PRESIDENTIEEL Er is in de afgelopen periode weer het een en ander gebeurd in de voetballerij. Voor Ajax was het meest aansprekende succes het behalen van de kwartfinales in het Europa Cup 2 tournooi door HSV Hamburg in twee ontmoetingen met 0-1 en 2-0 te verslaan. Velen hadden niet verwacht dat Ajax deze ronde zou overleven. Zeker toen het elftal werd geconfron teerd met het niet spelen van Frank Rijkaard, het wegvallen van Sonny Silooy en de blessure van Jan Wouters. Onze technisch direkteur heeft de problemen in Hamburg en Amsterdam perfect opgelost. Het resulteerde in twee overwin ningen. Opmerkelijk is verder dat het team tot op heden in het Europa Cup tournooi nog geen doelpunt tégen heeft gehad. Dat zou kunnen duiden op een grotere concentratie van de spelers bij Europa Cup wedstrijden dan bij competitie ontmoe tingen. Het is nog niet bekend wie onze tegenstander wordt in de kwartfinales. De loting is op 16 december, opvallend genoeg tegelijk met de wedstrijd Griekenland-Nederland. Op dit moment (15/11) liggen we zeven punten achter op PSV. Naar mijn mening heeft het elftal zes punten laten liggen in wedstrijden waar dat echt niet nodig was. Indien Frank Rijkaard in de wedstrijd tegen PSV geconcentreerd had gespeeld en z'n taken had uitgevoerd zoals dat zou moeten, zou Ajax in Eindhoven niet hebben verloren ondanks het feit dat het elftal snel een 2-0 achterstand opliep. Het zij zo. We moeten ons nu blijven concentreren op de Europa Cup terwijl Ajax ongetwijfeld een plaats in de competitie die recht geeft op Europees voetbal, zal veilig stellen. Ik heb eerder de naam Frank Rijkaard al genoemd. Het is een onverkwikkelende zaak die meerdere achtergronden kent dan menigeen doet vermoeden. Het is natuurlijk niet uitsluitend een conflict tussen Cruyff en Rijkaard. Er liggen hele andere zaken aan ten grondslag. In ieder geval hoop ik dat de zaak snel uit de wereld zal zijn. We zijn al twee keer heel dicht bij een oplossing geweest, maar helaas door een wat starre opstelling van de speler is die oplossing nog niet gevonden. Ik hoop voor eind november deze zaak afgewikkeld te hebben. Zo niet, dan denk ik dat Frank Rijkaard weer gewoon bij Ajax moet gaan voetballen, want men kan toch niet met Ajax blijven spelen. Wat het vandalisme betreft, denk ik toch dat we op de goede weg zijn, dat het allemaal wat minder wordt. Maar alles heeft toch niet kunnen verhinderen dat een enkeling in Rotterdam zo nodig een bom op het veld moest gooien. U heeft allemaal kunnen constateren welke ernstige gevolgen dit heeft gehad voor het Nederlandse voetbal. Nog los van de gevolgen welke deze kunnen hebben voor de drie clubs die nog in het Europese voetbal uitkomen. Nederland heeft eindelijk drie clubs in de Europa Cup welke punten kunnen verzamelen om meer Nederlandse teams te laten uitkomen in Europa Cup 3, maar ik denk dat bij welke komende wedstrijd ook er in geval van onregelmatigheden diskwalificatie zal optreden. Ik vraag me af hoe we alles in de hand kunnen houden. De straf die de UEFA heeft gegeven aan de KNVB en het stadion in Rotterdam staat natuurlijk in geen enkele verhouding met het gebeuren. Het zou een enkeling kunnen uitnodigen via het werpen van een bom een wedstrijd zeer te beinvloeden. Ik keur uiteraard die bom niet goed maar het kan ook niet zo zijn dat een enkeling dit soort straffen kan oproepen. Naar mijn mening begeeft de strafcommissie van de UEFA zich op een heel gevaarlijk pad omdat slechts heel weinig nodig is om dit soort straffen uit te lokken. De hoop is dat deze zaak in hoger beroep van een andere kant benaderd zal worden omdat door deze uitspraak er steeds meer exces sen zullen voordoen waarbij mensen kunnen worden inge huurd om dit soort ellende beroepsmatig uit te voeren. Wat de belangstelling betreft zijn we nu niet zo erg enthousiast. De voorsprong van PSV wordt toch vertaald in