hebben getracht zo lang mogelijk met Aad door te gaan, omdat iedere trainer wel eens wat heeft en het niet zó is dat spelers altijd gelijk hebben. Maar als het dermate escaleert dat spelers mij op hun vergadering roepen en ik daar verschillende zaken aanhoor waaruit blijkt, dat de verhoudingen zodanig zijn verstoord dat eigenlijk van een verdere samenwerking geen sprake meer kan zijn, heeft het bestuur de zaak onder ogen ziende en na overleg met De Mos, hem van z'n kontrakt ontheven. Aad heeft mij altijd gezegd: als de meerderheid van de spelers mij niet meer wil, stap ik op. Uiteraard betalen wij z'n salaris door maar én voor Aad, én voor Ajax én voor de spelersgroep was het het beste door de zure appel heen te bijten. Als mensen geen waardering voor elkaar meer hebben, is er geen samenwerkingsverband meer mogelijk en is het beter te stoppen. Hassie van Wijk is helaas nog niet in staat de functie te vervullen die wij voor ogen hebben. Wij hebben daarvoor nu v. d. Hart voor gevonden, die de zaak gaat coördineren zodat wij als bestuur, via de Technische Direkteur, een overzicht krijgen van wat we in huis hebben. Naar mijn mening zijn er in het verleden toch teveel mensen weggegaan waarvan ik denk dat ze voor hun ontwikkeling beter bij Ajax hadden kunnen blijven. En dan de Technische Directeur. Het is een novum in Nederland. We wilden een man hebben die boven de trainers staat, en die direkt verantwoording schuldig is aan het Bestuur. We hebben daarvoor Johan Cruijff aangetrokken, met Pele's werelds beste voetballer, zeker Néderlands beste speler en ik hoop dat Johan, zoals hij heeft kunnen voetballen, dat kan overbrengen op spelers en trainers. Het is natuurlijk niet zó dat, als je eens goede voetballer was, je ook een goede trainer bent, en als je een goede trainer bent, is het ook niet zo dat je in staat bent zaken over te brengen op de spelers. Ik denk dat het hele Nederlandse trainersbestand weinig van elkaar verschilt en dat in Zeist toch zo'n beetje een eenheidsworst wordt verkocht. Ik ben altijd een voorstander geweest van een mixing-van-trainers. Trainers van Nederland naar het buiten land en buitenlandse trainers naar Nederland, zodat je ook andere spelpatronen en ander spel te zien krijgt. In Nederland zit evenwel alles in hokjes en het zal niet meevallen de WON daarvan te overtuigen. In ieder geval hebben wij Johan Cruijff aangesteld als Technisch Directeur; de WON maakt daar nogal wat problemen over die ik niet begrijp. Als het Neder landse voetbal wordt verrijkt met mensen als Cruijff, Willem van Hanegem, Wim Jansen en noem maar op, dan zou iedereen daar blij mee moeten zijn. De WON niet. Dat papiertje is zó belangrijk in de ogen van de heer v. d. Leek, terwijl hij vergeet dat in het maatschappelijk leven ingenieurs, technici e.a. heel normaal kunnen functioneren onder een direkteur die desnoods geen enkel papiertje heeft maar wel een gezond verstand en in staat is de zaak goed te coördine ren. Dus ik begrijp echt niet wat de WON daar op tegen heeft. We hebben bij elkaar op dit moment 9 trainers op de loonlijst staan: 3 met een A-diploma. We betalen Aad de Mos nog door, we betalen Hassie van Wijk en daarnaast hebben we nog 4 trainers voor de jeugd. En naast de aanstelling van Cruijff hebben we ook nog Cor v. d. Hart aangenomen. Dus is er voor Cruijff geen trainer afgegaan maar juist één bijgekomen. Ik vind dan ook dat er verder niet meer gezeurd moet worden. Die spionnetjes langs