bepaalde spelers iets te laten doen. Diploma's halen, op gaan voor het Middenstands, voor buitenlanders een cursus Nederlands, helpen beslissingen nemen, helpen met goede woonruimte hoewel het Ajax-bestuur daar zelf ook veel aan doet. In het algemeen blijkt evenwel dat veel spelers alleen maar denken aan voetbal en zo snel mogelijk carrière willen maken en veel geld verdienen. Je mag ze dat niet eens echt kwalijk nemen maar we proberen ze wel te wijzen op later en vooral hun de kans te geven iets te gaan studeren opdat ze later, als ze bij Ajax weg zijn, niet kunnen zeggen dat men geen mogelijkheden gehad heeft. Ondanks dat wij thans toch een flink aantal spelers uit de betaalde sector op de één of andere manier begeleiden is het ons toch niet gelukt voor 100% de A-selectie te benaderen. Het blijft een utopie. Zoals ook het realiseren van een vacaturebank. We hadden daar meer van verwacht maar het is niet eenvoudig om spelers aan een baantje te helpen. Wij dachten te komen tot een vacaturebank voor Ajaxspelers, maar de praktijk wijst anders uit. Het zijn vaak spelers die het (nog) niet helemaal gemaakt hebben en daarvoor is kennelijk weinig belang stelling. Als commissie hebben wij ook te maken met het Personeelsbeleid. Van overheidswege is iedere BVO verplicht een commissie in de club te hebben die zich bezig houdt met de secundaire arbeidsvoorwaarden voor spelers. Ik moet je zeggen dat iets dergelijks bij veel clubs heel slecht functioneert of helemaal niet bestaat. Als wij wel eens met andere clubs praten en vragen wie bij hun de commissie Personeelsbeleid vormt vragen ze ons waar we het over hebben. Maar het is vreselijk belangrijk. Ajax heeft het wel goed geregeld. Het bestuur regelt voor nieuwe spelers veel zelf (woonruimte e.d.) zodat de speler althans kan beginnen. Wij worden er bij betrokken voor allerlei andere zaken die zich kunnen voordoen. Financiële zaken, belasting, militaire zaken, advies voor cursussen etc. Er zijn bij Ajax nu eenmaal spelers die met grote verwachting hun opwachting maken maar die het toch niet helemaal maken. Dat zijn dan vaak probleem gebieden. Overigens komt men niet zomaar naar ons. Wij moeten ons regelmatig laten zien. Dan lukt het wel. Zelf ben ik meestal op donderdag bij Ajax en dan schieten er meestal wel jongens mij aan die wat willen weten. Zelf opbellen of zo, nee, dat gebeurt zelden of nooit. Heel merkwaardig. Wat ik al zei, we hebben natuurlijk veel ervaring opgedaan. Veel zaken lopen gesmeerd. Vooral bij de jeugd. Maar wat we de laatste jaren wel hebben gedaan is proberen de kwaliteit van de begeleiding te verhogen. In het begin keken we meer naar hoeveelheden. Zoveel mogelijk jongens in de persruimte voor de huiswerkbegeleiding. Dat was het. Maar verkeerd, echt een misvatting. De kwaliteit, daar gaat het om. Spelers die dan ook niet echt willen, gaan maar weg. Jammer, maar helaas. Liever 20 goedwillenden dan 30 mindere. We gaan geen schooltje spelen. Dwingen is er niet bij. Studiebegeleiding is geen plicht. Het is een recht. We hebben dus de hoeveelheid teruggedraaid in ruil voor een hogere kwaliteit. De spelers zullen ook hun beperkingen moeten leren kennen. Je ziet wel gebeuren dat weggestuurde jongens weer willen terugkomen omdat ze inzien dat ze eigenlijk onverstandig hebben gehandeld. Het regelt zich dus veelal vanzelf. Zwakkeren vallen meestal zelf af en alleen de beteren blijven over. We hebben uitstekende voorbeelden hoe het zou moeten, maar we kunnen in deze geen namen noemen omdat wij uiterst confidentieel te werk gaan. Je hebt toch te maken met veel vertrouwenszaken. Maar in het algemeen zijn de resultaten erg goed. Het meeste werk hebben wij aan de A- en B-junioren. Dat loopt perfect. Opvallend is dat de laatste tijd ook veel C-junioren om begeleiding vragen terwijl juist de