Sören Lerby, korte tijd in Holland, wipte even bij zijn 'oude' vrienden binnen wedstrijden is toch wel erg veel om nog serieus mee te draaien. Het is echter te hopen dat de inspanningen van Ajax en PSV anderen doet inspireren te komen tot een beter voetbalpeil opdat de onderlinge verschillen niet nog groter worden. Voor al Ajax doet veel waardoor mensen het voetbal weer gaan waarderen. Absoluut een verdienste van Johan Cruijff en z'n technische staf plus de Ajax-leiding die het aangedurfd heeft deze weg in te slaan en de technische leiding alle vrijheid geeft het voetbal positief te ontwikkelen. In het belang van Ajax maar ook van het Nederlandse voetbal, want als het bij Ajax regent, druppelt het in het hele Nederlandse voetbal. Alles heeft met elkaar te maken. Goede prestaties door clubs en het Nederlandse Elftal werken door om die brede voetbalbasis in Nederland. Nederland-Polen in het Olympisch Stadion (voorrondes E.K.) leverde een volledig uitverkocht huis op. Nog niet zo gek lang geleden een ondenkbare zaak, nu een keiharde realiteit. Mede veroorzaakt door de winst in Hongarije, de opwaartse lijn van Ajax in spel en prestaties op Europa Cup- en competitieniveau waardoor het voetbal weer volledig tot bloei kan komen, waar bij duizenden mensen uiterst plezierige uren beleven en een legioen van 65.000 mensen laat blijken dat het er is. Helaas richt zich echter erg veel op het vandalisme rond het voetbal. Praktisch iedereen heeft wel iets te zeggen over dit probleem, maar de aangedragen oplossingen zijn onuitvoer baar of ondenkbaar. Het werpt, zoals we eerder zeiden een smet op dat leuke voetbalspelletje, waar zoveel mensen nog steeds intens van kunnen genieten. Donderdag 13 november ging Marco van Basten richting Pa rijs om de Gouden Schoen in ontvangst te nemen als top scorer in Europa seizoen 1985-1986. Met 37 treffers eindigde hij ruimschoots op de eerste plaats, voorwaar een schitteren de prestatie (inclusief van het elftal) waarbij de naam AJAX weer volledig centraal stond in de internationale voetbalwereld. Nederland-Polen wat teleurstellend (0-0) maar de nationale ploeg zit nog volledig in de race. Het is uiteraard zaak om dat zo lang mogelijk vol te houden. Dan blijven de komende inter lands netzo interessant als die welke reeds geweest zijn. Tegen Rheden werd een niet al te moeilijke klus afgewerkt al overtuigt de 0-2 zege voor Ajax allerminst. Maarzoals altijd in bekervoetbal is alleen het resultaat belangrijk. De winst zorg de voorde volgende ronde waarbij in loting een uitontmoeting tegen Sparta-Rotterdam uit de bus kwam. Voor de competitie ging het vervolgens naar Zwolle om PEC aldaar te ontmoeten. Het werd een nogal krampachtige zaak, waarbij enige vermoeidheidsverschijnselen bij velen niet vreemd waren. Hoe kan het ook anders wanneer al maanden lang zondag-woensdag-zondag wordt gespeeld. Desondanks kwam 10 minuten voor tijd de winnende treffer van Marco van Basten maar vooropgesteld moet worden dat Stanley Menzo wonderbaarlijke reddingen moest verrichten om PEC hetsco- 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 4