het veld om te zien wat er gebeurt is natuurlijk beneden alle peil Ik vind dat de heer v. d. Leek mij beter had kunnen bellen om samen de situatie onder ogen te gaan zien. Dat schept betere verhoudingen en is veel realistischer. Maar goed, het zij zo. Ik vind dat iedereen, binnen en buiten de club, Johan de kans moet geven zich te bewijzen in het overdragen van z'n voetbal kennis aan spelers en trainers. Wat ik tot nu toe heb gehoord is iedereen erg enthousiast en is al te merken dat het voetbal bij Ajax weer het echte voetbal is zoals u dat van Ajax gewend bent en waarvoor u ook bij Ajax komt. Het was het vorig seizoen niet allemaal meer herkenbaar en als je een slecht produkt aflevert stuur je de mensen weg. Ik denk derhalve dat we een goede zaak gedaan hebben door een nieuwe weg in te slaan. Dan onze sponsors. TDK heeft z'n sponsorkontrakt met Ajax voor 3 jaar verlengd en het bedrag nog eens met 100% ver hoogd. Ik denk een unicum in de Nederlandse voetbalwereld, zelfs in Europa, met uitzondering van clubs die vastzitten aan een 'multinational', zoals Juventus en PSV. Dat voor een 'gewone' club een dergelijk kontrakt ontstaat betekent dat de sponsor tevreden was en wij zeker tevreden zijn. Het geeft ook een hele uitstraling en ik wil dan ook niet nalaten Peter Haan, direkteur/eigenaar van TDK nogmaals geluk te wensen met zijn onderneming en onze overeenkomst. U heeft inmiddels kunnen vernemen dat wij na 5 plezierige jaren afscheid hebben genomen van Le Coq Sportif. Op een gegeven moment komt toch de commercie om de hoek kijken en omdat we toch wel weer eens wat anders wilden is onze keus gevallen op KAPPA. Ik denk dat wij met KAPPA een hele goede zaak gedaan hebben en we hopen op 4 jaren van hele plezierige samenwerking. KAPPA, hartelijk welkom bij Ajax! In het afgelopen seizoen hebben we geen verdere daling van het aantal toeschouwers gehad. We hebben zelfs een kleine stijging kunnen constateren van 6 a 7 procent. Maar als de competitie wat spannender was geweest, zou het toe schouwersaantal zeker zijn verhoogd. Desondanks, als ik zie dat de gemiddelde daling in Nederland 14% is en wij nog een stijging van 6% konden noteren, we niet mogen mopperen, maar óók niet tevreden zijn. We moeten met nóg meer energie doorgaan en trachten het publiek nóg meer service te verlenen. De overdekte staantribunes zijn overigens zeker debet aan het goede resultaat en er bestaat dus uiteraard geen spijt dat destijds die beslissing is genomen. De verkoop van seizoenkaarten is op dit moment (2/8) gelijk aan vorig jaar, maar de verwachting is dat na het Amsterdam- tournooi, bij een goede presentatie, de verkoop zeker verder zal groeien. Ik wens u tot slot een heel fijn voetbalseizoen 1985-1986 toe waarbij ik de overtuiging heb dat Ajax weer het mooie voetbal zal spelen zoals u dat van Ajax kent. Ik hoop dat de supporters de Ajax-belangen niet zullen schaden; ze kunnen rekenen op de nodige aandacht, maar daar heeft ook het overige publiek recht op. Alles zal gedaan worden wat binnen ons vermogen ligt om de service aan het publiek nog meer te verbeteren. Ik hoop u allen aan te treffen bij onze eerst thuiswedstrijd, op 28 augustus tegen PSV, een wedstrijd die dus veel te vroeg komt, maar hopelijk toch een reden zal zijn om het stadion vol te laten lopen. Een vol stadion zou voor iedereen een geweldige stimulans zijn. Tot over twee maandenTon Harmsen 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1985 | | pagina 6