minder belangstelling voor Ajax. Er is nu wel weer een opgaande lijn te constateren maar door nogal wat verloren wedstrijden eerder dit seizoen is er toch wel een terugslag geweest in het bezoekersaantal. We hebben inmiddels Sonny Silooy verkocht. De speler kreeg een prachtige aanbieding waardoor wij hem, ondanks z'n contract, moreel niet mochten tegenhouden. Ook de betaling van z'n nieuwe club aan Ajax was zeer aantrekkelijk. In het elftal is deze zaak ook opgelost als ik zie hoe Rob Witschge als linksachter opereert. En dan praat ik nog niet eens over de andere jeugdspelers welke regelmatig op de reservebank zitten. Want het is weer de jeugd die bij Ajax doorbreekt! Aron Winter, Brian Roy, Frank Verlaat, Rob en Richard Witschge en nog veel meer, Ajax staat altijd borg voor een constante doorstroming van jeugdspelers welke worden opge leid voor het eerste elftal. Ajax 2 - Sparta heeft aangetoond wat het tweede elftal, weliswaar versterkt met spelers die ook wel in het eerste elftal uitkomen, in z'n mars heeft. Sparta is natuurlijk niet de eerste de beste en heeft zeker een reputatie als cupfighter. Inmiddels heeft ook FC Groningen ervaren dat Ajax in het rijke bezit is van enorm veel talent want de 3-1 winst met daarbij vooral de manier waarop de overwinning werd behaald, moet iedereen zeer aanspreken. Ook ons eerste elftal is nog een jong team waarbij in iedere wedstrijd weer geleerd wordt. Dat heeft de wedstrijd tegen FC Den Bosch weer eens geleerd waar teleurstellend verdere deelname aan de strijd om de KNVB beker werd afgebroken via een 1-0 nederlaag. We hebben een bijeenkomst gehad met de Winkeliersvereni ging Leidsestraat naar aanleiding van de ellende op 13 mei j.l. Aan de hand van de bedankbriefjes mogen we constateren dat deze bijeenkomst erg veel goeds gedaan heeft en dat Ajax heeft laten blijken dat de club al die narigheid nog niet vergeten was. Voor iederen waren al die verschrikkingen al lang weer voorbij. Voor de winkeliers en Ajax niet. En wanneer je dan nog eens al die verhalen hoort dan is het werkelijk ongelooflijk dat dit alles anno 1987 in Amsterdam nog kan gebeuren. Ajax heeft gepoogd een gebaar te maken door de aanschaf te betalen van een nieuwe feestverlichting in de Leidsestraat, in de kleuren van zowel de winkeliersvere niging als Ajax rood-wit. Het geld lijkt ons hieraan erg goed besteed. De wedstrijd om de Super Cup tegen FC Porto stond oorspronkelijk vastgesteld op 25 november. Feyenoord speelt dan evenwel z'n eerste wedstrijd in Europa Cup 3 tegen Bayern Leverkussen. We hebben toen voorgesteld onze wedstrijd te verschuiven naar dinsdag 24 november, maar kennelijk heeft FC Porto dan bekerverplichtingen in Portugal. De beslissing ligt nu bij de UEFA wanneer uiteindelijk de wedstrijd gespeeld wordt. Inmiddels is ons nieuwe medisch centrum van start gegaan, zij het op bescheiden wijze, maar waar toch al de nodige fysiotherapeuten en doktoren aan zijn verbonden. De aanloop is nu al zeer enthousiast zonder dat er in feite echte initiatieven voor zijn ontplooit. Het bewijst de behoefte aan particulier ingestelde medische hulp op sportgebied waarmee we naar mijn mening naar een grote toekomst gaan. Het is niet bedoeld voor simpele klachtjes in hoofd of oren. Het is een echt Sport Medisch Centrum die onze spelers fit houden en maken en ook ter uwer beschikking staat. Ik wil tot slot nog eens memoreren dat Amsterdam toch voor het voetbal een perfecte burgemeester heeft. Hij heeft nog nooit een wedstrijd verplaatst of verboden en ziet kans z'n mensen altijd dusdanig te motiveren dat alles zeer gladjes verloopt. Het is echt een burgemeester met een voetbalhart en ik wil hem hierbij namens het bestuur van Ajax en de hele club dank zeggen voor de medewerking die hij Ajax altijd geeft en gunt. Ton Harmsen 29

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1987 | | pagina 7