Altes, die zegt dat de politie dan maar door de clubs betaald moet worden, vraag ik me eerst af wat Justitie te maken heeft met betaling van politie. Daar gaat Binnenlandse Zaken over, daar valt ook het Landelijk Overleg Vandalisme (LOV) onder. Maar ik vraag me nog meer af. In z'n totaliteit wordt het Neder landse voetbal gesubsidieerd met ongeveer 1,70 per plaats. In de Stadsschouwburg in Tilburg is dat al 79,- en iedere plaats in de Stopera kent 1.000,- als subsidie per jaar. Dan vraag je je af waar de bewindslieden over praten en zeker bewindslieden die dat pakje niet aan hebben. Justitie hoeft namelijk de politie niet te betalen. Dat doet Binnenlandse Zaken. KNVB en clubs hebben al zoveel aangedragen en heb ben al zoveel gedaan. Hebben in ieder geval gezorgd dat de stadions veilig zijn. Wat buiten de stadions gebeurt vind ikzelf verschrikkelijk en misschien is het wachten wel op iets heel ernstigs alvorens de heren in de Tweede Kamer wakker wor den. Naar of het nu demonstraties van krakers zijn, het vernie len van treinen en bussen, herrie bij optochten en noem maar op, overal komt u dezelfde mensen tegen. Vandaar dat ik ook zeg: wanneer er morgen niet meer gevoetbald wordt, gebeurt het op het tennisveld, het hockeyveld of waar ook. Ergens moeten deze mensen hun uitlaatklep hebben. Er is naar mijn idee maar één oplossing: als je deze mensen te pakken hebt, laat ze dan niet meer los, maar laat ze datgene repareren wat ze vernield hebben. Dat werkt m.i. opvoedkundig het beste. Ik wil niets weten van een dictatoriale staat, maar het kan ook niet zo zijn dat een klein aantal jongeren het vergald voor die 120.000 of 130.000 mensen die elke week naar het voetballen gaan kijken. Dat heeft dan niets meer met democratie te maken. Desondanks blijft de voetbalsport een heel goed produkt voor reclame. Bord- en shirtreclame, ik denk dat het voor veel sponsors relatief het goedkoopste is. Ik denk ook dat er uit de hele sponsoring nog veel voordelen te halen zijn. Veel mensen staan daar sceptisch tegenover. We zijn in 1978 begonnen met 50.000,- als eerste sponsoring en we zitten nu inclusief de sky-boxen op een brutobedrag van 4 miljoen gulden. En ik denk dat de mogelijkheden nog vele zijn en ook zo snel moge lijk zullen worden aangeboord. We krijgen daar ook meer de gelegenheid voor als op 1 november ons bestuurslid Arie van Eyden in diensttreed als Direkteur AlgemeneZaken, waardoor vele zaken die nu eigenlijk zijn blijven liggen kunnen worden opgenomen en in de goede zin des woords kunnen worden vercommercialiseerd. Maar het zal nooit zo zijn dat Ajax de macht in handen zal geven van sponsors. Het bestuur van Ajax zal altijd verantwoordelijk zijn en blijven voor de totale gang van zaken en het heeft daarbij een geweldige steun aan de ledenraad en alle mogelijke commissies waar het bestuur op kan teruggrijpen. Ton Harmsen Ajax-Bursaspor: misgreep van Turkse keeper 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 7