International Congress on Sportsmedicine and Football 12-13 September 1986 Amsterdam, The Netherlands MERCEDES-BENZ AMSTERDAM Subjects: Speakers: Medical Organisation -Ekstrand -Martens Prevention -Eriksson -Marti Traumatology - Van den Hoogenband -Van Rens Youth Sports - Keeman -Stibbe hun werk geworden met voor hun leeftijd zeer hoge in komsten. En zeker niet in een 40-urige werkweek. Het is vaak de stress, die hen blokkeert maar als een speler daar goed mee weet om te gaan heeft hij een mooi leven. Fysiek zijn er meestal geen problemen. Het zit vaak zoals ik reeds eerder zei; in het koppie. Voetbalpsychologen "zijn er nog weinig. Ajax heeft het ooit eens geprobeerd. Was geen succes. De menta liteit is ook anders dan in de jaren 70. Ajax kampt met een schitterend verleden. De club is in het buitenland nog enorm populair. Dateert met name uit de gouden tijd. En vergeet Cruyff zelf niet. We waren in Spanje met de club. Opstoppin gen op straat om even Cruyff aan te raken. Je weet niet wat je ziet. Zo populair is hij nog. De Nederlandse voetballer heeft het relatief makkelijk. De sociale omstandigheden zijn anders dan in Italië of Spanje, waar de armoede veel groter is. En als je dan toevallig goed kunt voetballen wil je wel alles doen om het hoogste te behalen. In Nederland hebben de getalenteer den toch niet die "sturm und drang" om te presteren. Je ziet dat bij internationale wedstrijden b.v. Europa Cup enz. We ko men op dat gebied nog heel wat te kort. Sport is geweldig. Emotie, dramatiek, alles zit er in. Ook op amateurniveau. Dat altijd willen winnen. Zelfs op de trai ningspartijtjes. Ik speel zelf niet meer vanwege een kniebles sure, maar af en toe train ik nog wel eens mee met een club. Heerlijk is dat. Zoals vanavond: 10-9 verloren. Ik heb er echt een beetje de pest over in. Maar sport kan zo mooi zijn. Wiel rennen, voetbal, atletiek. Schitterend. Naast het voetbal heb ik altijd zweefgevlogen. De laatste jaren op wedstrijdniveau. Vorig jaar won ik de kwalificatiewedstrijden, zodat ik dit jaar aan de Nederlandse Kampioenschappen mag deelnemen. Het is natuurlijk schitterend om op 1000 meter in alle stilte boven Nederland te zweven, maar bij wedstrijden komt het aan op concentratie en het nemen van snelle en juiste beslissingen. Eén foutje en je hebt 'n kans in een weiland terecht te komen. Het is erg jammer dat ik door tijdgebrek niet weet waar mijn top ligt. Er bestaat een goed kontakt met de clubartsen van PSV en Feyenoord. Uiteindelijk zijn deze clubs met Ajax de hofleve ranciers voor de KNVB en daar zijn nog wel eens problemen mee. Uiteindelijk leen je als club je beste spelers uit en je moet maar afwachten hoe je ze weer terug krijgt. Het is dan van belang dat de medische verzorging in onze lijn ligt wat he laas niet altijd het geval is. Het laten spelen van een Ajaxspe- ler met een injectie zonder enige voorkennis aan ons kan na tuurlijk niet. Er moet tussen de KNVB en de clubs een zeer in tensief kontakt zijn. Het is goed dat, althans de artsen van de topclubs, op één lijn zitten. We zien elkaar regelmatig en zo hoort dat ook. Er is wel degelijk een ontwikkeling in de sportgeneeskunde. De laatste 10 jaar is er veel ten goede veranderd. Neem nu simpelweg het voetbalknietje. Vroeger altijd opereren en 8 we- GROOTS EN EXCLUSIEF IN NIEUW EN GEBRUIKT Donauweg 11,1043 AJ Amsterdam Industrieterrein Sloterdijk, Tel. 020-134631 ook in Amstelveen, Ouderkerkerlaan, Tel. 020-455755 Showroom openingstijden: Daqelijks8.30-17.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1986 | | pagina 10