commissie er is voor iedereen in de club en van advies kan dienen op alle mogelijke gebieden naast het voetbal. Uiteraard speelde de studie hierin een belangrijke rol. Het combineren van topsport en studie was één van de grote problemen. Een doorbraak werd de huiswerkbegeleiding. In februari 1978 werd daarmee reeds gestart. Een novum in de Nederlandse voetbalwereld. In het na 5 jaar verschenen rapport "Ajax begeleidt" schrijft de commissie: "Onder leiding van daartoe aangetrokken docenten worden spelers die door de vele intensieve trainingen in feite geen gelegenheid hebben hun huiswerk thuis te maken of te leren, in de gelegenheid gesteld een aantal uren voorafgaand aan de training, onder strikt en deskundig toezicht hun schoolwerk in orde te maken!" De resultaten waren spectaculair want, schrijft de commissie: "van de 25 spelers die van februari waren ingeroosterd waren er 12 waarvan de vooruitzichten op dat moment hopeloos leken. Van deze 12 spelers bleken er aan het einde van het cursusjaar 9 te zijn bevorderd; één kreeg een herexamen (waarvoor hij later slaagde) en slechts 2 doubleerden." Inmiddels was de naam Jeugdbegeleidingscommissie veranderd in Studie- en Begeleidingscommissie. Het betrof niet alleen meer de jeugd omdat in de loop der jaren nogal wat spelers naar de A-selectie waren gegaan waarbij iedere vorm van begeleiding niet plotseling ophoudt. Andere ervaringen werden opgedaan zoals een speler van school halen en hem bij Ajax in staat te stellen binnen een bepaalde periode een aantal deelcertificaten te halen. Alhoewel het resultaat in deze niet optimaal was bleek ook nu weer op z'n minst deze ervaring zeer waardevol te zijn. Want, ondanks het feit dat de commissie uitstekend functioneerde en veel spelers in ruime mate gebruik maakten van de mogelijkheden, was het niet alleen maar hausanna en verliep niet alles probleemloos. Bepaalde activiteiten werden geen succes en vielen tegen. Inmiddels functioneert de commissie 10 jaar, verscheen het al eerder genoemde rapport na 5 jaar ervaring, en leek het ons de moeite waard de stand van zaken op te nemen. Daarvoor sprak ik eind januari met de coördinator van de commissie Ikey Waas. Het was ook stil gevallen rond het gebeuren. Ikey Waas: "In de eerste 5 jaar waren we nogal spectaculair bezig. Het was ook allemaal nieuw voor ons en wij wisten echt niet waar het allemaal toe zou leiden. We begonnen echt op nul en we moesten maar zien hoe we alles deden. Na een drukke aanloopperiode hebben we een tijd gehad dat we nogal op de voorgrond traden. We bezochten conferenties (bijvoorbeeld de Nederlandse Federatie voor Werkers in de Sport), we werden uitgenodigd voor lezingen, forums, er waren nogal wat kontakten met andere clubs die van ons wilden weten hoe we alles deden. Ook veel kontakt met de Stichting Arbeidszaken van de KNVB, de commissies Personeelsbeleid van de diverse BVO's. En ga zo maar door. Maar de laatste jaren hebben we de boot een beetje afgehouden. We zijn duidelijk wat minder naar buiten getreden. Je krijgt gauw zo'n betweterige indruk van ons en je neigt zelf te denken dat we het met z'n allen zo verschrikkelijk goed doen. Nu is dat natuurlijk niet helemaal onwaar, maar aan de andere kant moet je niet vergeten dat in de begeleidng altijd nieuwe ontwikkelingen ontstaan. In het naar buiten treden gingen we zelfs zover dat we ouderavonden organiseerden en avonden voor een aantal rectoren van scholen waar wij het meest mee te maken hadden. We vonden de tijd rijp om ons wat meer op de achtergrond te bewegen zonder uiteraard de begeleiding van spelers te miniseren. Maar het is natuurlijik wel zo dat wij in die tien jaar veel ervaring hebben opgedaan en wij nu als basis wel weten hoe te handelen. Ik wil niet zeggen dat we op routine handelen want iedere begeleiding van een speler is weer een andere, maar de romp is geformeerd en de basis is gelegd. We hebben de afgelopen jaren met zoveel zaken te maken gehad dat automatisch de ervaring inmiddels een belangrijke rol is gaan spelen. En natuurlijk willen we steeds meer. De begeleiding houdt nooit op. Het is een continuing story waarvan het einde niet in zicht is. Per speler natuurlijk wel. Een begeleiding begint wanneer de speler, ouders of trainer er om vragen en eindigt wanneer hij uit het zicht verdwenen is. De speler zelf moet willen, anders gebeurt er niets. Maar als hij Ajax verlaat is het in principe over. We maken dan nog vaak wel af waar we mee bezig zijn en dus houden we nog wel eens kontakt met spelers welke bij een andere club uitkomen. Maar veelal is het afgelopen wanneer de speler vertrekt. Soms is dat erg jammer en je vraagt je wel eens af wat uiteindelijk van die of die terecht gekomen is. Iedere speler weet dat bij Ajax het zo afgelopen kan zijn dus is er nogal een komen en gaan van spelers. Bij Ajax is het begeleiden van een voetballer bijna altijd een doodlopend straatje. Zeker bij profvoetballers. Het houdt allemaal een keertje op. Het begeleiden bestaat zeker niet alleen uit het helpen bij een studie. In de loop der jaren zijn natuurlijk een aatal spelers vanuit de jeugd naar de A-selectie gegaan en bezitten nu een kontrakt als volledig professional. Een andere vorm van begeleiding zie ik nu in het adviseren omtrent het opvullen van de vrije tijd en het zorgen voor later. Weinigen realiseren zich in wat voor een zwart gat ze vallen wanneer eenmaal hun carrière voorbij is. Men zal dan toch iets achter de hand moeten hebben om verder te leven en denk niet dat alle spelers een salaris verdienen waar men van rond kan komen. Zolang men bij Ajax speelt misschien wel maar bij andere clubs ligt dat heel anders. Een salaris van 20.000 of 25.000 gulden bruto per jaar is te weinig om van te leven, dus zal men een baan moeten zoeken. Zo simpel ligt dat. Maar dat valt niet mee. Wij proberen in die A-selectie zoveel mogelijk spelers bewust te maken van deze onzekere situatie en hun te wijzen op de mogelijkheden door vooral iets te doen naast het voetbal. Ik heb de overtuiging dat alleen maar denken aan voetbal nooit goed is. Het is zo eng en zo beperkt dat het alleen maar negatief uitwerkt. Je moet iets naast je sport doen. Jeugdspelers hebben hun school of studie. Goede prestaties op school werken door in de verrichtingen op het veld. Absoluut! Professionals hebben het vaak moeilijk als het niet loopt zoals het moet lopen. Geen plaats in het eerste elftal, veel vrije tijd waar men geen raad mee weet, altijd maar denken aan dat moment wat misschien nooit komt, misschien een langdurige blessure met alle gevolgen van dien, het zijn allemaal zaken die afleiding nodig hebben. Wij kunnen daarbij adviseren om 27

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 10