Presidentieel Twee maanden na m'n laatste Presidentieel wil ik het thans spe ciaal met U hebben over de aktiviteiten van onze technische staf onder aanvoering van technisch-direkteur Johan Cruyff. U heeft via de kranten kunnen lezen hoe wij als bestuur verzocht werden voor de tuchtcommissie te verschijnen. Een onnodige daad, omdat duidelijk was afgesproken dat er in het Bondsbe- stuur een regeling zou worden getroffen voor die spelers welke niet beschikken over een trainersdiploma, maar wel van eminent belang zijn voor het Nederlandse voetbal. Wij kunnen thans op ie der moment een licentie aanvragen voor Johan Cruyff en de mo gelijkheid dat hij niet als technisch-directeur bij Ajax zou kunnen werken is, naar mijn mening, voorbij. Het zou natuurlijk absurd zijn wanneer een bestuur niet in staat zou zijn een direkteur aan te stel len, op welk gebied dan ook. Dat recht is voorbehouden aan het bestuur van Ajax en aan niemand anders. Het gaat trouwens alle maal een beetje kinderachtig. Het systeem werkt naar mijn mening niet meer en het komt mij voor dat de WON niet meer kan bepa len wie er wel of niet traint. In het huidige maatschappelijke ver keer is dat zo langzamerhand voorbij. Ik heb er overigens wel begrip voor dat de WON vóór hun achterban staat en probeert er uit te halen wat er in zit. Maar het mag niet zo zijn dat men de technische ontwikkelingen tegenhoudt en mensen als Cruyff en van Hanegem niet de kans geeft veel inbreng aan het Neder landse voetbal te geven. Als we naar de huidige 30/11/85 situatie kijken heeft Ajax bij 14 gespeelde wedstrijden 10 gewonnen en 4 verloren. Het is voor Ajax eigenlijk een unicum dat in de eerste helft van de competitie er al 4 wedstrijden werden verloren. Aan de andere kant is het zo dat de inbreng van Johan niet alleen bepaald mag worden door de prestaties van het eerste elftal, maar dat dat begint bij de E-pupil- len om vandaar als een rode draad te laten lopen naar het eerste elftal waarbij gevoetbald wordt in een bepaald systeem dat het voor de spelers die mochten doorbreken naar het eerste elftal al leen maar gunstig maakt. Er is duidelijk één lijn te ontdekken wat ook altijd de bedoeling is geweest. Op trainersgebied zijn op dit moment grote aktiviteiten. ledereen is erg tevreden over de gehele gang van zaken. Er is een hoog rendement te verwachten, mis schien niet zo zeer reeds dit seizoen, maar zeker wel het volgend jaar. Er zal enig geduld moeten worden betracht. Het lijkt mij dat Europees voetbal in ieder geval is veilig gesteld. We zullen zeker bij de eerste drie horen en misschien wel bij de eerste twee. En als ons dit jaar het landskampioenschap voorbij gaat vind ik dat zelf niet zo belangrijk. Veel belangrijker is dat de ondergrond van Ajax op technisch gebied verstevigd wordt en vooral in de breedte wordt uitgebouwd. Ditzelfde geldt voor het Nederlands Elftal. Daar mag het ook niet meer zo zijn dat spelers van welke club ook in het nationale elftal heel anders moeten spelen dan bij hun club. Dat kan niet meer omdat het niet meer werkt. Ik denk dat vanaf spelers van 14-16 jaar tot aan de nationale ploeg dezelfde rode draad moet lopen. Daar moet hard aan gewerkt worden en ik zou het bondsbestuur dan ook sterk in overweging willen geven om Rinus Michels nog minimaal voor twee jaar te contracteren en ver der met Leo Beenhakker en Dick Advokaat rond de tafel te gaan zitten om dit beleid te continueren. Ik denk dat het ook heel be langrijk is vanuit Zeist goede kontakten te onderhouden met die trainers van clubs die spelers leveren voor het Nederlands Elftal om zodoende alle zaken duidelijk op een rijtje te hebben, zodat we in de komende twee jaren een goed Nederlands Elftal kunnen heb ben dat in staat is bij de Europese kampioenschappen goed mee te draaien. Verder heeft de zaak rond Filmnet nogal stof doen opwaaien. Ik denk wat onnodig. Namens het Bondsbestuur ben ik met vol machten weggestuurd. Ik heb deze volmachten niet overtreden. Er zijn resultaten behaald die behaald moesten worden. Daar kan iedereen tevreden over zijn. Spijtig dat de voorzitter van het amateurvoetbal ten opzichte van z'n achterban wat te ver is ge gaan. Hij erkent dat ook heel ruiterlijk, maar daar mag men dan niet het Betaalde Voetbal op aankijken. Alle negen leden van het bondsbestuur gingen akkoord met het sluiten van het kontrakt. In het Betaalde Voetbal blijven er misschien nog maar 5 clubs over die tégen blijven stemmen. Erg jammer is dat Gerard Kerkum van Feyenoord tégen blijft omdat hij bang is dat hij niet genoeg men sen op de tribunes krijgt. Maar als ik dan zie dat bij Feyenoord-PSV voor de Beker slechts 17000 mensen waren, terwijl bij Feyenoord- Ajax zeker 45000 zouden zijn gekomen, geloof ik dat alleen het vertoonde spel bepaald hoeveel mensen naar de tribunes gaan. Een echte voetballiefhebber gaat niet achter z'n televisie of bij z'n kacheltje zitten. Die wil die wedstrijd zien met alles daaromheen. Filmnet heeft geen enkele invloed op het toeschouwersaantal. En als ik dan ook nog de kijkcijfers bezie heeft dit moment Sky Chan nel een kijkcijfer van 32% en Filmnet slechts 3,4%. Dat komt natuurlijk omdat nog lang niet iedereen een aansluiting heeft. Bovendien kost zoiets een paar honderd gulden per jaar 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 4