Clubavond De commissie kan op een gegeven moment beoordelen of een speler wel drie keer per week kan trainen. Wanneer de jongen voor een drukke of belangrijke studie tijd zit kan hij z'n trainingen reduceren. Hij kan zelfs wedstrijden overslaan als dat in het belang van zijn studie is. De trainer zal hem dan niet opstellen, hoe belangrijk een wedstrijd ook kan zijn. Uiteraard bestaat er een zeer intensief contact tussen leider, trainer en commissie en er is nooit sprake van enig meningsverschil, ledereen kent ons wel zo ongeveer. We zijn een hecht groepje van 5 mensen die al jaren met elkaar samenwerken in een uitstekend teamverband met goede contacten binnen en buiten de club. Tja, teleurstellingen. Weinig eigenlijk of het moet zijn dat we het laatste jaar een beetje hebben stilgestaan. Weinig spectaculaire zaken waardoor ook ons voortgangsrapport op zich laat wachten. Eigenlijk wel jammer. Jammer is ook de minimale inbreng bij de A-selectie. Maar daar tegenover staan genoeg successen. Jongens die erg goed gaan met hun studie, die uit een behoorlijk dal zijn gekropen en er weer helemaal bovenop zijn. En geloof me, er zijn soms hele trieste gevallen bij. Aan de andere kant zijn wij geen stelletje psychologen of iets dergelijks. Veel spelers zullen toch veel zelf moeten doen. Een diploma halen wordt helemaal door de speler gedaan. En natuurlijk moet je niet vergeten dat Ajax een voetbalclub is en blijft. Het doel is spelers optimaal te laten functioneren op het veld. Het is geen studie-college. We willen de studie niet ten koste laten gaan van de sport maar andersom ook niet. Bij Ajax is het iedere week weer presteren en wie dat niet doet valt af. Het is een keiharde wereld. Maar voor ons betekent dat veel doodlopende weggetjes, een begeleiding die ophoudt, maar niet af is. Wij vervullen zeker een rol bij de komst van nieuwe spelers, want zo is het natuurlijk wel; veel spelers weg betekent weer veel spelers er bij. Bij gesprekken met ouders vervullen wij zeker een rol. Contacten met andere verenigingen? Leuk dat je dat vraagt. We hadden een goed contact met AZ. Ook wel met Feyenoord. Verder ontmoeten we veel clubs bij de Stichting Arbeidszaken. Die organiseert wel eens wat. Nee, PSV komt niet voor. Even wachten maar. Willem II toonde eens belangstelling voor ons. Men wilde wel eens weten wat wij zo deden bij Ajax. Helaas is de ontmoeting niet gelukt. Maar goed, het is wel duidelijk dat wij echt nog uniek in Nederland bezig zijn. AZ is ook aardig bezig. Wordt alles, geloof ik, gedaan door een oud-voetballer die ook schoolhoofd is. Maar zo intensief als wij zie je nergens. Ook spelers die helemaal stuk zitten, niet weten wat ze moeten doen, teleurgesteld zijn in hun prestaties of in de trainer en maar piekeren en zo, daar gaan we ook mee praten. Wij forceren dan vaak die speler een beslissing te laten nemen om althans een doel te hebben om naar toe te werken. Dat kan zijn: iets zien te bereiken, beslissen er mee te kappen, maar ook beslissen er 3 maanden keihard tegen aan te gaan etc. Maar in ieder geval die onzekerheid weg nemen. Dat is belangrijk. Het merkwaardige is overigens dat het uitstekend werkt. We hadden een speler die het totaal niet meer zag zitten, ook grote problemen thuis had, maar na onze steun en begeleiding binnen twee weken weer in het eerste elftal stond. Hij stelde zich weer een doel. De onzekerheid was weg. Dat werkt. Ik zie de komende jaren geen schrikbarende of spectaculaire veranderingen gebeuren. De begeleiding zal zich wel verder verfijnen en verbeteren maar alles heel geleidelijk. Natuurlijk hebben we wel ideeën om verder uit te werken. Zo denken we aan een spreekuur, een soort interne Ombudsman waar iedereen terecht kan met vragen omtrent de secundaire arbeidsvoorwaarden, leder groot bedrijf heeft toch een afdeling Personeelszaken. Nou, Ajax mag je toch gerust een bedrijf noemen. Het is zeker het overdenken waard. Mensen die met problemen rond lopen, op welk vlak dan ook, presteren minder op het veld. Het is dus in z'n eigen belang z'n problemen goed op te lossen. Anders komt men terecht in een neerwaartse spiraal en zie daar maar weer eens uit te komen. In het algemeen laten de jongens veel staan om bij Ajax te spelen. Men heeft er veel voor over maar dat het niet altijd lukt zal duidelijk zijn. We zijn aardig gesetteld binnen de club. Alles is goed onder controle, vooral de begeleiding van de jeugd loopt als een trein. Je moet natuurlijk niet te snel denken dat je het goed doet maar wanneer wij in contact komen met andere clubs hebben wij al snel de indruk dat zij wat van ons kunnen leren en wij niet van hen. Dat streelt een beetje je eigen zieltje en dan moet je oppassen dat je niet denkt: we zijn er! De romp van de begeleiding is er, maar voor de rest is het nog een volkomen open zaak waarvan het einde nog lang niet in zicht is Tijn Middendorp Opnieuw nog eens een teken van leven rond het Clubavondgebeuren. Het is al weer enige tijd geleden dat u van deze commissie iets hoorde, maar juist in de voetballoze maanden probeert zij de eenheid tussen club en Ajacieden te bevorderen. Zo kunt u nog steeds op donderdagavond gezellig een kaartje leggen, meedoen aan de wekelijkse tombola of zo maar gezellig babbelen over 't totale clubgebeuren. Karei Kamlag, Tom en Trudy serveren intussen de drankjes zodat de kelen niet droog behoeven te raken. Komt u ook eens langs, het bordje "vol" zal er niet hangen, wel zult u er een gezellige sfeer vinden. Vraag het ook eens aan de spelers van de zaterdag-elftallen, ook zij zijn na de training steeds present en zijn fervente afnemers van de tombola loten. Tot ziens op donderdagavond De Clubavondcommissie

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 14