Ajax-FC Porto: Blind, Bosman en Bergkamp doen een poging... j Vrijdag 27 november werden we helaas geconfronteerd met het overlijden van John Rolink, van 1964 tot 1983 clubarts van Ajax en een zeer bekende persoonlijkheid in de sport-medische wereld. Vooral met betrekking tot het onderwerp doping had Rolink immer een uitgesproken mening, die hem niet altijd in dank werd afgenomen maar door vélen toch ook werd gerespecteerd. Op 65-jarige leeftijd heeft hij van het leven afscheid moeten nemen. Een In Memoriam vindt U elders in dit blad. Nadat inmiddels was besloten dat Nederland-Cyprus op 9 december in het Ajax-stadion gespeeld zou worden (zonder publiek maar met radio en televisie) stond vervolgens de uitwedstrijd tegen Haarlem op het programma. Uitwedstrijden zijn voor Ajax dit seizoen geen eenvoudige ontmoetingen gezien de ojogelopen verliespunten bij dergelijke gelegenheden. Zeker dan is er gemis aan overtuiging om een wedstrijd nu eens geheel naar zich toe te trekken. Een flinke score zou de zaak alleen maar ten goede komen. Maar helaas, een flinke score werd het allerminst. Een wat droevige 0-0 werd het eindresultaat. Zonder Spelbos, Meijer en Mühren met op die plaatsen Wouters, Frank de Boer en Richard Witschge had Ajax wel een speloverwicht, maar zag geen kans veel kansen te scheppen, terwijl Haarlem zich alleen maar defensief kon opstellen en niet tot een fatsoenlijke aanval wilde of kon komen. Een week van redelijke voetbalrust brak aan als een soort stilte voor de storm want er stond voor de jaarwisseling nog wel het een en ander te wachten. Buiten het competitiegebeuren stond voor het Nederlands Elftal Ajax-FC Porto: Bergkamp er langs... weer Cyprus op het programma alsmede tot slot Griekenland. Verder keek ieder rijkhalzend uit naar de loting van de diverse Europa Cups op 16 december. Maar eerst na pakjesavond op 6 december de thuisontmoeting tegen FC Groningen. In het verleden altijd goed voor een spektakel stuk van de eerste orde. En nooit eenvoudig om van de mensen uit Groningen te winnen. En ook nu kwam de winst moeizaam tot stand. Zoals iedere tegenstander speelde ook Groningen sterk op de counter en slaagde erin 0-1 te scoren. Natuurlijk tegen iedere verhouding in maar dat gebeurt wel meer. Het loopgravenvoetbal is veel clubs tegen Ajax niet vreemd. Maar na rust scoorde John Bosman snel 1-1 om in de allerlaatste minuut spektakulair 2-1 te maken met een schitterende kopbal. De dik verdiende zege kwam dan toch tot stand. Op 9 december werd in het Ajax-stadion de replay verwerkt van Nederland-Cyprus. Zonder publiek maar met radio en TV. Inzet was wederom een plaats voor de EK in West- Du itsland. Het werd een koude en wat bizarre vertoning met een normale 4-0 zege en dus een plaats voor West-Du itsland. John Bosman zag wederom kans ruimschoots tegen de heren uit Cyprus te scoren en bracht z'n totaal in twee wedstrijden op 8 treffers. Nederland dus bij de laatste acht in West-Du itsland. Dit land komt Nederland ook weer tegen in de voorrondes voor de WK in Italië in 1990. Nederland, West-Du itsland, Finland en Wales gaan uitmaken wie als poulewinnaar rechtstreeks voor de eindrondes wordt geplaatst. Voor nummer 2 is dan nog een kleine kans weggelegd om ook nog aan het eindtournooi mee te mogen doen. Het zijn allemaal wat zorgen voorlater want eerst staat in 1988 de EK op het programma. U zult er in de komende maanden via de media meer dan volledig over worden geïnformeerd. Voor de competitie moest Ajax vervolgens naar VVV in Venlo. Inmiddels traditioneel geen eenvoudige tegenstanderen als iedereen zich dat vooraf kan realiseren dan is het in feite uiterst verwonderlijk dat het elftal niet de kracht kon opbrengen er een echte wedstrijd van temaken. Weer eens bleek dat bij voldoende agressie de tegenstander een heel eind kan komen en zag Ajax binnen 18 minuten drie goals om de oren krijgen om daar niet meer bovenop te komen. Alleen Dennis Bergkamp redde vlak voor tijd de eer. Het was niet de eerste keer in deze competitie dat Ajax door gebrek aan agressiviteit het onderspit moest delven. Beter voetballen alléén is niet voldoende. Ook harder werken is een doorslaggevende faktorom een wedstrijd te willen winnen. Ajax' nieuwe aanwinst Peter Larsson (ex-IFK Göteborg) zal het allemaal vanaf de bank met lede ogen hebben aanschouwd. Het liep vervolgens langzaam naar 16 december. De dag van Griekenland-Nederland maar veel meer belangrijk de dag van de loting voor de diverse Europa Cup-toernooien waar inmiddels Feyenoord was afgevallen en alleen Ajax en PSV over zijn gebleven. De loting verliep voor beide teams niet onvoordelig. Ajax werd gekoppeld aan Young Boys uit Zwitserland dat eerder FC Den Haag uitschakelde en PSV krijgt Bordeaux te bekampen. Beide clubs spelen eerst uit op 2 maart en vervolgens thuis op 16 maart. We zullen het allemaal gaan zien. Volgens verwachting werd Griekenland-Nederland een formaliteit. Twee zeer geïmproviseerde teams speelden plichtmatig hun wedstrijd waarbij Nederland iets meer strijdlust toonde dan de Grieken en dan ook met 0-3 wonnen. Deelname aan de Europese Kampioenschappen is overtuigend gerealiseerd. Zowaar een uitstekend resultaat! Voor de korte winterstop moest Ajax op eigen veld nog aantreden tegen AZ. Ookzo'n tegenstander waar je van Ajax-zijde een flinke score mag verwachten al is het alleen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 4