'Spitz' Kohn 'Ajax bezit vele diamantjes die nog geslepen moeten worden' Het zal niet meevallen in de afgelopen jaren ergens een inter view te vinden met Spitz Kohn. Op het gebied van publiciteit houdt hij enigszins de boot af. In het verleden heeft hij voldoende publiciteit gekend. Zóveel zelfs dat hij nu de anonimiteit prefereert. Lekker werken op de achtergrond van dat grote gebeuren bij Ajax. Zich bezig houden met de opleiding van jonge spelers en talenten klaarstomen voor het echte grote werk. Een afspraak maken met Spitz Kohn valt overigens niet mee. Niet dat de wil er niet is, maar onverwachte aktiviteiten voor Ajax nopen hem wel eens een eerder gemaakte afspraak te annuleren. Niet in de laatste plaats tot groot ongenoegen van hem zelf. Op de avond dat ik hem ontmoet blijkt de jongste telg van de Kohn-familie jarig te zijn, maar dat weerhoudt de Ajaxtrainer niet het gesprek door te laten gaan. Na zeer drukke weken, zeg maar maanden, is er eindelijk even tijd om wat bij te komen, al eist het voetbal altijd de grootste aandacht op. Vooral bij mensen als Spitz Kohn die doordrenkt zijn van het spelletje voetbal en altijd met de sport bezig. Al met al redenen genoeg met Spitz Kohn een paar uur over het voetbal te praten. De oefenmeester, bezig aan z'n derde seizoen bij Ajax: 'Een afspraak maken met mij is nooit eenvoudig. Ik weet soms zélf niet wat mij allemaal te wachten staat. M'n vrouw houdt de agenda bij. En ik heb echt een hekel aan afspraken afzeggen. Vandaag is dan één van m'n kinderen jarig. Maar dat geeft niet. We verwachten verder geen visite. Welnu, wat kan ik voor je betekenen? Inderdaad, ik sta niet vooraan bij publiciteit. Erger nog, ik probeer het zoveel mogelijk te vermijden. Ik heb geen zin in die journalisten. Die jongens doen maar wat. Ze schrijven nooit op wat je zegt. En dan moet je zó oppassen. Als ik zeg dat het regent zeggen zij dat de zon schijnt. Nou, wat koop ik daar nu voor? Dan. zeg ik maar liever niks. Kan ik ook geen verkeerde dingen zeggen. M'n loopbaan? Ja, dat is een heel verhaal maar ik zal het kort houden. Geboren in Luxemburg op 1-11-1933. Nee, 'Spitz' is niet m'n echte naam. Dat is Antoine. Ook geen Anton, maar Antoine, op z'n Frans. Spitz is een bijnaam. Heeft iets met m'n gezicht te maken. We waren vroeger altijd met vijf jongens en allemaal hadden we een bijnaam. Ik heette dan Spitz. Het heeft ook niets te maken met het in de spits spelen. Dat denken veel mensen. Maar het is niet zo. Ze zeggen altijd: Spitz komt zeker van de spits in het voetbal. Dan zeg ik altijd maar ja om dat hele uitlegverhaal te voorkomen. Ikbegonte voetballen toen ik 10jaarwas, bij Jeunessed'Esch, 3 km van de Franse grens en 18 km van Metz. Vandaar dat ik nogal jong in aanraking kwam met het Franse profvoetbal. Met 17 jaar speelde ik in het nationale elftal van Luxemburg als jongste voetballer die ooit in dat team heeft gespeeld. Met 19 jaar verliet ik Luxemburg en ging spelen bij Karlsruhe in West- Duitsland. Ik kon overigens ook naar Frankrijk, maar er waren wat verwikkelingen. Het heeft geen zin om daar verder op in te gaan; het is een erg lang verhaal. Met Karlsruhe werden we 2x landskampioen en wonnen we 2x de Beker. Vervolgens verhuisde ik naar Basel, om in 1959 in Nederland te komen. Ik vertel het allemaal maar wat snel om niet al te veel in details te treden. In Nederland begon ik bij Fortuna '54, daarna 1 jaar uitgeleend aan 'Sportclub Enschede', vervolgens terug naar Fortuna '54. In Enschede kwam toen de fusie tot stand tussen 'Sportclub Enschede' en 'Enschedese Boys' waaruit de stichting 'FC Twente' ontstond. Ik heb daar nog twee jaar gespeeld. Kon toen overigens ook naar Sparta maar bij FC Twente gaven ze me de kans te gaan studeren voor m'n trainersdiploma's. Bij 'FC Twente' ben ik ongeveer 17 jaar geweest; eerst als assistent-traineren daarna als hoofdtrainer. Vervolgens trainer bij 'Go Ahead Eagles', 'FC Brugge', daar tussen door nog een paar weken naar Hongkong en uiteinde- li jk in 1 983 assistent-trainer bij Ajax onder Aad de Mos. Na Aad kwam Johan Cruijff en zo zijn we in het heden aangeland. Ja, ik was een echte spits. Scoorde veel doelpunten, ik zou je al m'n plakboeken moeten laten zien. In Nederland heb ik 105 goals gemaakt. Kon goed schieten, links en rechts, goed koppen, echt een ouderwetse spits. Ach, je kan niet zeggen dat ik te vroeg geboren ben. Misschien wel voor het geld maar iedere tijd kent z'n charme en in mijn tijd was het ook leuk. Ik heb ook altijd brood in het voetbal willen verdienen; je kunt zeggen dat ik een echt voetbaldier ben. Het is een ziekte, een bacil, die niet weggaat. M'n D- en C-diploma haalde ik toen ik nog voetbalde bij Fortuna '54 en het B- en A-diploma bij FC Twente, waar ik dus zoals ik zei de kans kreeg te studeren, wat heus niet overal mogelijk is. Het A-diploma halen is erg moeilijk. Dat valt zeker niet mee en misschien weerhoudt dat wel veel goede voetballers daar aan te beginnen. Dat is jammer. Aan de ene kant is het goed dat het vak beschermd wordt, maar aan de andere kant verdwijnen veel goede oudvoet ballers die heus wel iets voor het voetbal zouden kunnen betekenen 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 8