AMSTEL BIER i mm Mn Harry Sacksioni Pyramide Ik heb altijd de meeste belangstelling gehad voor de opleidingen. De meeste voldoening vind je ook in het over brengen van voetbalkennis aan de jeugd. Ik voel me geen schoolmeester, maar wel iemand die in staat is voetbalkennis over te brengen. Jonge spelers allerlei details bij te brengen om zo goed mogelijk te presteren. Dat kan van alles zijn. Dat behoeven niet alleen voetbaltechnische zaken te zijn. Jonge jongens die in Ajax komen spelen hebben uiteraard talent. Die kunnen een bal trappen of stoppen. Dat zie je. Dat selecteer je. Kijk, voetbaltrainer is een vak en iemand die z'n vak goed verstaat ziet onmiddellijk of iemand wel of niet kan voetballen of heeft gevoetbald. Zet maar eens tien willekeurige mensen op een rij en laat ze allemaal een bal terugtrappen. Je ziet dan direct wie wel en wie niet heeft gevoetbald. Het voetbal bestaat uit enorm veel facetten. Het is onze taak dat de jeugd allemaal bij te brengen en goede voetballers nog beter te laten spelen. Ik denk dat het zelfs mogelijk is van een middelmatige voetballer een goede te maken. Als de jongen er tenminste alles voor over heeft. Want daar gaat het natuurlijk om. In hoeverre is iemand bereid veel te doen en veel te laten om de hoogste top te halen. Ajax moet je zien als een pyramide-vorm met het eerste elftal aan de top. De basis is breed. Veel spelers die allemaal willen proberen de top te halen, dat maar enkelen gelukt. Wie het niet haalt valt af. Dat is ook de kracht van Ajax. Het is een club. Onze spelers komen al met 8 jaar 'in huis', kunnen de hele club doorlopen en zo ver mogelijk zien te komen. Dit in tegenstelling met de stichtingen, die dat niet hebben. Dat heeft het voetbal geen goed gedaan. Het is bijzonder jammer dat die stichtingen er ooitzijn gekomen. Van enige opbouw vanuit de jeugd is daar geen sprake, Ajax is altijd een club gebleven met een eigen jeugd. Daar wordt nu meer dan ooit aandacht aan besteed. Ook uit noodzaak, omdat de middelen er niet meer zijn (behalve misschien bij PSV) om spelers te kopen. Het zal allemaal uit de eigen school moeten komen. Dat geeft ook veel voldoening. De kunst is natuurlijk zoveel mogelijk spelers te laten doorstromen naar de top van die pyramide. Maar dat is een hele zware weg. De jeugd verkeert konstant in een leerproces, net zo lang tot men rijp is voor het grote werk en dan nog gaat dat leerproces door. Net als op school heb je langzame en snelle leerlingen, maar je mag stellen dat bij Ajax het maximale uit de jongens wordt gehaald. Maar niet iedereen haalt - ik zei het al - die top. Dat heeft allemaal verschillende redenen. Iedere speler staat op zich. De trainer moet beoordelen of die het gaat maken of niet. Ik zie dat, omdat mijn manier van beoordelen kennelijk goed is. Ik bekijk een speler op verschillende onderdelen, zoals koppen, schieten, stoppen, snelheid, maar ook mentaliteit, hardheid enz. De speler die uitblinkt in de meeste onderdelen komt het verst. Zo kan het voorkomen dat een speler ogen schijnlijk een goede voetballer is, maar wanneer je de verschillende componenten gaat waarderen een dikke onvoldoende scoort. Een soort rapportcijfers. Alles 1 tot 10, zet al je componenten naast elkaar en beoordeel maar. Maar aan de andere kant kun je als trainer natuurlijk zwakke onderdelen verbeteren. Door zeer intensief te trainen. Met het noodzakelijke talent en aanleg kan van een middelmatige voetballer best ietsgemaakt worden, als de jongen tenminste bereid is die zware weg te gaan. Met alle ups en downs, ledereen wil bij Ajax de top halen, omdat Ajax in Nederland de absolute top is. Daardoor is het zo moeilijk die top van de pyramide te halen. Ik heb me nog nooit in de beoordeling van iemand vergist. Die rood-witte draad in Ajax is zeker zichtbaar. De doorstroming is aanwezig, ledereen is in Sigarenmagazij VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion Inleverings-adres: Ajaxpool Rijnstraat 63, telefoon 448587 opleiding. En natuurlijk gaan de allerbesten weg bijAjax. Het is niet anders. Maar Ajax ziet altijd kans aan detop te blijven. Het is nog nooit weggezakt en dat kan je van veel topclubs in Europa niet zeggen. Mijn taak bij Ajax is assistent-trainer bij de A-selectie en trainer van het tweede elftal. Dat laatste is heel belangrijk omdat uit dat elftal de spelers voor het eerste moeten komen. Maar vergeet niet dat alle elftallen elkaar overlappen. Ik zie ook de A-juniores spelen en andere teams en er is natuurlijk altijd zeer intensief overleg tussen alle trainers. Naar mijn mening is er thans een redelijk goede taakverdeling op poten gezet die goed functioneert. Het is m.i. niet noodzakelijk dat een trainer goed heeft kunnen voetballen, maar heeft wel z'n voordelen. Je moet de kleedkamer geroken hebben om te kunnen beoordelen hoe voetballers zich onder druk gedragen en ook met hen kunnen praten over alles en nog wat. voetballers zijn soms gecompliceerde mensen. Een spits gaat twijfelen wanneer hij een paar wedstrijden niet scoort. Dan gaat hij lopen piekeren en begint er zeker over te praten. Je moet dan weten hoe het is 'uit vorm' te zijn en hoe je weer 'in vorm' kunt komen. Door keihard te trainen en de speler proberen het zelfvertrouwen terug te brengen. Een trainer kan redelijk veel doen vóór een wedstrijd. Zeker hameren op 100% concentratie. Iedere wedstrijd weer. Er bestaan geen onbelangrijke wedstrijden. Iedere wedstrijd zijn er twee punten te verdienen en die moeten voor Ajax zijn. Onvoldoende concentratie betekent verlies in alles En het is heel moeilijk om tijdens de wedstrijd de concentratie op te voeren. Dat gaat vrijwel niet. In de rust kan nog iets gered worden maar verder niet. Concentratie is heel belangrijk. Maar dat garandeert nog geen goede wedstrijd. Spelers zijn geen robots. Slechte wedstrijden bestaan ook. Kan niet anders. 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 9