voor 20 duizend mensen derland opduiken en het is voor mij een onbegrijpelijke zaak dat het ministerie van Justitie onder aanvoering van mi nister Korthals Altes niet in staat is voor dit soort zaken een oplossing te vinden. Ik heb gesproken met de F-side jongen die het licht in z'n ogen moet missen, omdat hij een zaak in de Leidsestraat probeerde te verdedigen. Het is een on gelooflijke treurige zaak. De politie staat machteloos, Ajax staat machteloos zo lang de nodige maatregelen uit Den Haag wegblijven. Ik stel eigenlijk alle 150 Tweede Kamer leden hiervoor ver antwoordelijk, want het zal je eigen kind maar zijn waar iets mee gebeurt. Het is ook menselijk dat alles weer snel wordt vergeten. We hebben de Europa Cup nog maar pas in ons bezit en iedereen gaat gewoon weer over tot de orde van de dag en vergeet alle vernieldrama's en menselijk leed. Ik vind dat onjuist. Met het bestuur zal worden bezien wat kan worden gedaan voor deze jongen, wat we kunnen doen samen met de poli tie en andere organisaties voor de ande re mensen in de Leidsestraat. Ik kan er nog niet veel over zeggen maar het is zeker niet uit mijn gedachte. Dan de bekerfinale tegen FC Den Haag. Een finale waarmee in het hele land is geleurd door de KNVB en het is eigelijk een grof schandaal, dat er zoveel tegen werking is van burgemeesters. Dat er ook geld gevraagd wordt voor de extra uren van de politie, bedragen die varië ren tussen de 50.000 en 100.000 gul den. Uiteindelijk komen we dan in Den Haag terecht met maximaal 8000 men sen. Het heeft dan verder niets meer te maken meteen echte bekerfinale maar het is slechts een schertsvertoning en het wordt zo langzamerhand de hoogste tijd dat de KNVB een vast stadion gaat aanwijzen waar de bekerfinale altijd wordt gespeeld ongeacht welke clubs de eindstrijd halen. Onze voorkeur gaat uit naar het Feyenoordstadion. Een goede accomodatie, meestal een fijn voetbal publiek dus dat moet voor de komende jaren vastgelegd worden zodat de bur gemeester vroegtijdig weet wanneer de finale gespeeld wordt. U kunt zich na tuurlijk voorstellen dat bij de komst van 8000 mensen bij een bekerfinale de op brengsten nihil zijn. De wedstrijd gaat so-wie-so om niks. Onafhankelijk van de uitslag plaatst FC Den Haag zich voor het Europa Cup 11 tournooi. Er moet wel gespeeld worden anders kan FC Den Haag zich niet laten inschrijven en dat kan nooit de bedoeling zijn. Wat mij wel opvalt is het feit dat verschillende topclubs nu al voor het derde jaar geen kans zien zich voor de finale te plaat sen. Ook hier moeten maar eens verant woordelijkheden gelegd worden want op deze wijze gaan tienduizenden toe schouwers verloren door gemis aan aan trekkelijke wedstrijden. U heeft uit de krant kunnen vernemen dat er een Johan Cruyff Stichting is op gericht. Deze stichting staat geheel vrij van Ajax. De renteopbrengst van het gestorte kapitaal zal worden gebruikt voor investeringen in de jeugd. Het is een initiatief geweest van Johan zelf. Het wordt uitgevoerd door Adrie v.d. Ey- den, onze direkteur algemene zaken, de heer Kronenberg, die Ajax altijd een warm hart toedraagt en Johan Cruyff. In het bestuur hebben plaatsgenomen Mar tin Schroder (voorzitter), Ton Brandste- der (penningmeester) en als technisch begeleider Johan Cruyff. Ik verwacht dat er een bedrag komt van 2-3 miljoen gul den en we hopen dit bedrag nog in de komende jaren verder uit te bouwen zo dat in ieder geval de jeugdopleiding vei lig gesteld is. Dan moesten we afscheid nemen van Marco van Basten. Ik denk een perfect afscheid, zoals het hoort. Hij heeft zich uitstekend gedragen tot aan de laatste dag. Hij heeft goed aangevoeld hoe ie mand zich behoort op te stellen, zowel binnen als buiten het veld. Na 6 fijne ja ren bij Ajax gaat hij een andere toe komst tegemoet. Het zal hem in Italië niet meevallen maar gesteund door een grote hoeveelheid zelfvertrouwen zal het hem wel lukken. Ik hoop in ieder geval dat hij, samen met z'n vrouw, drie ple zierige jaren in Italië tegemoet gaat met hopelijk weinig blessures. Verder hoop ik zeker dat hij nog regelmatig bij ons op het oude nest te zien is. Het afscheid verliep perfect, een voorbeeld voor an dere clubs en spelers waar het nog wel eens anders toegaat. Natuurlijk hebben wij onmiddellijk gerea geerd op het vertrek van Marco van Basten. Henny Meyer (ex Roda JC) is aangetrokken, we zijn in de slag met Frank Stapleton wat er goed uitziet. Voor de breedte hebben wij Jan Sören- sen aangetrokken. Onze selectie moet breder worden, gezien de vele, langduri ge blessures van het afgelopen seizoen. Rob de Wit, Alister Dick, Edo Ophof, Ronald Spelbos, Danny Blind, allemaal lang tot zeer lang geblesseerd, dus de selectie moet breder worden om deze zaken op te kunnen vangen. Het is uit gesloten dat onze jeugd dit allemaal kan opvullen. We zijn al heel blij met een ontwikkeling als die met Frank Verlaat in Athene, waarin hij laat zien wat in de jeugd beschikbaar is. Een compliment voor Frank Verlaat en Johan Cruyff die het toch aandurfde hem op te stellen. Maar de verbreding zal toch moeten worden zekergesteld door aankopen van buitenaf. De affaire van Rijkaard loopt volop. De zaak zal worden opgelost en zal naar verwachting, zonder hulp van 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1987 | | pagina 13