KRONIEK Het weekeinde van 10/11 oktober stond volledig in het teken van de strijd om de KNVB beker. Dit jaar is het niet alleen Ajax 1 die mee mag strijden om de bokaal maar ook Ajax 2 krijgt de kans te laten zien waar toe men in staat is tegen teams uit de eredivisie. Op 10 oktober speelde eerst de hoofdmacht in Katwijk aan Zee tegen Quick Boys en ondervond volgens verwachting weinig tegenstand. John Bosman (3x), Spelbos (2x), Meyer en Sörensen zorgden voor de 0-7 winst in een overigens plezierige ambiance. Geen hoge hekken rond het veld, geen horden politie, geen vechtende 'supporters' maar gewoon een leuke wedstrijd op zaterdagmiddag aan de rand van de Noordzee. Spannender verliep het duel tussen Ajax 2 en Sparta een dag later in het Ajaxstadion. In de eerste helft twee prachti ge goals van Brian Roy en een uitstekend spelend Ajax. Daarna werd het iets minder al kreeg Ajax nog volop kansen op een grotere uitslag. Maar de ene tegengoal van Sparta onthield Ajax de zege niet waardoor de volgende ronde was bereikt. Weer thuis maar dan tegen FC Groningen. Ajax 1 moet op bezoek bij FC Den Bosch. En dat allemaal in het weekeinde van 14/15 november. Centraal stond vervolgens de wedstrijd van het Nederlands Elftal in en tegen Polen in het kader van de voorrondes voor het Europese Kampioenschap. Met uiteraard een flink aantal Ajaxspelers inclusief Arnold Mühren, maar helaas zonder Jan Wouters die door een meniscusoperatie enige tijd uit de roulatie moest. Henny Meyer werd aan de selectie toege voegd. Verder was het puur noodzaak deze ontmoeting in winst om te zetten om de kans te behouden weer eens bij een belangrijk tournooi aanwezig te zijn. De avond van de 14de oktober werd een gedenkwaardige. Twee uitstekende momenten in de eerste helft en even zoveel doelpunten (beide Gullit) waren voldoende voor de volle winst en de meevaller van het jaar voltrok zich in Budapest waar Hongarije moeiteloos Griekenland aan de kant zette, waardoor de weg voor Nederland richting de E.K. in West Duitsland volledig open kwam te liggen. Cyprus mag toch geen enkel roet in het eten gooien om straks van de uitwedstrijd tegen de Grieken nog maar een formaliteit te maken. En zo beleeft voetballend Nederland plotseling weer ongekende hoogtijdagen, iets waar we toch al zo lang op hebben zitten wachten. Nederland eindelijk weer eens bij een belangrijk internationaal tournooi. Uiteraard zeer gunstig voor de ontwikkeling van het Nederlandse voetbal en hopelijk volgend jaar juni weer een topsfeer bij de Europese Kampioenschappen. Alle ellende rond Cyprus was toen nog niet te voorzien. Inmiddels werd op 15 oktober j.i de tentoonstelling "De Wereld van Ajax" door Burgemeester E. van Thijn geopend. Foto's van Bart Sorgedrager "vertellen het verhaal van Ajax, niet zoals dat dagelijks tot ons komt via de krant en tv, maar meer zoals ingewijden het kennen", aldus de uit nodiging. Tot 29 november te bewonderen in het Gemeente Archief aan de Amsteldijk te Amsterdam. Twee dagen eerder loste Ajax nog een oude belofte in door de gedupeerde winkeliers rondom de Leidsestraat uit te nodigen voor een diner in Restaurant "Le Bocal", naar aanleiding van de ellende die zich afspeelde na het behalen van de Europa Cup 2 in Griekenland. Het diner, aangeboden door Ajax aan de Winkeliersvereniging Leidsestraat-Konings- plein, kan als zeer geslaagd worden beschouwd. Elders vindt u een bijdrage hierover. Alvorens we ons weer helemaal gingen bezig houden met Europa Cup aktiviteiten kwam eerst nog Volendam naar de Meer, zo op het oog een aardige sparring partner voor het eerste duel tegen Hamburger SV in West Duitsland. Het liep allemaal even anders. Volendam kwam alleen maar om te verdedigen. De eerste de beste uitval was echter wel raak waarna het Volendamse doel nog meer werd dichtgespijkerd. Er was voor Ajax geen doorkomen aan maar de gerechtig heid zegevierde toch. Richard Witschge knalde van 30 meter via een Volendamse rug de gelijkmaker in en in de laatste minuut schoot John van 't Schip Ajax alsnog naar de volle winst. Verder moest deze wedstrijd maar gauw worden vergeten, niet alleen vanwege het matige spel van Ajax tegen een nog veel mindere tegenstander, maar meer nog omdat het Europa Cup geweld voor de deur stond met voor Ajax een soort finalewedstrijd tegen Hamburger SV. Een wedstrijd die vooraf alle kanten zou uit kunnen, temeer omdat de Duitsers allerminst in optimale vorm verkeerden en ook Ajax iedere week met veel moeite de punten in de wacht sleepte. Maar Europa Cup voetbal is totaal anders dan competitie. Altijd weer een andere sfeer, andere instelling en grotere motivatie omdat het in 180 minuten bekeken kan zijn. Wie verliest valt af en kan weer een jaar wachten. Spanning dus volop naar de eerste verrichtingen in Hamburg. Ajax begon opmerkelijk met Frank Verlaat in de defensie ten aanschouwe van toch betrekkelijk weinig publiek. Zaak was natuurlijk de wedstrijd te controleren, want er is altijd maar weinig voor nodig om alles in korte tijd uit handen te geven al stond er altijd nog een tweede wedstrijd op het programma. Maar doelpunten zijn veelal schaars bij Europa Cup wedstrijden en het valt nooit mee opgelopen achterstanden in te lopen. Ajax speelde goed, controleerde de wedstrijd grotendeels al kwamen de Duitsers wel eens goed door. Maar Ajax ook en zowaar was het in de tweede helft raak. Uit een zeer subtiele aktie van Arnold Mühren kon Henny Meyer scoren. Een erg belangrijke goal, vooral wanneer dat gebeurt in een uit-wedstrijd. Ajax zag verder kans deze voorsprong tot het eindsignaal vast te houden al was Hamburger SV soms erg dicht bij de 25

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1987 | | pagina 3