A-junioren wat afnemen. Heel merkwaardig! ledereen weet nu wel de weg te vinden. We hebben nu ongeveer 25 jongens die wij op de één of andere manier begeleiden. Dat lijkt weinig maar is heus wel veel als je de D-tjes en de E-tjes even vergeet. Onze doelstelling is nog steeds het combineren van topsport en studie. Ook het voorkomen dat talenten verloren gaan voor het voetbal. Vanwege de studie. Of dat de studie mislukt door het voetbal. Beide is onnodig. Het is nu ook zo dat juist jongens bij Ajax gaan voetballen omdat de club de beschikking heeft over een Studie- en Begeleidings commissie, eigenlijk geen juiste naam meer. We zijn in feite een begeleidingscommissie. Studie is een onderdeel daarvan. Indien een speler redelijk ver weg woont proberen wij wei die jongen op een school in Amsterdam te krijgen zodat hij niet twee keer naar de stad hoeft te reizen. In één geval hebben we een pleeggezin gezocht en gevonden om een speler onderdak te bieden. Wij vonden het achteraf geen succes ondanks het uitstekende pleeggezin. Maar je kan bij die jongen toch niet altijd onder z'n bed liggen. De commissie heeft nog steeds de overtuiging dat de spelers het beste thuis zijn in hun eigen omgeving. We zijn dan ook geen voorstander van een voetbal internaat. Zolang niemand ons met goede argumenten duidelijk kan maken omtrent de dringende noodzakelijkheid van een voetbalinternaat zeggen we: neen! Go Ahead Eagles heeft in het verleden iets gedaan in die richting. De resultaten waren matig. Dan moet je het niet doen. Een reden om het wel te doen zou zijn wanneer in een omtrek van Amsterdam rond 30 kilometer weinig of geen voetbaltalent aanwezig zou zijn. Maar zo ligt het niet. Bovendien haal je een flink aantal jongens uit hun eigen omgeving waarvan er misschien 1 of 2 de top halen. De rest valt af. Die internaten voor turnsters zijn kennelijk ook niet even succesvol. Je hoort daar zeer wisselvallige verhalen over. PSV is nu doende een internaat op te zetten. We zijn benieuwd omtrent de resultaten. Vooralsnog geloven wij er niet in. Natuurlijk heeft de jeugd zich in de laatste 10 jaar veranderd. Maar wij veranderen mee en die ontwikkeling gaat zo langzaam dat er geen moeite bestaat ons eventueel hier en daar wat aan te passen. Ajax verandert ook, maar het instituut blijft hetzelfde. De laatste vijf jaar is er ook weinig spectaculair veranderd. Er zijn wel ontwikkelingen maar niet zo wild als gedurende de eerste vijf jaar. Vandaar ook dat we aarzelen om een vervolgrapport te maken. Onze aller eerste doelstellingen staan nog als een paal boven water. Maar alles gaat nu veel meer geleidelijk aan. Er is wel nieuws maar niet spectaculair. Vandaar die aarzeling voor een vervolgrapport. Een ontwikkeling is bijvoorbeeld het feit dat wij meer specialisme inbrengen bij studiebegeleiding. Specifieke wiskunde leraren, taaldeskundigen etc. Belangrijk, maar niet spectaculair. De jeugd weet ons te vinden. De ouders spelen veelal een belangrijke rol. Veel gesprekken gebeuren in hun aanwezigheid. Dat werkt voortreffelijk. Laat ik toch één voorveeld noemen: Dennis Bergkamp. Doet nu een studie aan de Academie voor Fysiotherapie. Alles besproken met ouders, trainer en de speler zelf natuurlijk. Studie gaat voortreffelijk, geen omkijken naar en dan zie je ook dat een goedlopende studie de prestaties op het veld stimuleert. Zo willen wij proberen meer spelers uit die A-selectie te begeleiden. Het lukt m.i. te weinig. Wij staan echt buiten het voetbalgebeuren. Wij bemoeien ons niet met klachten van spelers die zo teleurgesteld zijn dat zij niet worden opgesteld of anderszins. Men wordt dan naar de trainer of jeugdleider verwezen. Wanneer er echter andere oorzaken aanwezig zijn dan voetbaltechnische komen wij in beeld. 29

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 12