maar kan werken op goed wederzijds vertrouwen. Ook tussen de medische staf en de technisch direkteur. Want het één heeft natuurlijk veel te maken met het ander. De medische staf beoordeelt alleen of een speler fit genoeg is om de wedstrijd aan te kunnen. Of hij dan wordt opgesteld is een zaak van de technisch direkteur. In theorie kan natuurlijk een verschil van mening ontstaan. De speler heeft natuurlijk ook z'n zegje. Het kan ook voorkomen dat wij een speler in princi pe fit verklaren, doch dat het beter is dat hij nog een week al leen traint, leder geval staat natuurlijk op zichzelf. Een blessu re wordt altijd beoordeeld. Ik stel de diagnose of verwijs naar onze chirurg Dr. Groot en in overleg met Pim van Dord schrij ven we een therapie voor om de genezing zo snel mogelijk te doen plaatsvinden. Essentieel is een konstant overleg met de fysiotherapeut. Hij is de spil in de medische verzorging. Bovendien heeft de trainer de nodige belangstelling voor iede re blessure. Hij wil uiteraard ook weten wanneer z'n speler weer beschikbaar is, zeker wanneer het gaat om belangrijke wedstrijden. Want spelers en trainers moeten presteren, een wedstrijd moet gewonnen worden. Er staan soms hele grote belangen op het spel en dan kan het van gewicht zijn wan neer een speler fit genoeg is om te spelen. De blessure van Marco van Basten had natuurlijk nogal wat belangstelling, maar iedere andere speler is even belangrijk. Het kunnen be schikken over een fitte selectie is voor een trainer erg belang rijk. Voor de lagere elftallen is het de verzorger die bepaalt of een speler naar mij wordt verwezen. Ik kan natuurlijk onmoge lijk alle spelers van alle elftallen onder m'n hoede nemen. Daarom hebben we de verzorger als een soort drempel ge maakt om te beoordelen of iemand onder mijn behandeling komt. Dat systeem werkt, zoals de hele medische staf m.i. goed functineert. Er heerst dan ook rust op het medisch front en dat is alleen maar goed te noemen. Een goede verzorging is een maximaal vertrouwen hebben bij spelers en technische staf. Daarbij heeft de verzorger een sig naalfunctie, omdat veelal het kontakt tussen de speler en de verzorger, respectievelijk de fysiotherapeut vaak intensief kan zijn. Een speler vertelt soms aan hen allerlei persoonlijke za ken die hij nooit aan de trainer of aan de dokter zal vertellen. Zo is dat altijd geweest. De fysiotherapeut heeft zeker een sociale functie in deze. Hij signaleert allerlei zaken die hij al dan niet naar voren kan brengen bij de technische staf. Het vertrouwen moet aanwezig zijn om dat te kunnen beoordelen. Kijk, je leeft als speler en trainer eigenlijk in een zeer kleine groep. Met een grote sociale controle. Een selectie van 16 man, een aantal trainers en 2 man medisch. Dat gaat een sei zoen lang intensief met elkaar om. Vooral bij een blessure en de behandeling daarvan door de fysiotherapeut ontstaan er goede kontakten. Veelal omdat de beleving van een blessure voor 50% in het hoofd zit. Het is ook een geestelijke zaak die hij op de een of andere manier moet verwerken. De speler wil zo spoedig mogelijk weer fit zijn, wil z'n plaats in het elftal niet verliezen, wil dus 'gisteren' al weer fit zijn. Lukt dat niet dan komen soms de twijfels. Aan zich zelf maar soms ook aan de behandeling. Men kijkt om zich heen en hoort dan wel eens wat over alternatieve geneeskunde met soms opmerkelijke resultaten. Men hoopt dan bij andere mensen vluggere resul taten te hebben. Bij Ajax is momenteel aardig rust in de tent, maar er zijn "collega's" die bewust proberen de publiciteit te halen door de speler zelf te benaderen en te verklaren dat hij hem binnen een paar dagen wel fit