KRONIEK Het zal u niet ontgaan zijn dat Ajax het nieuwe jaar nogal onstuimig is begonnen. Het vertrek van Johan Cruijff als Technisch Direkteur van Ajax was ook niet zo maar een afscheid. Het voltrok zich althans voor de buitenwereld dermate snel dat weinigen goed wisten hoe te reageren. In de voorafgaande dagen hing er wel wat rook rond de club maar wanneer staat Ajax niet in de belangstelling? Voorzitter Harmsen probeerde via de televisie duidelijk te maken waar de problemen hebben gelegen en dat de ontwikkelingen uiteraard te betreuren vielen. Cruijff en Ajax horen in feite bij elkaar maar niet ten koste van alles. En daar heeft het kennelijk aan geschort. We zullen hier verder niet op de gebeurtenissen ingaan. Via alle media en kranten heeft een ieder volop van de gebeurtenissen en uitlatingen gewag kunnen maken waarbij altijd weer opvallend is hoe met name de schrijvende pers een voorstelling van zaken geeft. Altijd weer slaagt men er in bepaalde elementen er bij te halen welke niets uitstaande hebben met de feiten. Bovendien is het schrijven op de persoon tegenwoordig kennelijk een normale gang van zaken. Objectieve berichtgeving valt niet mee, zeker niet in het voetbalwereldje waar bestuurders het altijd hebben gedaan en geen goed kunnen doen. Dat deze mensen wel verantwoordelijk zijn voor de continuïteit van de vereniging en daar veelal ruimschoots in slagen wordt dan even vergeten. De inspanningen die deze mensen zich getroosten en de vele, vele uren die men pro deo in de vereniging steekt verdienen iets meer waardering dan de hetze welke men thans heeft gevoerd bij het vertrek van Johan Cruijff. Een wat meer genuanceerde kritiek zou zeker op z'n plaats zijn geweest. Het is uiteraard jammer dat Cruijff plotseling geen toekomst meer zag in z'n functie bij Ajax en onmiddellijk het pand verliet. Op deze manier uit elkaar gaan doet de zaak geen goed en verdient men ook niet aan elkaar. Als echte Ajacieden zou een charmantere oplossing op z'n plaats zijn geweest. Helaas, het heeft niet zo mogen zijn. Ajax had de taak een en ander zo snel mogelijk op orde te maken omdat een trip naar Portugal op het programma stond als voorbereiding op de wedstrijd tegen FC Porto voor de Super Cup. Spitz Kohn, Bobby Haarms en Barry Hulshoff vormen de nieuwe technische leiding. De trainingsweek in Portugal was een goede gelegenheid de zaken verder op orde te brengen. Een oefenwedstrijd tegen Portimao werd in winst omgezet (1-2) door goals van Jan Wouters en Den nis Bergkamp. Maar het echte werk begon pas op 13 januari toen FC Porto de tegenstander was in de tweede wedstrijd voor de Super Cup. Een ontmoeting natuurlijk met de nodige achtergronden en waarbij het zaak was voor Ajax vooral niet ver weg te zakken. De wedstrijd, via de televisie volledig uitgezonden, verliep voor Ajax redelijk goed. Men speelde zeer voorzichtig en uiterst geconcentreerd met Danny Hesp als linksachter en Peter Larsson als vrije verdediger. De ploeg hield goed stand maar zag in de tweede helft FC Porto toch scoren toen de bal op het zware en zachte veld neer plofte en Ajax niet goed wegwerkte. Verder hield Ajax de zaak goed onder controle en kon men na afloop met opgeheven hoofd het veld verlaten. FC Porto won dus de beker en daarmee alles wat maar te winnen viel. Een opmerkelijke prestatie van de Portugezen welke hiermee toch wel een behoorlijke reputatie hebben opgebouwd. Inmiddels was Ajax gekozen tot sportploeg van het jaar 1987 hetgeen toch een aardige waardering is voor de prestaties in het vorig seizoen. Het winnen van de Europa Cup en de KNVB- beker zullen zeker doorslaggevend geweest zijn om Ajax als sportploeg van het jaar aan te wijzen. Omdat de spelers in Portugal verbleven waren een aantal dames van spelers bereid de bijbehorende versierselen in ontvangst te nemen. Sportman Ruud Gullit en sportvrouw Irene de Kok verdienen hier zeker eveneens onze complimenten voor hun verkiezing. Vervolgens ging de vaderlandse competitie weer van start. Een korte winterstop had ons even van de velden weg gehouden maar achteraf bezien is er van een winter eigenlijk geen sprake geweest en had de competitie in feite gewoon doorgespeeld kunnen worden. Maar als je alles van te voren weet Met grote belangstelling werd natuurlijk uitgekeken naar de verrichtingen van Ajax in de nieuwe situatie en de uitontmoeting tegen Roda JC is nu niet bepaald een wedstrijd om gerust over te zijn. In het verleden heeft Ajax daar menig punt moeten laten liggen. Dit keer verliep de wedstrijd echter duidelijk in Ajax' voordeel. In feite werd de lijn van FC Porto voortgezet met voorzichtig en geconcentreerd spel hetgeen resulteerde in een duidelijke 0-3 winst waarbij Bosman, Wouters en Van 't Schip voor de productie zorgden. Zelfs een grotere uitslag behoorde tot de mogelijkheden. Het moet de spelers en alle betrokkenen het nodige zelfvertrouwen hebben gegeven om ook de volgende wedstrijden voor Europa Cup, competitie en toch ook KNVB- beker optimistisch tegemoet te zien. Op 21 januari j.l. bevond zich een delegatie van Ajax in het mondaine Monaco om de versierselen in ontvangst te nemen van het feit dat Ajax voor de vijfde keer werd uitgeroepen tot beste Europese ploeg van het afgelopen seizoen. Eerder gebeurde dat in 1969, 1971, 1972 en 1973. Tevens werd met deze verkiezing een nieuw record gevestigd, nooit eerder werd een ploeg tot vijf maal toe als beste uitgeroepen. Bordeaux en Bayern München werden over het afgelopen seizoen respectievelijk tweede en derde. Een compliment aan alle betrokkenen in deze is zeker op z'n plaats. Verkiezingen als deze zijn van die plezierige bijkomstigheden waarbij de club z'n uitstraling in Europa en daarbuiten alleen maar kan vergroten. Ajax kan er trots op zijn!! P ÉtT W 1#% Witschge kopt in. Ref. Keizer staat er bij en kijkt er naar. Voor de competitie was het vervolgens Sparta dat richting Ajax stadion trok om in de eerste thuiswedstrijd de onzen onder een gewijzigde technische leiding te bestrijden. Het belang lag er natuurlijk om ook deze wedstrijd met goed gevolg af te werken. Al was het alleen maar om de media enige tijd de mond te kunnen snoeren. Enige rust rond het

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2