maar desondanks hebben veel amateurverenigingen de wens te kennen gegeven te worden aangesloten op Filmnet teneinde zo doende hun kantine vol te krijgen om in de ochtend- en middagu ren een wedstrijd te laten zien. Het is allemaal maar net hoe je het ziet of wilt zien. Het contract is maar voor twee jaar getekend. Daarna kunnen we zeggen: we stoppen er mee of we gaan er mee door onder misschien betere voorwaarden. Dat kunnen we als clubs allemaal bepalen. Ik eis wel van iedere club dat men zich neerlegt bij de meerderheid. Als er 24 clubs voor zijn en 10 tegen zal de minderheid zich bij de meerderheid moeten neerleggen. Zo hóórt dat in een democratie. En zo moet het ook blijven. Ik heb begrepen dat Sky Channel het tournooi van PSV heeft uitgezon den. PSV zou die banden niet ter beschikking hebben gesteld. In dat geval vrees ik dat het Philips-concern dat heeft gedaan. Een slechte zaak. De banden zouden zelfs voor niets in roulatie zijn ge bracht wat een niet minder slechte zaak is en wat ook heel veel aangetekende brieven heeft opgeleverd van de nationale voetbal bonden op de buro's van Zeist. De publieke belangstelling loopt bij Ajax nog steeds volgens ver wachting. Meer publiek dan vorig jaar, met de mogelijkheid dat onze prognoses dit jaar wel gehaald zullen worden en dat zou dan betekenen dat Ajax - met misschien nog een paar clubs in Neder land - een hele gunstige uitzondering maakt. Wij zijn zeker nog steeds graag gezien. Praktisch iedere uitwedstrijd is uitverkocht. Wat dat betreft zouden we niet ongelukkig zijn wanneer er recette- deling zou zijn van alle wedstrijden. Het afkeuringsbeleid van de KNVB is nog steeds hopeloos. Het veld voor de wedstrijd FC Utrecht-Ajax bij voorbeeld werd om 12.00 uur door de consul nog goedgekeurd, zodat Ajax zo laat mogelijk (rond 12.45 uur) naar Utrecht afreisde. Daar aangekomen (rond 13.30 uur) kregen wij te horen dat het veld was afgekeurd door de scheidsrechter, die inmiddels al lang weer richting huis was gegaan. Enorm amateuristisch. En ook gevaarlijk, want het blijkt dat één man een wedstrijd kan afgelasten met 20000 of mis schien wel 60000 mensen op de tribunes. De scheidsrechter moet zich eens bedenken wat het is om 20000 mensen naar huis te stu ren omdat de wedstrijd niet doorgaat. Dat is vragen om rellen en ellende. Dat zijn helaas verschijnselen waar we rekening mee heb ben te houden en een scheidsrechter moet dat begrijpen en moet daar op kunnen inspelen. Dat het veld wordt afgekeurd is geen probleem, maar doe dat dan wel om 12.00 uur en zorg dan ook dat je er om 12.00 bent, zorg desnoods dat je er om 11.00 uur bent en keur het dan af, maar neem niet het risico dat het stadion al vol zit om het vervolgens af te keuren. Ongetwijfeld één van de redenen dat Feyenoord-PSV wel is gespeeld. Want het valt niet mee 17000 onwillige en teleur gestelde mensen binnen de perken af te voeren. U weet inmiddels dat 2e Kerstdag niet wordt gevoetbald. De Ge meentes en politie wisten dat 2e Kerstdag gevoetbald zou wor den. Maar omdat Nederland niet naar Mexico gaat, komen dan plotseling de politiebonden in aktie om te bewerkstelligen dat hun mensen op 2e Kerstdag vrij hebben. Ik heb daar allemaal wel be grip voor, maar waarom nu zo laat dat verzoek. Had dan gelijk in augustus gezegd dat 2e Kerstdag niet gevoetbald kon worden. Dan weten we waar we aan toen zijn. Nu voetballen we niet. We gaan zelf trachten in de maand januari in het buitenland te voetballen. Voordeel is dan ook dat wij met een complete selectie mee kunnen doen in tournooien. U weet ook dat het Inter Soccer tournooi niet door gaat, waarbij door de VARA als motief werd ge bruikt dat Ajax niet meespeelt. Een week later lees je dan dat de VARA nogal wat moet gaan