Blind zal op de rechter flank zeker tot een versterking leiden. Ik denk dat we nog niet uitgekocht zijn. We moeten daarbij het einde afwachten van de WK in Mexico omdat spelers aldaar nog druk doende zijn voor hun land te presteren. U zult bij de aanvang van het nieuwe seizoen bemerken dat er aan ons stadion het een en ander veranderd is. In de eerste plaats hebben wij op de hoofd-tribune zelf een viertal z.g. skyboxunits geplaatst met een capaciteit van 26 mensen per box en die wij praktisch voor drie jaar aan het bedrijfsleven hebben verhuurd. Hierbij hoort een skybox-club 'Ajax' en een nieuw restaurant, speciaal voor deze mensen, maar ook voor degenen die door het bestuur hiervoor in de gelegenheid worden gesteld. Ajax brengt hiermee weer een unicum in het Nederlandse voetbal door met boxen te beginnen voor bedrijven van internationale reputatie die denken dat zij bij Ajax business to business kunnen doen in een lokatie die van alle gemakken is voorzien zoals telefoon, radio, televisie e.d. Wat de competitie opzet betreft heeft u een en ander reeds in de pers kunnen lezen. Er zijn natuurlijk veel te veel 'betaalde clubs', clubs ook die in de financiële problemen zitten. Maar in ons democratisch bestel zal het niet meevallen van 18 naar 16 clubs te gaan, het is wel noodzakelijk. In West-Duitsland gaat men ons voor. Overal is men bezig het aantal clubs te verminderen en ook Nederland zal daar niet aan kunnen ontkomen. Men zou nog wel eens verbaasd kunnen staan over de clubs die mogelijk geen licentie krijgen omdat men niet kan garanderen dat het seizoen kan worden afgemaakt. We moeten realist zijn, ook de VVCS moet dat. Het is allemaal niet meer op te brengen. Ik vraag me zelfs af of het verenigingsfonds, waar Ajax, Feyenoord, PSV en FC Gronin gen het meeste geld in storten, nog wel gebruikt mag worden om clubs in stand te houden die wekelijks slechts tussen de 800 en 1500 toeschouwers trekken. Ik denk dat die club bestuurders zouden moeten overwegen om vrijwillig uit het 'betaalde voetbal' te stappen. Het is een moeilijke zaak, iedereen wil graag blijven meedoen, maar het zou voor het totale Nederlandse voetbal beter zijn wanneer iedereen z'n hand eens in eigen boezem zou steken en zich afvragen of ze op deze manier nog wel een steentje bij dragen aan de competitie. Men is ook bezig om in de eredivisie een nacompetitie te organiseren. Dat zal niet meevallen. We willen namelijk ook tijd vrijmaken voor het Nederlands Elftal om meer vriend schappelijke wedstrijden te kunnen spelen maar als er dan aan de gewone competitie nog eens een aantal wedstrijden wordt vastgeplakt in welke vorm dan ook, is dat niet in het voordeel van competitieleider Jan Huybrechts. Een na- competitie zou overigens wel een aanleiding kunnen zijn het aantal clubs van 18 naar 16 terug te brengen om zodoende meer speelruimte te realiseren. Indien het aantal clubs wordt teruggebracht naar 16 en de nacompetitie wordt ingesteld moet dat m.i. in één keer geregeld worden, anders wordt het een chaos. Het is overigens niet zo dat 500 tot 600 spelers afhankelijk zijn van het betaalde voetbal. Dat zijn er hoog uit zo'n 120 tot 150. De overigen zijn maar gedeeltelijk in dienst van de club dus het kan nooit in die mate belangrijk zijn voor de VVCS om de ontwikkelingen te blokkeren. De eerst divisie telt nu nog slechts enkele full-prof spelers en ook sommige grotere clubs in de eredivisie hebben geen enkele full-prof in dienst en ik vraag me af of de verplichting van 15 contract spelers nog wel in de toekomst een haalbare kaart blijft. We zijn bezig het voetbal weer gezond te maken. Daarbij geldt m.i. het spreekwoord: zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Daarom zal in één keer het mes er in moeten, in één keer zullen we de zaak moeten reorganiseren. Dat doet pijn, natuurlijk. Maar wat nog meer pijn doet is het feit dat Nederland niet in Mexico was. Want het Nederlands Elftal behoort de kar te trekken. Daarna komen de grote clubs. Het kan ook wel eens andersom zijn, zoals in de periode 1970-74, maar iedereen zal zich moeten realiseren dat, willen we iets bereiken, het pijn zal doen en zal het egoïsme opzij moeten worden gezet. Als ik van de heer Marle, onze Bondsvoorzitter, hoor dat men in Mexico eigenlijk Nederland helemaal niet meer kent. Als de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 ons verzoekt om Cruijff naar Mexico te sturen omdat Nederland eigenlijk niets meer voorstelt, dan mogen we eigenlijk niet langer meer toestaan dat het egoïsme blijft zegevieren. Op 10 juli is de loting voor de Europa Cup. Ik hoop op een gunstige 'greep', we een paar rondes verder komen dan de laatste jaren het geval was. De vechters hebben we er voor. Ik heb er vol vertrouwen in. Maar het blijft een gelukszaak. Kijk naar het afgelopen Europa Cup-tournooi waar grote clubs als Juventus en Bayern Muenchen e.a. vroegtijdig werden uit geschakeld. Maar geluk kan je afdwingen door sterk te spelen. In september hebben wij in ons stadion een medisch congres georganiseerd. Specifiek over voetbalblessures. Waar grote namen uit de hele sportwereld aan deelnemen met medewerking van het Sint Lucas Ziekenhuis en de Universiteit van Maastricht. Het zullen drie hele boeiende dagen worden waarbij Ajax ook nu weer het voortouw neemt en als eerst een dergelijk samenkomst organiseert. Ik wens u verder een plezierige vakantie en ik hoop u in de eerste week van september weer gezond en wel in ons gerenoveerde stadion te mogen begroeten. Ton Harmsen Zo maar een greep uit "de oude doos" voor oude bekenden

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 7