met het Zwitserse Young Boys uit Bern dat eerder FC Den Haag had geëlimineerd. Op papier een niet onover- komenlijke tegenstander, maar een wedstrijd moet altijd nog gespeeld worden en dus zou iedere vorm van onderschat ting fataal kunnen zijn. Helaas ging de eerste reis naar Bern voor niets omdat het veld onbespeelbaar bleek te zijn. De geplande TV-uitzending kwam dan ook te vervallen. Alles werd een week opgeschoven, maar toen stonden er ook wat competitiewedstrijden op het programma zodat de thuisblijvers slechts met een samenvatting genoegen moesten nemen. Daar tussendoor moest worden aangetre den tegen FC Den Haag in het Zuiderpark. De Hagenaars bleken de mouwen extra te hebben opgestroopt om Ajax eens flink tegemoet te treden, hetgeen resulteerde in nogal een pittige wedstrijd. Desondanks zorgde John Bosman voor 1-0; maar met meer geluk dan wijsheid werd het toch 1-1 en vierde Den Haag een klein feestje. Ajax verdiende meer maar kreeg het niet. Vervolgens ging het weer richting Bern voor de eerste ont moeting tegen Young Boys. Het veld was redelijk bespeel baar, maar leverde toch wel de nodige problemen op. Mis schien omdat Peter Larsson uit het verleden meer gewend is te spelen op dergelijke velden, maakte met name hij een uitstekende indruk, waarbij z'n aandeel in de goal voor Ajax (door John Bosman gescoord) belangrijk was. De 0-1 winst was derhalve een uitstekend resultaat om een week later in het Olympisch Stadion de halve finales te bereiken. Want daar gaat het toch om in tournooivoetbal. Een dag later belegde Ajax in het stadion een persconferen tie teneinde een ieder te kunnen inlichten omtrent de ontwik keling aangaande de technische organisatie voor het volgend seizoen. Kurt Under, geen onbekende bij Ajax, werd geïntroduceerd als de nieuwe hoofdtrainer per 1 juli 1988. Tevens werd de komst gemeld van Louis van Gaal en Herman Wijnands, de kontraktverlenging van John van 't Schip, het kontrakt van Bryan Roy en verdere zaken welke te maken hebben met de nieuwe organisatie voor het vol gende seizoen. Wat Kurt Under betreft werd gemeld dat hij met onmiddellijke ingang zich zou gaan bezighouden met de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Voor de competitie ging het richting Den Bosch om de FC van die naam te bestrijden. Altijd interessante ontmoetingen in de Vliert waarbij Ajax het nooit gemakkelijk heeft. Deze middag bleek evenwel Rob Witschge goed op schot te zijn door keurig een tweetal goals te produceren en daarmee de 0-2 winst een feit te maken. Helaas werd dit succes groten deels overschaduwd door de fatale aktie van Danny Hesp met een beenbreuk tot gevolg en daarmee het einde van dit seizoen voor de jonge linker verdediger. Uiteraard wordt hem alle beterschap toegewenst. Dan werd het weer een Europa Cup avond. Ajax, uitgewe ken naar het Olympisch Stadion om bekende redenen, moest in staat worden geacht de halve finales te bereiken. Met de opgebouwde 0-1 winst in Bern mocht dat niet te veel problemen opleveren. De wedstrijd zelf was van het matige soort, maar de 1-0 winst door een goal van uitblin ker Peter Larsson deed Ajax de halve finales binnenstap pen. En daar gaat het uiteindelijk om, gelijk PSV zonder te winnen ook kans zag die begeerde halve finales te bereiken. Een ongekende weelde voor het Nederlandse voetbal, want er moet zeer ver terug worden gegaan willen we iets derge lijks terugvinden. De loting op 18 maart koppelde Ajax aan Olympique Marseille en PSV aan het Real Madrid van Leo Beenhakker. Uiterst interessante wedstrijden op 6 en 20 april en echt ontmoetingen om naar uit te kijken. Het is voor het Neder landse voetbal alleen maar een uitstekende zaak dat clubs kans zien zover in het internationale voetbal te komen. Het is derhalve alleen maar des te vreemder en zelfs bedenkelijk dat er toch nog lieden van buiten zijn die kennelijk de waar de van het resultaat niet voldoende waarderen. Nog niet zo lang geleden stond heel Nederland op z'n kop wanneer een Nederlandse club zo ver kwam in een Europa Cup tournooi. Nu wordt dat min of meer beschouwd als de normaalste gang van zaken en wordt men kennelijk alleen nog zenuw achtig wanneer een finale wordt bereikt. Al eens eerder is gezegd hoeveel er bij komt kijken om ieder jaar weer op hoog niveau te blijven presteren. Veel clubs zien slechts kans zeer sporadisch te presteren om vervolgens weer voor lange tijd weg te zakken. Slechts enkelen hebben als vereni ging de kracht ieder jaar weer aanwezig te zijn. Ajax is daar ongetwijfeld één van, maar in het algemeen is de waarde ring helaas ver te zoeken; Het zal de club niet weerhouden permanent door te gaan met het leveren van prestaties zoals dat bij een topclub hoort. Op 18 maart j.l. voltrok zich niet alleen de loting voor de Europa Cup, maar vierde Ajax ook haar 88ste verjaardag met een samenkomst van de Bordjesclub. Traditioneel ko men dan de echte Ajacieden met een minimaal lidmaat schap van 25 jaar bijeen voor een uiterst gezellig borreluur en gezamenlijk diner. Maar vooral om elkaar weer eens te zien en oude herinneringen op te halen uit het grijze verle den. Mede-redakteur Wim Heisterkamp maakte het feest mee en U vindt zijn impressies elders in dit blad. In het kader van de KNVB-beker deed Ajax nog steeds van zich spreken. Het tweede elftal zag kans om maar liefst drie teams uit de Eredivisie (Sparta, FC Groningen en Volendam) op een zijspoor te zetten. Het eerste elftal ging eerder ten onder bij FC Den Bosch, maar door de prestaties van het tweede team kan Ajax zich toch blijven bezighouden met die strijd om de KNVB-beker en lootte het in de volgende ronde RKC uit Roosendaal; de club die gelijk PSV, al zeer lang een straatlengte aan kop staat van de eerste divisie en het volgende seizoen absoluut uitkomt in de hoogste afde ling.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 3