bezuinigen maar het is natuurlijk mak kelijk om naar Ajax te wijzen. Maar zo zat het niet in elkaar. Wat de competitie indeling betreft zijn wij nu ook niet zo erg geluk kig. Het duurt soms vier weken voor we weer een thuiswedstrijd hebben. We hebben in de eerste helft van de competitie ook meer uit dan thuis gespeeld. Uit betrouwbare bron heb ik begrepen dat FC Utrecht-Ajax op 18 december niet gespeeld kan worden van wege een verbod van de burgemeester. Ik vraag me zo langza merhand af wie het Nederlandse voetbal bestiert. Ik heb al eens eerder gezegd: er zijn 31 organisaties die een grip hebben op de KNVB. We zijn benieuwd wanneer deze wedstrijd dan wél ge speeld wordt. Daar komt de lacher nog bij dat in feite die dag Ajax- MW geplanned stond en drie dagen later MW-Ajax. Het is na tuurlijk onvoorstelbaar dat je drie dagen na elkaar tegen dezelfde tegenstander speelt. Het is voor Ajax nadelig om op woensdag avond te spelen en het is voor MW nadelig om, normaal gespro ken na een nederlaag bij Ajax, vervolgens op zaterdagavond thuis te spelen. Dat werkt nadelig op de publieke belangstelling. Het probleem is nog steeds dat in Zeist veel te weinig gedacht wordt aan de commerciële belangen van de clubs. Er worden maar wed strijden vastgesteld zonder rekening te houden met allerlei zaken. Nu is Ajax een club die nog wel een stootje kan hebben maar als je een maand lang geen thuiswedstrijd hebt gehad zou een club best eens in de problemen kunnen komen. Ook een van de redenen waarom de eerste divisie heeft gevraagd om alweer half januari te beginnen met wedstrijden om het simpele feit dat men de inkom sten niet kan missen om de huishouding rond te krijgen. En om op tijd klaar te zijn aan einde van dit seizoen gezien anders de concur rentie van de WK in Mexico. Ik denk dat we voortdurend in de slag moeten zijn om te zien dat de heren in Zeist wakker blijven, dat ze continu aan het belang van de betaalde clubs denken, waarbij overigens wat mij betreft de belangen van de amateurs niet onder schat mogen worden. Ajax heeft altijd gezegd dat het belangrijk is een goede band te hebben met de amateurclubs. Ik denk dat wij dat in Amsterdam ook bewijzen, maar er zijn ook grenzen. En het kan niet zo zijn dat bij het minste geringste verontwaardigde ama teurbestuurders allerlei moties in dienen en boos rondlopen. Het is in het leven altijd geven en nemen en ik denk dat het jongste be stuur Betaald Voetbal meer heeft gegeven dan genomen. En als je meer geeft dan neemt kan het nooit slecht gaan. Dat is mijn erva ring in het leven. U heeft allemaal kunnen lezen dat wij met Telstar tot een soort sa tellietovereenkomst zijn gekomen. Als U de plaats op de ranglijst van Telstar ziet denk ik dat het werkt. Ik denk ook dat het voor de spelers een goede zaak is. En het zou mij allerminst bevreemden wanneer wij met nog een club een satellietovereenkomst sluiten. Ik laat dat uiteraard geheel over aan onze technisch-direkteur. Maar ik denk wel dat het de enige manier is om het betaalde voet bal boven water te houdenelkaar te helpen en er goed van bewust te zijn dat je samen een competitie moet maken, niet alleen in kam pioenschappen moet denken, want zo werkt dat niet meer. Mis schien wel wanneer je een jaar of tien geen titel meer hebt gehaald maar in de eerste plaats is het in een ieders belang dat de subtop dichter bij de top komt waardoor er ook betere wedstrijden ko men. Kijk maar naar de Duitse Bundes Liga of de Engelse League. En dan komen de mensen ook weer in grotere getale naar het sta dion. Mij rest nog U een plezierig uiteinde van 1985 toe te wensen en een zeer voorspoedig en gezond 1986 voor U, de Uwen en Ajax. Ton Harmsen 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 5