Sport-Medisch-Centrum "De Meer" Als nooit tevoren geldt: er gebeurt alweer meer in De Meer. In een vleugel van 't Ajax-stadion is een geprivati seerde kliniek geopend. Dit Sport-Medisch-Centrum werkt los van Ajax en wordt beheerd door een stichtingsbestuur, dat wordt gevormd door de heren Harmsen (voorz.), Hols- heimer (fin.), Greep (med.) en Voeteling (jur.). In de medische wereld is sportgeneeskunde nog steeds een ondergeschoven kindje. Het "vak" als zodanig wordt weinig erkend en er zijn te weinig professionele mensen in de sportmedische geneeskundige zorg werkzaam. In de opleiding voor artsen komt practised niets voor, dat betrek king heeft op de sportgeneeskunde. In scherpe tegenstelling hiermee staat de opleiding voor fysiotherapeuten in Nederland, die zeer gespecialiseerd is en tot ver buiten onze grenzen gewaardeerd. In principe zal het in de kliniek primair gaan om de behan deling van sportblessures en (sport)keuringen in de ruimste zin, uiteraard ten behoeve van Ajax, maar daarnaast ook voor sportmensen uit de regio of zelfs daarbuiten. En dan wordt niet alleen gedacht aan voetbal maar aan een scala van sporten. Eventueel kunnen deskundigen worden aan getrokken, die zich in specifieke blessures van die sport hebben gespecialiseerd. Met andere woorden de specia listen worden aangepast aan de sporters die behandeld moeten worden. Deze ontwikkelingen bij Ajax zijn uniek in Nederland en voor zover bekend, kent men alleen buiten Nederland, bij Barcelona iets dergelijks. De medische staf van Ajax, bestaande uit Dr. Otto Stibbe, Pirn van Dord en Reinier van Dantzig, werkt nauw samen met Prof. Marti (orthopedisch chirurg), Dr. Vos (inspan ningsfysioloog), Dr. De Ree (huis- en sportarts) en Dr. Keeman (algemeen chirurg) en heeft nauwe banden met "ons" Sint Lucasziekenhuis en het AMC. Het is de bedoeling dat 't centrum kostendekkend werkt; er wordt niet aan winst gedacht. Ook een ziekenfonds patiënt kan straks in het centrum terecht. Er staat de medi sche staf slechts twee dingen voor ogen: ten eerste een zo snel mogelijke behandeling van de blessure en ten tweede, 't leveren van kwaliteit. Iedere sporter zijn individuele be handeling, begeleiding en herstel. Belangrijk in de gehele revalidatie is om de patiënten 100% fit "af te leveren" voor hun sport c.q. werk. Dit bete kent naast de medische begeleiding ook kracht-, conditie- en veldtraining. Deze worden ook door de professionele staf van Ajax gecoördineerd.Uiteraard is de kliniek heel modern uitgerust en zal steeds worden aangepast aan de nieuwste ontwikkelingen, maar die uitgaven zullen niet via de Ajax-penningmeester lopen. Afspraken voor 't Sport-Medisch-Centrum staan, zoals ge zegd voor iedereen open, maar verlopen voorlopig nog via de Ajax-administratie. Het streven is er op gericht dat huisartsen, die in de toe komst te maken krijgen met moeilijk te behandelen sport blessures, hun patiënten doorsturen naar de Ajax-kliniek. Als 't Sport-Medisch-Centrum straks een succes zal blijken te zijn, wordt gedacht aan een infrastructurele aanpassing, zodat één a twee full-time artsen en twee a drie fysiothera peuten constant aanwezig zullen zijn. Tijn Middendorp en Wim Heisterkamp 31 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1987 | | pagina 9