heeft. Je ziet dat ook bij individuele takken van sport als atletiek waar de sporter het echt helemaal alleen moet doen terwijl voetbal nog altijd een teamsport is waar dat toch wel anders ligt, alhoewel ik het met je eens ben dat ook profvoetballers in feite individualisten zijn, uit op persoonlijk succes. Maar ook een voetballer moet kun nen spelen om niet weg te vallen. Ik heb geen goed woord voor lieden die alleen voor eigen parochie handelen en niet het belang van de sporter behartigen. En onderschat dat niet. Want wat zou er niet 'mooier' zijn dan dat iemand kan zeggen één van onze spelérs binnen een paar dagen fit te hebben ge maakt, terwijl de medische staf van Ajax daar een paar weken over doet. Meestal is het ook fake maar je weet niet half hoe men er op uit is persoonlijk gewin te halen door middel van spelers. Natuurlijk heb je er capabele mensen bij, maar in het algemeen geldt dat de-tuin-van-de-buurman-altijd-groener-is. Natuurlijk, een ieder beschikt over z'n eigen lichaam, net zo als iedere speler bepaalt of hij fit is of niet. Ik heb in al die ja ren nog nooit meegemaakt dat een speler wél speelt terwijl hij eigenlijk niet kan of omgekeerd. Het zijn vaak afwegingen die je maakt en ieder geval, iedere blessure wordt op zich beoor deeld. De trainers hebben ook een vrijheid van handelen, maar het is natuurlijk van het grootste belang dat de medi sche staf en de technische staf en de desbetreffende speler op één lij zitten. Een goede trainer zal nooit tegen een me disch advies van z'n clubarts ingaan. Men onderscheidt blessures in twee groepen: acute letsels en overbelasting-letsels. Acuut is door je enkel gaan, spierscheu- ringen etc. Overbelasting ontstaat vaak aan de achillespees of liezen. Het voetbal in Nederland is een matig harde sport. Kijk maar naar de topwedstrijden in Nederland: heel weinig echte blessures. Niet te vergelijken met internationaal voetbal. Maar juist tegen amateurteams of lagere elftallen met minder geta lenteerde spelers ontstaan de blessures, omdat men daar an ders voetbalt. Veel meer ongecontroleerd wat profvoetballers niet gewend zijn. Van Basten loopt geen blessure op bij top wedstrijden maar wel tegen RCH of NEC bijvoorbeeld. Tijdens de wedstrijd volg ik de spelers meer dan het spel. Uiteraard weet ik wie van iets last heeft en bij welke bewegingen dat pijn doet. Je kunt ook vaak aan de aard van de overtreding zien wat de speler mankeert als hij geblesseerd blijft liggen. Je vergist je daarbij niet snel. Pim is daar erg sterk in. Hij heeft genoeg zelf gevoetbald om alles goed te kunnen beoor delen. Hij spreekt de taal van de spelers, wat erg belangrijk is. Ook Johan Cruyff heeft veel "feeling" voor sportblessures. Hij maakt vaak hele interessante opmerkingen over sportgenees kunde, is daar ook zeer in geinteresseerd en geeft wel eens adviezen waarvan wij zeggen: zo zou het ook kunnen. Hij is op het totale voetbalgebied een grote persoonlijkheid die op het technische vlak iedereen een stap voor is. Hij weet exact waar hij het over heeft, denkt vooruit en is daardoor iedereen voor. Hij geeft een extra dimensie aan de voetballerij. Boeiend om met hem over voetbal en voetbal-medische zaken te pra ten. Ik vind dat voetballers een goed leven hebben. Hun hobby is Café Restaurant Frankendaal middenweg 116. 1097 BT amsterdam. tel. 020-655194 woensdags gesloten Het Café Restaurant waar sportvrienden elkaar vinden en u zich al gauw thuis voelt. Voor een hapje en een drankje staan wij ajtijd voor u klaar. Maar ook voor uw compleet verzorgd diner tot max. 35 personen. met vriendelijke groeten fam. Gunzel en Mijzen 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 9