KRONIEK We moeten deze Kroniek beginnen met de hausanna rond Ajax 2! Zelden is ons tweede team zo in de belangstelling gekomen door uitstekende en opvallende prestaties voor miljoenenpubliek. Veelal verrichten de heren spelers hun kunnen in de anonimiteit op de dinsdagavond, nu niet bepaald een moment om veel belangstelling te verwachten. Maar dit seizoen mag het elftal meestrijden om de KNVB- beker en heel Nederland weet nu wat Ajax 2 is, wie er in spelen en welke talenten onze club huisvest. Dat begon al met die schitterende overwinning tegen Sparta 1 maar menigeen zag dit meer als een leuke uitschieter. De volgende ronde was het evenwel weer raak. Nu tegen FC Groningen 1 dat met 3_ 1 kansloos van de Ajax mat werd gespeeld. Grote vreugde alom en de uitstraling van Ajax bewees zich weer eens door grote belangstelling van de media, waarbij de tweeling De Boer ruimschoots aan hun trekken kwam. In feite diende het totale elftal in de huldiging te worden betrokken. Vrijwel twee verschillende Ajax 2 formaties zagen kans op eredivisie niveau te presteren en toch niet geringe tegenstanders achter zich te laten. Hetgeen zeker bewijst dat Ajax in de breedte beschikt over zeer jonge maar technisch perfecte spelers waaraan de club en het publiek nog veel plezier kunnen beleven. De loting voor de volgende ronde leverde Volendam-uit op, zo op het oog geen onoverkomenlijke hindernis, maar onderschatting of overschatting (het is maar hoe men het bekijkt) is absoluut fataal. Die vreugde rond de KNVB-beker kan niet gezegd worden van Ajax 1 dat zeer teleurstellend in Den Bosch z'n Waterloo vond. In een slechte vertoning zonder enige inzet werd met 1-0 verloren. De bekerhouder er dus uit, maar....Ajax 2 niet, waardoor de discussies over allerlei mogelijkheden uitbarsten. Ajax uit het tournooi maar bekert wel verder. Zo lag het ongeveer. Een ongekende situatie maar zeer interessant om de verdere ontwikkelingen met spanning af te wachten. In het carnavalsweekeinde van 14/15 februari 1988 wordt het tournooi voortgezet. Op zaterdag 14 november j.l. werden de jaarlijkse jubilarissen uitgebreid in het zonnetje gezet door de voorzitter Harmsen. Het werd een zeer geslaagde middag, afgesloten met die schitterende wedstrijd van Ajax 2 tegen FC Groningen. U vindt elders in dit clubblad de nodige bijdragen en foto's. Inmiddels bereikte ons het bericht dat Mr. Voetelink, jurist bij Ajax-zaken, onlangs z'n 40-jarig jubileum als advokaat vierde, waarbij we hebben begrepen dat tijdens de huldiging het verschijnsel 'AJAX' niet werd vergeten. Uiteraard alsnog onze felicitaties..! Het zal niemand ontgaan zijn dat de Ajax-selektie nogal gevoelig is voor komende maar vooral voor gaande mensen. Frank Rijkaard nog steeds op non-aktief, Jan Sörensen naar Portugal, Peter Boeve naar België, Sonny Silooy naar Frankrijk, Ronald Spelbos lang geblesseerd, Jan Wouters net genezen maar nog niet op z'n oude niveau, Desmond Gemert naar NEC en Johnny Roos naar AZ. Aanvulling dus van onderaf, uit de eigen jeugd plus het aantrekken van Peter Larsson afkomstig van IFK Göteborg. Verloop van spelers is natuurlijk een bekend verschijnsel in de voetbalwereld. Het is ondenkbaar tot in lengte van dagen met eenzelfde groep spelers om te gaan. Belangrijk is dan altijd welk talent aanwezig is om de open gevallen plaats in te vullen. Ajax heeft dan de rijkdom dat talent veelal in huis te hebben, er is niet te ontkomen aan de aanschaf van spelers buitenaf. Deze moeten dan wel beschikbaar maar meer nog betaalbaar zijn en daar ontstaan nog wel eens problemen. Het eigen talent is echter zeer jong en onervaren maar wel zo leuk en interessant om die ontwikkeling naar een volwaardige profvoetballer te volgen. Waarna veelal vertrek naar het buitenland volgt voor de nodige financiële voordelen en optreden voor meer publiek. Het zou voor het voetbal in Nederland toch uitermate gunstig zijn, wanneer er een modus zou zijn te vinden om de echte talenten langer in Nederland te houden, waarna men altijd nog op wat latere leeftijd 'het grote geld kan pakken Vrijdag 20 november j.l. werd belangrijk door de uitspraak in hoger beroep van de UEFA commissie aangaande de narigheid rond Nederland-Cyprus. Na lang overleg werd de eerder opgelegde straf aan Nederland omgezet in het overspelen van de wedstrijd (maar wel een hogere geldboete) zodat alle kans voor plaatsing voor de EK in West-Duitsland weer open kwam te liggen en Griekenland-Nederland op 16 december tot een formaliteit kon worden teruggebracht. En dan uiteraard bij opnieuw winst tegen Cyprus. Maar daar twijfelde niemand aan. Vanwege de eerste ontmoeting voor de Super Cup tegen FC Porto in het Olympisch Stadion op 24 november werd het competitieduel tegen PEC Zwolle reeds op zaterdagavond 21 november afgewerkt. Het werd een opmerkelijke wedstrijd met een al even bijzondere uitslag: 6-4! Goals van Bosman (2x), Bergkamp (2x), Winter en Frank de Boer, maar ook vier goals achter Menzo. Overigens een schitterend scoreverloop voor het publiek dat met 10 goals zeker niet ontevreden is geweest. Helaas liep Ronald Spelbos al heel snel een blessure op dat hem noopte het veld te verlaten. En dat net voor de strijd tegen FC Porto. De finale in Athene moest hij vanwege een opgelopen blessure ook al missen. Op belangrijke momenten zit het hem dan ook niet mee. U zult in ons volgende clubblad een citaat aantreffen uit ons clubnieuws van dinsdag 15 oktober 1918. Opmerkelijk is dat toén al behoefte bestond af en toe eens te schrijven over 'vroeger'. Ook nu kent Ajax de zegen te beschikken over echte Ajacieden met een zeer lange staat van dienst. Buiten al het geschrijf over het heden en de toekomst moet er ook plaats in te ruimen zijn voor bijdrages over 'toen'. Wie durft? U kunt zich er reeds op voorbereiden. Olympisch Stadion, 24 november 1987. Eerste wedstrijd Super Cup Ajax-FC Porto. De publieke opkomst is wat teleurstellend (27.000 mensen), de temperatuur ijzig koud en het resultaatniet hart verwarmend. De al snel opgelopen achterstand van 0-1 werd in de loop van de wedstrijd niet weggewerkt. Uiteindelijk bestond de Ajax-ploeg, mede door het wegvallen van Jan Wouters en Arnold Mühren, uit wel zeer jonge spelers met een gemiddelde leeftijd van rond de 20V2 jaar die niet konden opboksen tegen de routine van FC Porto. Het spel speelde zich veelal af op de helft van de Portugezen maar de counters (Ivic-stijl) waren zeer gevaarlijk. Menzo voorkwam erger. Toch is de zaak nog niet bekeken en kan Ajax zeker kans van slagen hebben in Oporto bij de tweede wedstrijd in januari.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1988 | | pagina 2