Eric Regtopi F. de Wit 'Die studiebegeleiding is klasse...' Dat Ajax veel doet voor z'n jeugd mag als algemeen bekend wor den verondersteld. Ooit is dat wel eens anders geweest. Althans wanneer het ging om enige vorm van steun op gebied van studie, school of andere zaken. Daar was een voetbalclub in eerste in stantie niet voor. En zo kon het gebeuren dat jonge talenten voor tijdig moesten afhaken, omdat een combinatie van studie-met- topsport niet te realiseren viel. Velen gaven dus de grootste priori teit aan de studie, want voetbal was toch maar een tijdelijk iets waarmee op latere leeftijd maar voor enkelen is weggelegd hun brood in deze bedrijfstak te verdienen. Studeren dus nummer één en de sport alleen dan wanneer de studie het toeliet. Er was geen enkel evenwicht mogelijk, maar gelukkig is daar inmiddels aan zienlijke verbetering in gekomen. Ook Ajax moet het steeds meer hebben van de eigen jeugd. De club besteedt daar zeer veel aan dacht aan met de wetenschap dat het kweken van eigen talenten vanuit de jeugd de beste vorm van opleiding is. Voor alle partijen. Grootste voordeel is altijd dat de betrokkenheid van de speler bij een club groter is wanneer hij uit die voetbalschool voortkomt. Ui teraard gaan de allergrootste talenten op den duur toch gewoon lijk naar het buitenland. Men wil graag het maximale rendement halen uit de geboren talenten maar, wat zeker bij Ajax altijd weer opvallend is, naderhand keren velen regelmatig op het oude nest terug. Omdat toch de zeer nauwe betrokkenheid niet gemakkelijk vergeten wordt. Inmiddels zijn de faciliteiten ter begeleiding van jonge spelers steeds beter geworden en verricht de Studie- en Be geleidingscommissie uitstekend werk, met name wanneer het gaat over jonge spelers die liever voetballen dan naar school gaan en dan toch kans zien via goede begeleiding de school af te maken zonder dat het ten koste gaat van hun ontwikkelingen in het voet bal. Dat was ook de reden dat Eric Regtop de stap durfde te wa gen, vanuit Drente naar Amsterdam te gaan om bij Ajax z'n voet balcapaciteiten verder uit te bouwen en te ontwikkelen. Sedert ja nuari 1985 draagt hij de rood-witte kleuren, eerst bij de A-1 junio res en vervolgens in de Reserves, om al spoedig een 3-jarig con tract te tekenen. Maar als 17-jarige eist de school nog alle aan dacht op. Reden om eens met hem te gaan praten over z'n ervarin gen zoals hij die het afgelopen jaar heeft beleefd met betrekking tot studie en topsport. Bij z'n pleegouders aan de Admiralen- gracht zie ik hem twee dagen voor de allesbeslissende Holland- België. Ook die komt uiteraard ter sprake: 'Ik denk dat die jongens zich nogal gespannen zullen voelen. Het is ook niet niks. De belangen zijn érg groot. Het zal ook geen mooie wedstrijd worden. Misschien wel erg hard. Maar het moet gebeu ren. De opstelling belooft veel. Behoorlijk op de aanval, ledereen zal moeten inschuiven. En dan maar die goals forceren. Veel hoge ballen voor de 'goal'omdat er erg weinig ruimte zal zijn voor com binaties. Dan maar in één keer voor het doel. Maar het is zo be langrijk, hè, dat Nederland Mexico haalt. Het kan zo goed zijn voor het Nederlandse voetbal. Dat zag je ook na de WK in West-Duits- JUWEUERHORLOGER EIGEN REPARATIE-INRICHTING Rijksgedipl. Goud- en Zilversmid De Clercqstraat 72 Amsterdam-West Telefoon 125561 Tegen inlevering van deze advertentie 10% korting land. Enorm populair was het toen. Dat moet weer terugkomen. Nee, ik ben nog niet zo ver. Ik heb nog véél te leren. Het koppen kan beter, het meeverdedigen moet vooruit gaan, het links schieten is nog meer op te voeren, ik moet feller in de duels wor den. Daar is nog allemaal veel aan te verbeteren. Cruyff kan je dat uitstekend vertellen. Ik vind dat ik al een hoop geleerd heb in het afgelopen jaar. Het zijn ook soms van die simpele dingen. Zoals: hoe je een bal in de voeten van je medespeler moet plaat sen als ook het aanspelen van de bal in de ruimte. Het moeten allemaal automatismen worden. Cruyff hamert daar erg op en het gaat ook steeds beter. Alle elftallen van Ajax spelen zo. Om natuurlijk de overgang van het ene naar het andere elftal niet zo moeilijk te maken. Wat ik er van vind, tja, moet je luisteren, de trainer, of liever gezegd de technisch directeur wil dat zo en dan hebben de spelers het maar te doen. En of dat nu goed of slecht is zal de tijd leren. De A-juniores en ook de Reserves, waar ik nu in speel, winnen de wedstrijden en daar gaat het om. Altijd weer winnen. Ajax MOET altijd winnen, tegen wie dan ook. Verder voel ik me best thuis in dat spelletje. Ik speel het liefst 'hangende-rechterspits', maar dat kan vaak niet. Het is nu rechtsbuiten, omdat ik ook vind dat ik nog te jong ben een elftal te kunnen dragen. De bal opeisen en verdelen, zover ben ik nog lang niet. Ik maakte m'n debuut bij Heracles-uit. Ik viel in toen het 1 -3 stond en we wonnen met 1 -8. Dat is natuurlijk lekker. Nerveus was ik niet. In Drente zijn de mensen allemaal wat nuchterder. Je speelt je wedstrijd, maar het is toch even die rilling als je hoort 'je- eigen-warm-te-lopen'. Maar eenmaal in het veld gaat het best. Thuis tegen Roda JC viel ik ook in. Verder speel ik ook bij de UEFA jeugd. En als je dan m'n school er bijneemt, behoef ik me overdag niet te vervelen. Maar ik vind het heerlijk. Voetballen is alles en ik wil per sé bij Ajax slagen want dat is het allerhoogste in Nederland. 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 10