Sportmedisch Congres Voetballen hoeft niet gevaarlijk te zijn MERCEDES-BENZ AMSTERDAM Het initiatief van Ajax om in samenwerking met het St. Lucas Ziekenhuis in Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis in Maastricht te komen tot een groot sportmedisch congres werd op 12 en 13 september jl. gerealiseerd in het Marriott Hotel in Amsterdam. Vele prominenten uit de sportmedische wereld, alsmede het voetbal waren aanwezig om in verschillende voor drachten te komen tot informatie-uitwisseling op allerlei ge bied aangaande sportmedische wetenschap en alles wat daar mee te maken kan hebben. Leef- en eetgewoontes van de jeugd, de lichamelijke opvoeding van de jongeren, het behan delen en voorkomen van sportblessures, de algemene condi tie van de sportbeoefenaars en nog veel meer kwam aan de orde tijdens dit tweedaagse congres. Ook de media lieten zich niet onbetuigd. Kranten, radio en televisie waren aanwezig om van een en ander verslag te doen. Met name Johan Cruijff en Rinus Michels werden ruimschoots geciteerd. Maar ook experts op het medische vlak deden het woord. Uit alle recen sies lijkt ons het onderstaand artikel uit Trouw' een goede weergave van het besprokene. Een congres, zeker voor herha- ling vatbaar! Tijn Middendorp doorWim de Jong De topvoetbalier kan geen koprol meer maken. De pupil eet hamburgers en drinkt cola. Het aantal blessures neemt de vorm van een epidemie aan. Medici vragen zich af of er verband is. Aan de overtredingen ligt het in de meeste gevallen niet. Een geruststelling in een alar merend bericht. Voetbal is een merkwaardige hoofdzakelijk door mannen ge speelde sport waarbij door elke speler per wedstrijd 10 tot 12 km gelopen wordt, waarvan minstens 1 km op volle snelheid wordt gesprint. Bij de strijd om een doelpunt te maken moet de tegenstander ontweken of omspeeld worden, waarbij alles gebruikt mag worden behalve wat het meest makkelijk zou zijn: de handen en de mond. Ajax, het St. Lucas Ziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis in Maastricht, vonden dat er over dit wonderlijke maar zeer populaire spel een internationale congres gehouden zou moe ten worden. En wel over sportgeneeskunde en voetballen, want die twee bleken op het congres afgelopen weekeinde inmiddels nauwelijks meer zonder elkaar te kunnen. De medisch specialisten bogen zich natuurlijk met gretigheid op de blessures van knie, enkel, achillespees en andere letsels. Voor mij werd eens te meer duidelijk dat wij in Nederland niet bij de stormachtige ontwikkeling van de behandeling van sportletsels, waarvan voetbalblessures het meest voorkomen, achterblijven. Het is een ware epidemie. Een voorbeeld spreekt hierbij boekdelen: op de eerste hulpaf deling van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, komen per jaar 700 patiënten met voetballetsels. Verreweg de mees ten (60 procent) komen in het weekeinde, negen van de tien binnen 24 uur na het ongeval. Twee van de drie slachtoffers zijn tussen 16 en 29 jaar oud en ongeveer één van de vier hebben een gebroken bot. Dit zijn meestal breuken van voet, enkel of been. Elk ziekenhuis met een eerste hulppost heeft dezelfde ervarin gen. De oorzaak van de letsels ligt meestal bij de spelers zelf. Stijve spieren, slappe gewrichten, te weinig training en geen goede schoenen of niet passende beenbeschermers. Opmer kelijk is dat de oorzaak minder vaak aan de aard van de over tredingen ligt. Coaches Maar niet alleen sportmedici van naam konden hun ervaringen spuien, ook coaches, trainers, verzorgers en fysiotherapeuten meteen grote reputatie vertelden over de technische en medi sche organisatie, problemen van jeugd, topsport, fysiothera pie bij letsels en mogelijkheden om voetbal letsels te voorkomen. Bondscoach Rinus Michels praatte in deftige tv-volzinnen GROOTS EN EXCLUSIEF IN NIEUW EN GEBRUIKT Donauweg 11,1043 AJ Amsterdam Industrieterrein Sloterdijk, Tel. 020-134631 ook in Amstelveen. Ouderkerkerlaan, Tel. 020-455755 Showroom openingstijden: Dagelijks8.30-17.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 12